Էրդողանի խորհրդականը սպառնացել է լրագրողին. Հետախուզությունը կգտնի նրան և կկերակրի շնաձկներին
Թուրքիայի նախագահի անվտանգության և արտաքին քաղաքականության հարցերով խորհրդական Մեսութ Հաքկի Քաշինը բացահայտ սպառնացել է լրագրողին ազգային հեռուստաընկերության ուղիղ եթերում՝ հայտարարելով, որ թուրքական հետախուզությունը կգտնի նրան և կկերակրի շնաձկներին:
Ինչպես փոխանցում է News.am-ը՝ Քաշինը CNN Türk հեռուստաընկերության եթերում սպառնալիքների տարափ է տեղացել Ստոկհոլմում ապրող վտարանդի լրագրող Աբդուլլահ Բոզքուրթի վրա և ասել, որ Թուրքիայի ազգային հետախուզական կազմակերպությունը կգտնի նրան և կպատժի: «Թուրքիայի ազգային հետախուզությունը կգտնի նրան, ասեմ ձեզ: Չգիտեմ՝ հետախուզությունը կկերակրի նրանով ձկներին կամ շնաձկներին [որպես սպանության մարտավարություն], բայց դավաճանները միշտ մի օր ստանում են իրենց պատիժը»,- ասել է նա:
65-ամյա պրոֆեսոր Քաշինը Թուրքիայի նախագահին կից անվտանգության և արտաքին քաղաքականության խորհրդի անդամ է և ռազմավարական հարցերի վերաբերյալ խորհրդատվություն է տալիս նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանին: Նա նաև դասախոսություններ է կարդում Թուրքիայի տարբեր համալսարաններում:

Советник президента Турции по вопросам безопасности и внешней политики Месут Хакки Кашин, открыто угрожал  журналисту  в прямом эфире национальной телекомпании, заявив, что турецкая разведка найдет его и скормит акулам.
Как передает News.am, в ходе телепередачи  на CNN Türk Кашин обрушился на журналиста Абдуллу Бозкурта, живущего в изгнании из Стокгольма, и сказал, что Национальная разведывательная организация Турции найдет его и накажет. «Турецкая национальная разведка найдет его, я вам это скажу. Я не знаю, скормит ли разведка его рыбам или акулам [в качестве тактики убийства], но предатели всегда когда-нибудь получают свое наказание », - сказал он.
65-летний профессор Кашин, является членом Совета безопасности и внешней политики при президенте Турции и консультирует президента Реджепа Тайипа Эрдогана по стратегическим вопросам. Он также читает лекции в различных турецких университетах.