Ղարաբաղյան հակամարտությունը պետք է կարգավորվի Մինսկի խմբի շրջանակներում. Պոմպեո
Մինսկի խումբը պետք է շրջանակ հանդիսանա Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործողությունների համար: Այս մասին ԱՄՆ պետքարտուղար Մայք Պոմպեոն երկուշաբթի օրը հայտարարել է Le Figaro թերթի կայքում հրապարակված հարցազրույցում՝ Փարիզում Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի և արտաքին գործերի նախարար Ժան-Իվ Լե Դրիանի հետ բանակցությունների ավարտին, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
«ԱՄՆ-ը, Ֆրանսիայի և Ռուսաստանի հետ միասին, Մինսկի խմբի համանախագահներ են, որոնց հիմնական նպատակը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության լուծումն է: Հենց այս շրջանակներում էլ պետք է իրավիճակը կարգավորել»,- ասել է Պոմպեոն, փոխանցում է News.am:
Միաժամանակ նա հատկապես նշել է, որ ԱՄՆ-ը «մտահոգված է Թուրքիայի ռազմական ներուժի աճով»: «Մենք այդպիսի մտահոգություն ենք հայտնել ինչպես անձնական հանդիպումների մակարդակում, այնպես էլ հրապարակավ: Եվրոպան և ԱՄՆ-ը պետք է միասին ձգտեն համոզել Էրդողանին, որ նման գործողությունները չեն բխում իր ժողովրդի շահերից»,- ասել է ԱՄՆ պետքարտուղարը:
«Նախագահ Մակրոնի հետ միասին մենք երկար քննարկեցինք Թուրքիայի վերջին գործողությունները և համաձայնության եկանք այն հարցում, որ դրանք շատ ագրեսիվ բնույթ են կրում՝ լինի դա Ադրբեջանին նրա աջակցությունը, թե սիրիական ուժերի տեղակայումը տարածաշրջանում: Մենք քննարկեցինք նաև Թուրքիայի գործողությունները Լիբիայում, որտեղ այս երկիրը նաև նպաստել է երրորդ երկրների կազմավորումների տեղակայմանը: Քննարկվեցին նաև Թուրքիայի գործողությունները արևելյան Միջերկրական ծովում, և այս ցուցակը կարելի է շարունակել»,- ասել է Պոմպեոն:
«ԱՄՆ դիրքորոշումն այն է, որ այդ հակամարտությունների ինտերնացիոնալացումը կործանարար է և վնասում է բոլոր առնչվող երկրներին»,- հավելել է նա: «Հենց այդ պատճառով մենք դիմել ենք բոլոր պետություններին` խնդրելով դադարեցնել միջամտությունը Լիբիայում՝ խոսքը լինի Ռուսաստանի, Թուրքիայի և այլոց մասին: Նույնը վերաբերում է Ադրբեջանում տիրող իրավիճակին»,- պարզաբանել է ԱՄՆ պետքարտուղարը:

Karabakh Conflict Must be Settled Within Framework of OSCE Minsk Group, Says Pompeo
The OSCE Minsk Group should be a framework for the settlement of the Nagorno-Karabakh [(Artsakh)] conflict. The statement came from US Secretary of State Mike Pompeo in an interview with Le Figaro on Monday, following talks with French President Emmanuel Macron and Foreign Minister Jean-Yves Le Drian in Paris, TASS reports.
The United States, along with France and Russia, are co-chairs of the Minsk Group whose main goal is to resolve the Nagorno-Karabakh conflict, and is within this framework that the situation must be resolved, Pompeo saidNews.am reports.
At the same time, he noted that the United States is concerned about the growth of Turkey's military potential. Europe and the United States must seek together to persuade Turkish president Recep Tayyip Erdogan that such actions are not in the interests of his people, he Pompeo added.
He said that they discussed at length with President Macron the recent actions of Turkey and agreed that they are very aggressive—be it its support for Azerbaijan or the deployment of Syrian forces in the region, Pompeo said.
The US position is that the internationalization of these conflicts is destructive and harms all concerned countries, he added. That is why they have called on to all countries to stop intervening in Libya, and the same applies to the situation in Azerbaijan, the US Secretary of State explained.