Արևմուտքը շարունակելու է Ռուսաստանի փոխգործակցությունն այլ պետությունների հետ խոչընդոտելու փորձերը
Արևմտյան երկրները չեն դադարեցնի Ռուսաստանի բարենպաստ փոխգործակցությունն այլ պետությունների հետ խոչընդոտելու փորձերը: Այս մասին հայտարարել է Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը՝ Արտաքին և պաշտպանական քաղաքականության խորհրդի վեհաժողովում, որը տեղի է ունեցել տեսակոնֆերանսի ռեժիմով, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
«Այժմ մեզ համար պարզ է, որ Արևմուտքի նպատակն է հնարավորություն չտալ ձևավորել արտաքին բարենպաստ պայմաններ՝ Ռուսաստանի ներքին զարգացման համար»,- ասել է նա: «Գոնե այն ամենը, ինչ արվում է Ռուսաստանին զսպելու համար, հետապնդում է նման նպատակ: Հավանաբար, Ռուսաստանի զարգացմանը նպաստող արտաքին հնարավորությունները ոչնչացնելու փորձերը կշարունակվեն»:
Միևնույն ժամանակ, ըստ Լավրովի, «Արևմուտքը դեռ ամեն ինչ չէ»: «Համոզված եմ, որ այժմ ինտեգրվելու տեղ չկա, եթե ընդունենք զարգացման արևմտյան մոդելները: Կորոնավիրուսը, իմ կարծիքով, համոզիչ կերպով ցույց տվեց, որ պետք է ինչ-որ բան ինքնուրույն կառուցել: Սա շատ հավակնոտ և բարդ խնդիր է, բայց շատ հրատապ»,- ասել է նախարարը:
Ռուսաստանի արտգործնախարարը նաև ասել է, որ աշխարհի շատ երկրներ պաշտպանում են մշակութային և քաղաքակրթական բազմազանությունը հարգելու, ինչպես նաև զարգացման տարբեր մոդելներ ճանաչելու Մոսկվայի մոտեցումը, ինչը ցույց է տալիս Ռուսաստանը որպես մեկուսացված պետություն ներկայացնելու Արևմուտքի անկարողությունը:

Лавров заявил, что Запад продолжит попытки разрушать взаимодействие РФ с другими странами
Западные страны не прекратят попыток препятствовать благоприятному взаимодействию России с другими государствами. Об этом заявил в четверг министр иностранных дел РФ Сергей Лавров на Ассамблее Совета по внешней и оборонной политике в режиме видеоконференции, передает ТАСС
"Нам сейчас ясно, что цель Запада - как раз не дать нам возможность сформировать внешние благоприятные условия для внутреннего развития России, - сказал он. - По крайне мере, все, что делается для сдерживания России, преследует такую цель. Наверное, попытки разрушить внешние возможности для содействия развития России продолжатся".
Вместе с тем, по словам Лаврова, "на Западе свет клином не сошелся". "Встраиваться сейчас, если брать западные модели развития, я убежден, некуда. Коронавирус, по-моему, весьма убедительно показал, что нам надо строить что-то самостоятельно. Это очень амбициозная и сложная задача, но весьма неотложная", - отметил министр.