Զոհրաբ Մնացականյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Ռուսաստանի ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի հետ
Նոյեմբերի 13-ին Հայաստանի ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը հեռախոսազրույց ունեցավ Ռուսաստանի ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի հետ:
Արտգործնախարարները մտքեր փոխանակեցին Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի, Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահի և Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի նոյեմբերի 10-ի հրադադարի հաստատման և ռուս խաղաղապահների տեղակայման վերաբերյալ համատեղ հայտարարության դրույթների գործնական իրականացման հարցերի և տարածաշրջանում ստեղծված իրադրության շուրջ: Նախարար Մնացականյանն ընդգծեց արցախահայության համապարփակ անվտանգության երաշխավորման առաջնահերթությունը:
Զրուցակիցները քննարկեցին նաև Արցախում հումանիտար ճգնաժամի հասցեագրման ուղղությամբ միջազգային հանրության կողմից տեղում ձեռնարկվելիք քայլերը:

Зограб Мнацаканян провел телефонный разговор с Сергеем Лавровым
13 ноября министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян провел телефонный разговор с главой МИД России Сергеем Лавровым.
Министры иностранных дел обменялись мнениями по вопросам практической реализации положений Совместного заявления премьер-министра Республики Армения, президента Азербайджанской Республики и президента Российской Федерации о прекращении огня от 10 ноября и о размещении российских миротворцев, а также сложившейся в регионе ситуации. Министр Мнацаканян подчеркнул приоритетность гарантирования всеобъемлющей безопасности армян Арцаха.
Собеседники также обсудили шаги которые международное сообщество должно предпринять для решения гуманитарного кризиса в Арцахе.