Նիկոլ Փաշինյանի, Վլադիմիր Պուտինի և Իլհամ Ալիևի հանդիպման արդյունքներով ընդունվել է համատեղ հայտարարություն
Մոսկվայում կայացած ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի եռակողմ հանդիպման արդյունքներով ընդունվել է համատեղ հայտարարություն:
«Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահի, Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի և Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի հայտարարությունը, 11 հունվարի 2021 թ․
Մենք՝ Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահ Ի․Հ․Ալիևը, Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Ն․Վ․ Փաշինյանը և Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վ․Վ․Պուտինը հայտարարում ենք հետևյալի մասին․
1. 2020 թ.-ի նոյեմբերի 9-ի հայտարարության՝ տարածաշրջանում բոլոր տնտեսական և տրանսպորտային կապերն ապաշրջափակելու մասին 9-րդ կետի իրականացման նպատակով աջակցում ենք Հայաստանի Հանրապետության, Ռուսաստանի Դաշնության և Ադրբեջանի Հանրապետության փոխվարչապետների համատեղ նախագահությամբ եռակողմ աշխատանքային խումբ ստեղծելու մասին Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վ.Վ. Պուտինի առաջարկը:
2. Աշխատանքային խումբն առաջին հանդիպումը կանցկացնի մինչև 2021 թ.-ի հունվարի 30-ը, որի արդյունքների հիման վրա կկազմի Հայտարարության 9-րդ կետի կիրառումից բխող աշխատանքների հիմնական ուղղությունների ցանկը՝ որպես գերակայություններ ընդունելով երկաթուղային և ճանապարհային հաղորդակցությունները, ինչպես նաև կսահմանի Ադրբեջանի Հանրապետության, Հայաստանի Հանրապետության ու Ռուսաստանի Դաշնության (այսուհետ՝ Կողմեր) միջև համաձայնեցված այլ ուղղություններ:
3. Գործունեության հիմնական ուղղություններն իրականացնելու նպատակով Աշխատանքային խմբի համանախագահները կհաստատեն այդ ոլորտներում փորձագիտական ենթախմբերի կազմը, որում կներառվեն Կողմերի իրավասու մարմինների ներկայացուցիչներ և կազմակերպությունների պաշտոնատար անձինք։ Փորձագիտական ենթախմբերը, աշխատանքային խմբի նիստից հետո մեկամսյա ժամկետում կներկայացնեն նախագծերի ցանկ, որում կներկայացնեն անհրաժեշտ ռեսուրսներն ու միջոցառումները` դրանց իրականացման և Կողմերի կողմից ամենաբարձր մակարդակով հաստատելու համար:
4. Աշխատանքային խումբը մինչև 2021 թ. մարտի 1-ը Կողմերի կողմից ամենաբարձր մակարդակով հաստատման կներկայացնի Ադրբեջանի Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության տարածքով իրականացվող միջազգային փոխադրումների կազմակերպման, իրականացման և անվտանգության ապահովման համար անհրաժեշտ նոր տրանսպորտային ենթակառուցվածքների օբյեկտների վերականգնման և կառուցման միջոցառումների իրականացման ցանկ և ժամանակացույց, նույն կերպ Ադրբեջանի Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության կողմից իրականացվող փոխադրումների համար, որոնք պահանջում են հատել Ադրբեջանի Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության տարածքները»:

Below is the text of the joint statement.
“We, the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, the Prime Minister of the Republic of Armenia Nikol Pashinyan and the President of the Russian Federation Vladimir Putin declare the following:
1. With a view to implementing Paragraph 9 of the November 9, 2020 Statement in terms of unblocking all economic and transport links in the region, we are hereby endorsing the proposal made by RF President Vladimir Putin on setting up a tripartite working group under the joint chairmanship of the Deputy Prime Minister of the Republic of Azerbaijan, the Deputy Prime Minister of the Republic of Armenia and the Deputy Chairman of the RF Government.
2. The Working Group will hold its first meeting by January 30, 2021, according to the results of which it will draw up a list of primary tasks arising from the implementation of the aforementioned Paragraph 9 of the Statement. The priorities shall include rail and road communications, as well as the identification of other directions as agreed upon by the Republic of Azerbaijan, the Republic of Armenia and the Russian Federation, hereinafter referred to as the Parties.
3. In order to implement the primary directions, the Working Group’s co-chairs will approve the composition of expert subgroups in these areas from among the officials of the competent authorities and organizations of the Parties. Within a month after the Working Group’s meeting, the expert subgroups will submit a list of projects, which should specify the necessary resources and activities for their implementation and approval at the highest level by the Parties.
4. By March 1, 2021, the Working Group shall submit for the Parties’ approval at the highest level a list and timetable of activities to restore or build new transport infrastructure necessary for initiating, implementing and providing for the safety of international traffic through the Republic of Azerbaijan and the Republic of Armenia, as well as ensuring the safety of transportations carried out by the Republic of Azerbaijan and the Republic of Armenia through the territories of the Republic of Azerbaijan and the Republic of Armenia.”