Իրանն ու Ռուսաստանը պայմանավորվել են միասին «Սպուտնիկ V» պատվաստանյութ արտադրել
Իրանն ու Ռուսաստանը պայմանավորվել են կորոնավիրուսի դեմ ռուսական «Սպուտնիկ V» պատվաստանյութի համատեղ արտադրություն սկսել: Այս մասին, ինչպես հայտնում է ՏԱՍՍ գործակալությունը, տեղեկացրել է Մոսկվայում Իրանի դեսպան Ղազեմ Ջալալին Իսլամական հեղափոխության 42-ամյակին նվիրված միջոցառման ժամանակ:
««Սպուտնիկ V»-ի համատեղ արտադրության վերաբերյալ մեր բանակցություններն ավարտվել են, և շուտով մենք Իրանի տարածքում այդ պատվաստանյութի արտադրության ականատեսը կդառնանք»,- ասել է դեսպանը:
Նախօրեին Իրանում մեկնարկել է պատվաստումը ռուսական դեղամիջոցով, որի առաջին խմբաքանակն Իրան էր հասել օրեր առաջ:

Иран и Россия договорились о совместном производстве вакцины "Спутник V"
Иран и Россия договорились о совместном производстве российской вакцины от коронавируса "Спутник V". Об этом заявил в среду посол Ирана в Москве Казем Джалали на церемонии, посвященной 42-й годовщине Исламской революции, которая проходит в онлайн-формате, передает ТАСС.
"Наши переговоры по совместному производству ["Спутника V"] завершены, и скоро мы станем свидетелями производства данной вакцины на территории Ирана", - сказал он.
Первая партия  "Спутник V" уже была направлена в Иран. Через два дня будет поставлена вторая партия.