Այն խնդիրները, որ դրված էին 1988 թվականին, նորից դրված են. Վազգեն Մանուկյան
«Շատ հատկանշական է, որ մենք այսօր հավաքված ենք այն հրապարակում, որտեղ 1988 թվականին մեր ժողովուրդը միասնությամբ, ոգևորությամբ, մեծ հավատքով հավաքվեց ու երդվեց, որ կկառուցի անկախ, ազատ և արդար պետություն»,- այսօր Ազատության հրապարակում Նիկոլ Փաշինյանի հրաժարականի պահանջով հանրահավաքի ընթացքում ասաց «Հայրենիքի փրկության շարժման» միասնական վարչապետի թեկնածու Վազգեն Մանուկյանը, փոխանցում է Panorama.am-ը:
Նրա խոսքով, հենց այդ օրերին հայ ժողովուրդը խոստացավ ձեռք մեկնել արցախցի քույր-եղբայրներին, խոստանացավ, որ կապահովի նրանց անվտանգությունը, ինչպես նաև խոստացավ Արցախի վերամիավորումը Հայաստանի հետ։
«Այդ խնդիրների մեծ մասը կատարվեց, մենք ստեղծեցինք անկախ պետություն՝ իր բոլոր խնդիրներով։ Բայց մենք այդ պետությունը կառուցեցինք։ Մենք հաղթեցինք պատերազմում։ Հայաստանի և Արցախի բանակը համարվում էին ամենահզորն այս տարածաշրջանում։ Մենք, սփյուռքի հետ միասին համագործակցելով, անընդհատ ավելացնում էինք մեր ազդեցությունը միջազգային ասպարեզում»,- հիշեցրեց Վազգեն Մանուկյանը։
Բայց, նրա խոսքով, երեսուն տարի անց հայ ժողովուրդը կրկին հավաքվել է նույն հրապարակում՝վիրավորված արժանապատվությամբ, հսկայական մարդկային ու տարածքային կորուստներով.
«Եվ այն ամենն, ինչ մենք արել էինք Արցախի հարցի համար, գրեթե կորած է, վտանգված է նաև Հայաստանը։ Նույնիսկ Հայաստանի գոյությունն է հիմա վտանգի առջև, երբ ադրբեջանցիներն են որոշում Հայաստանի սահմանը՝ ոչ մի դիմադրություն չստանալով մեր պետական մարմիններից։ Սա է վիճակը։ Հարմարվե՞նք այդ վիճակին։ Այն խնդիրները, որ դրված էին 1988 թվականին, նորից դրված են։ Եվ մենք այդ բոլոր խնդիրները պետք է լուծենք»։

Вновь ставятся задачи, которые были поставлены в 1988 году: Вазген Манукян
''Очень знаменательно, что сегодня мы собрались на площади, где в 1988 году наш народ собрался с единством, энтузиазмом, большой верой и поклялся, что построит независимое, свободное и справедливое государство'', - на площади Свободы сказал сегодня во время митинга с требованием отставки Никола Пашиняна единый кандидат на пост премьера-министра ''Движения за Спасение Отечества'' Вазген Манукян, передает Panorama.am.
По его словам, именно тогда армянский народ пообещал протянуть руку арцахским братьям и сестрам, пообещал обеспечить их безопасность, а также воссоединение Арцаха с Арменией.
''Большая часть этих задач была решена, мы создали независимое государство со всеми его проблемами. Но мы построили это государство. Мы выиграли войну. Армия Армении и Арцаха считалась самой мощной в этом регионе. Мы, вместе с диаспорой, постоянно увеличивали свое влияние на международной арене'', - напомнил Вазген Манукян.
Но, по его словам, спустя тридцать лет армянский народ снова собрался на той же площади, с оскорбленным достоинством, с огромными человеческими и территориальными потерями.
''И все, что мы сделали для решения Арцахского вопроса, почти потеряно, под угрозой находится и сама Армения. Даже существование Армении сейчас находится под угрозой,- когда границу Армении определяют азербайджанцы, не встречая никакого сопротивления со стороны наших государственных органов. Такова ситуация. Надо ли нам смириться с этой ситуацией? Задачи, которые ставились в 1988 году, снова поставлены перед нами. И мы должны решить все эти проблемы''.