Զորամասերից մեկի պահպանության տեղամասում պայմանագրային զինծառայող է հանկարծամահ եղել
Փետրվարի 8-ին, ժամը 12.40-ի սահմաններում, ՀՀ հյուսիսարևելյան ուղղությամբ տեղակայված զորամասերից մեկի պահպանության տեղամասում հանկարծամահ է եղել պայմանագրային զինծառայող, շարքային Էդվարդ Կառլենի Կիրակոսյանը (ծնված 1994թ. ԶԶՀԾ Տավուշի ՄՏՍ): Կատարվում է քննություն:
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը ցավակցում է Էդվարդ Կիրակոսյանի ծնողներին, հարազատներին և ծառայակիցներին:
ՀՀ պետական սահմանի հայ-ադրբեջանական շփման գծի ամբողջ երկայնքով օպերատիվ իրավիճակը փոտրվարի 8-ին և 9-ին փոփոխության չի ենթարկվել, սահմանային միջադեպեր չեն արձանագրվել:
ՀՀ ԱԱԾ-ից ստացված տեղեկատվության համաձայն՝ ԱԱԾ սահմանապահ զորքերի պատասխանատվության տակ գտնվող հատվածներում, մասնավորապես, Գորիս-Կապան միջպետական ավտոճանապարհի Որոտան-Դավիթ Բեկ հատվածում, սահմանային միջադեպեր չեն արձանագրվել:
ՀՀ զինված ուժերի և ԱԱԾ սահմանապահ զորքերի ստորաբաժանումները շարունակում են վերահսկել սահ­մա­նային իրավիճակը սահ­մա­նա­գո­տու ամբողջ երկայնքով:

В Армении скончался военнослужащий контрактной службы
8 февраля около 12:40 на оборонительном участке одной из воинских частей, дислоцированных на северо-восточном направлении РА, скончался военнослужащий контрактной службы, рядовой Эдвард Карленович Киракосян (1994 г.р., был призван Тавушским областным военкоматом). Об этом сообщает Panorama.am со ссылкой на пресс-службу МО Армении.
Согласно информации, ведется расследование.
"Министерство обороны выражает соболезнования родным и близким, а также сослуживцам Э.Киракосяна", – говорится в сообщении.
Оперативная обстановка по всей протяженности армяно-азербайджанской линии соприкосновения государственной границы РА 8 и 9 февраля не претерпела изменений, приграничных инцидентов не зарегистрировано.
"Согласно полученной из СНБ РА информации, приграничных инцидентов в зонах ответственности пограничных войск СНБ, в частности на участке Воротан-Давид-Бек межгосударственной автодороги Горис-Капан, не зарегистрировано.
Подразделения ВС РА и пограничных войск СНБ контролируют приграничную обстановку на всей протяженности границы, выполняют поставленные задачи", – говорится в сообщении.