Զոհվածների մարմինների որոնման աշխատանքներ են իրականացվում Հադրութի շրջանում
Արցախի արտակարգ իրավիճակների պետական ծառայությունը զոհված զինծառայողների մարմինների որոնման աշխատանքներ է իրականացնում Հադրութի շրջանում: Զանգելանի, Ֆիզուլու, Ջաբրայիլի և Հադրութից հարավ ընկած հատվածներում այդ աշխատանքները դեռ չեն իրականացվում: Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի և ադրբեջանական կողմի միջև բանակցություններ են ընթանում:
Այդ մասին Արմենպրեսի հետ զրույցում ասաց Արցախի արտակարգ իրավիճակների պետական ծառայության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի սպա Հունան Թադևոսյանը:
«Մինչև այսօր իրականացված որոնողական աշխատաքների արդյունքում 655 մարմին արդեն հայտնաբերվել է և փոխանցվել ծնողներին: Աշխատանքները դեկտեմբերի 1-ին շարունակվել են Հադրութի շրջանում, փրկարարները Հադրութ քաղաք դեռ չեն մտել: 19 դի այդ շրջանում հայտնաբերվել է: Որոնողական աշխատանքները Հադրութի մերձակա տարածքում այս պահին շարունակվում են», - ասաց Թադևոսյանը:
ԱԻՊԾ ներկայացուցչի խոսքով` Զանգելանի, Ֆիզուլու, Ջաբրայիլի և Հադրութից հարավ ընկած հատվածներ փրկարարները դեռ չեն հասել, բայց վերջին երկու-երեք օրերի ընթացքում դրական տեղաշարժ կա Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի և ադրբեջանական կողմի բանակցություններում:
«Մենք ունենք որոնողական աշխատաքներ իրականացնելու ներուժը, խնդիրը բանակցող կողմինն է. ադրբեջանական կողմը թույլ չէր տալիս որոնողական աշխատանքներ իրականացնել, բայց հիմա արդեն կա թույլտվություն: Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի և ադրբեջանական կողմի միջև բանակցություններն ընթանում են, իսկ մենք կատարում ենք», - ասաց Թադևոսյանը:

Search Operations for Bodies of Killed Troops Underway in Hadrut Region
The State Service of Emergency Situations of Artsakh is carrying out search operations to find the bodies of killed servicemen in the Hadrut region. Search operations in the areas of Zangelan, Fizuli, Jebrayil and south of Hadrut haven’t yet started as the International Committee of the Red Cross is still negotiating with Azerbaijan, the State Service of Emergency Situations of Artsakh spokesperson Hunan Tadevosyan told ARMENPRESS.
He said that so far they have found 655 bodies. The bodies were handed over to the bereaved families, he said.
“Search operations continued in the Hadrut region on December 1, but the rescuers haven’t yet entered the town of Hadrut. 19 bodies were discovered in that region. Search operations nearby Hadrut are ongoing,” Tadevosyan said.
The rescuers of the State Service of Emergency Situations haven’t yet reached the areas of Zangelan, Fizuli, Jebrayil and south of Hadrut, but Tadevosyan says there is positive movement in the talks between the ICRC and Azerbaijan.
“We have the potential to carry out search operations, the problem is the negotiating party: the Azerbaijani side wasn’t giving permission to conduct search operations, but now they have given the permission. Negotiations between the ICRC and Azerbaijan take place, and we implement,” he said.
Meanwhile, the ICRC Armenia spokesperson Zara Amatuni said the sides of the conflict are the ones who decide when and where to implement search operations, while the ICRC is a mediator and an assisting side in that issue.
“Yes, the ICRC has an assisting role, but we can’t explain or comment on why the sides have taken any given decision. The work is ongoing, and every day the search operations take place, it hasn’t stopped,” she said.