Հունվարի 4-ին Ջաբրայիլ-Հադրութ ուղղությունից հայտնաբերվել է 9 աճյուն
Արցախի Հանրապետության արտակարգ իրավիճակների պետական ծառայության փրկարարական ջոկատները 2020 թվականի նոյեմբերի 13-ից առ այսօր շարունակում են որոնողափրկարարական աշխատանքներ իրականացնել թշնամու վերահսկողության տակ անցած տարածքներում՝ որտեղ սեպտեմբերի 27-ից մինչև նոյեմբերի 9-ը ռազմագործողություններ են տեղի ունեցել:
Որոնողական աշխատանքների արդյունքում 2021 թվականի հունվարի 4-ի դրությամբ, ընդհանուր առմամբ հայտնաբերվել է 1184 աճյուն, որոնց մեջ կան նաև քաղաքացիական անձանց մարմիններ:
Հունվարի 3-ին Արցախի հարավային (Հադրութ-Մեխակավան) ուղղություններից 20 մարմին է հայտնաբերվել, որից մեկը քաղաքացիական տարեց մարդու աճյուն էր՝ Կարմրակուճ գյուղի տարածքից: Նրա ինքնությունը պարզելու համար կատարվում է դատաբժշկական փորձաքննություն:
Երեկ, հունվարի 4-ին Մեխակավան(Ջաբրաիլ)-Հադրութ ուղղություններից հայտնաբերվել է ևս 9 աճյուն, որից 3-ը քաղաքացիական անձինք են (երկու կին, մեկ տղամարդ):
Որոնողափրկարարական աշխատանքներն այսօր շարունակվում են Թալիշ-Մատաղիս, Հադրութի շրջան և Վարանդայի (Ֆիզուլի) ուղղություններում:
Ծառայության տնօրեն, գեներալ-մայոր Կարեն Սարգսյանի միջամտությամբ աշխատանքներին մասնակցում են նաև զոհված կամ անհետ կորած զինծառայողների հարազատները, ինչպես նաև տարածքներին ծանոթ ուղեկցողները կամ ռազմագործողություններին մասնակցած կամավորները:

4 января в направлениях Джебраил-Гадрут найдено 9 тел
С 13 ноября 2020 года по сей день спасательные отряды Государственной службы по чрезвычайным ситуациям Республики Арцах продолжают поисково-спасательные работы на подконтрольных противнику территориях, где с 27 сентября по 9 ноября происходили боевые действия.
Как передает "Арменпресс", по сообщению Государственной службы по чрезвычайным ситуациям Республики Арцах, в результате поисковых операций по состоянию на 4 января 2021 года в общей сложности обнаружено 1184 тела, в том числе тела гражданских лиц.
"3 января в южной части Арцаха (Гадрут-Мехакаван) было обнаружено 20 тел, одно из которых - тело пожилого мирного жителя из села Кармракуч. Сейчас проводится судебно-медицинская экспертиза для его идентификации.
4 января в направлении Мехакаван (Джебраил) - Гадрут было обнаружено 9 тел, 3 из которых принадлежат мирным жителям (две женщины, один мужчина).
Поисково-спасательные работы продолжаются в направлениях Талыш-Матагис, Гадрутский райониВаранда (Физули).
При посредничественачальника службы генерал-майора Карена Саркисянав работе принимают участие и родственники погибших или пропавших без вести военнослужащих, а также знакомые с этими территориями проводники или добровольцы, участвовавшие в боевых действиях", - говорится в сообщении.