ԵԱՀԿ ՄԽ-ն կարող էր ակտիվություն դրսեւորել հայերի և ադրբեջանցիների միջև վստահության ամրապնդման հարցերում. ՌԴ ԱԳՆ
Մոսկվան ելնում է այն փաստից, որ ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման շուրջ Մինսկի խմբի գործունեությունը պետք է շարունակվի: Այս մասին ՏԱՍՍ-ի հետ զրույցում ասել է Ռուսաստանի ԱԳ փոխնախարար Անդրեյ Ռուդենկոն, փոխանցում է News.am:
«Նրանք կարևոր ավանդ են ունեցել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման բազային սկզբունքների մշակման մեջ, որոնցից շատերն արտացոլվել են 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի հայտարարության մեջ: Սա վերաբերում է թե՛ Լեռնային Ղարաբաղի շուրջը տեղակայված շրջանների վերադարձին Ադրբեջանին, թե՛ փախստականների վերադարձին, Հայաստանի հետ Լեռնային Ղարաբաղին կապող միջանցքի պահպանմանը, անվտանգության ապահովմանը, խաղաղապահ գործողությանը, տարածաշրջանում բոլոր տնտեսական և տրանսպորտային հաղորդուղիների ապաշրջափակմանը:
«Եռյակը» միջազգային հզոր աջակցություն ունի և կարող է օգտակար լինել հետագա քայլերի փոխընդունելի մոտեցումներ մշակելու հարցում, այդ թվում՝ կարգավիճակի հարցերում: Բայց զգուշավոր, չշտապելով, երբ ժամանակը գա:
Հիմա ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը, նրա համանախագահները կարող էին ակտիվություն դրսևորել հայերի և ադրբեջանցիների միջև վստահության միջոցառումների ամրապնդման հարցերում: Քաղաքացիական հասարակության շրջանակում երկխոսության զարգացումը կնպաստի տարածաշրջանում իրավիճակի ընդհանուր առողջացմանը և քաղաքական ուղիում հետագա քայլերի համար նախադրյալների ստեղծմանը»,- նշել է նա:
Ի պատասխան հարցին՝ Մոսկվան մտավախություն չունի՞ արդյոք Ղարաբաղում հակամարտության արդյունքում Անդրկովկասում Թուրքիայի ռազմական ներկայության ուժեղացման առումով՝ հաշվի առնելով Ադրբեջանում ավիաբազաներ կառուցելու Թուրքիայի մտադրությունների մասին լուրերը, Ռուդենկոն նշել է. «Ելնում ենք այն փաստից, որ տարածաշրջանում Անկարայի հետ ռազմական գծով մեր փոխգործակցությունը կառուցվում է հունվարի 30-ից Աղդամի շրջանում գործող Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում հրադադարի վերահսկման ռուս-թուրքական համատեղ կենտրոնի շրջանակում:
Այսպիսի կենտրոնի բացումը դիտարկելով որպես համատեղ ջանքերի լավ օրինակ՝ ուղղված տարածաշրջանում իրադրության կարգավորմանը»:

Moscow proceeds from the fact that the activities of the OSCE Minsk Group on the settlement of the Karabakh [(Artsakh)] conflict must continue; Russian Deputy Foreign Minister Andrey Rudenko told TASS about thisNews.am reports.
"They [the Minsk Group] made an important contribution to the development of the basic principles for the settlement of the Nagorno-Karabakh conflict—many of which were reflected in the November 9, 2020 statement. (…).
The Troika has strong international support and can be helpful in developing mutually acceptable approaches to further steps, including in status issues; but carefully, not rushing, when the time comes.
Now the OSCE Minsk Group, its co-chairs, could have been active in the matters of strengthening confidence-building measures between Armenians and Azerbaijanis. The development of a dialogue within the civil society will contribute to the general improvement of the situation in the region and to the creation of preconditions for further steps in the political path," Rudenko said.
And when asked whether Moscow was concerned about the strengthening of Turkey's military presence in Transcaucasia as a result of the conflict in Karabakh, and taking into account the reports about Turkey's intentions to build air bases in Azerbaijan, the Russian deputy FM said: "We proceed from the fact that our military cooperation with Ankara in the region is being built within the framework of the joint Russian-Turkish ceasefire monitoring center in the Nagorno-Karabakh conflict zone, in the Aghdam region since January 30. Considering the opening of such a center as a good example of joint efforts aimed at resolving the situation in the region."