Փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը հաստատեց, որ գոյություն ունի գաղտնի պայմանավորվածություն «վերաբերող ընդհանուր օգտագործվող Դավիթ Բեկ-Գորիս ճանապարհահատվածին, քանի որ այնտեղ ճանապարհն անցնում էր վիճարկելի հատվածներով»:
Ինչպես նկատեց Ավինյանը, այդ ճանապարհահատվածից բացի ադրբեջանցիներից օգտնում են նաև ՀՀ քաղաքացիները, ովքեր, այդ թվում նաև անվտանգության նկատառումներից ելնելով, պետք է տեղյակ լինեն այդ պայմանավորվածության բովանդակության մասին, սակայն «ամենթափանցիկ» իշխանությունը մտադիր է հանրությունից հնարավորիս գաղտնի պահել Սյունիքում տեղի ունեցող բավականին մտահոգիչ զարգացումները:
Փետրվարի 10-ին Ազգային անվտանգության ծառայությունն արգելեց լրատվամիջոցներին առանց իր համաձայնության Սյունիքի սահմանամերձ տարածքներում տարբեր թեմաներ լուսաբանել: Նշենք, որ Սյունիքում տեղի ունեցող զարգացումների մասին հանրությունը իմանում է բացառապես լրատվամիջոցների հրապարակումներից՝ խոսքը Սյունիքում անհասկանալի հիմքերով բանավոր  փոխըմբռմամբ Ադրբեջանին տարածքներ հանձնելու, այս կապակցությամբ  ադրբեջանական զորքի հետ գյուղացիների բանակցությունների, Սյունիքի տարածքում «բարի գալուստ Ադրբեջան» ցուցանակների տեղադրման, ադրբեջանական կողմի տարբեր սադրանքների մասին է:
Պաշտոնական լրատվությունն այս ամենը փորձում է ամեն կերպ քողարկել: Դրա վերջին փորձը պաշտպանության նախարարության՝ հայ-ադրբեջանական սահմանին միջադեպեր չլինելու մասին հաղորդագրությունները էր այն դեպքում, երբ լրատվամիջոցները փաստերով ներկայացնում էին այդ օրերին ադրբեջանական կողմի սադրանքը Կապան-Ճակատեն հատվածում:
Այժմ, լրատվամիջոցներին արգելելով լուսաբանել, թե ինչպես է Փաշինյանն իրականում բարձրացնում Սյունիքի և Հայաստանի անվտանգությունը, իշխանությունը հույս ունի  Հայաստանի Հանրապետության պետական շահերին հակասող իր բանավոր, որոշ դեպքերում չի բացառվում նաև արդեն փաստաթղթավորված պայմանավորվածությունների կապակցությամբ հանրային դժգոհությունները կանխել՝ ավելի երկար իշխանության ղեկին մնալու համար, ինչը կարող է աղետալի ավարտ ունենալ Հայաստանի Հանրապետության համար:

Вице-премьер Армении Тигран Авинян подтвердил, что существует секретная договоренность "относительно общего использования участка дороги Давид Бек - Горис, поскольку там  дорога проходит через спорные участки".
Как отметил Авинян, этой дорогой, помимо азербайджанцев, пользуются граждане Армении, которые, в том числе и из соображений безопасности, должны знать о содержании этой договоренности, но "самое прозрачное" правительство намерено держать в секрете от общественности тревожные события в Сюнике.
10 февраля Служба национальной безопасности Армении запретила работникам СМИ освещать различные темы в приграничных районах Сюника - без ее согласия. Следует отметить, что общественность только из сообщений СМИ узнает о происходящем в Сюнике, таких как передача Азербайджану тех или иных территорий в Сюнике - по непонятным основаниям, или, например, о переговорах местного населения с азербайджанской армией, о размещении там плакатов "Добро пожаловать в Азербайджан", о различных провокациях с азербайджанской стороны.
Власти все это пытаются скрыть. Последней попыткой этого стало сообщение минобороны РА об отсутствии инцидентов на армяно-азербайджанской границе, в то время как в эти дни СМИ сообщали о провокациях азербайджанской стороны на участке Капан-Чакатен.
Теперь, запретив СМИ освещать события в Сюнике и наглядно показать, как на самом деле Пашинян "повышает безопасность" Сюника (точнее - катастрофически разрушает его), правительство Армении надеется предотвратить общественное недовольство, связанное с его устными, а в определенных случаях уже и задокументированными договоренностями, противоречащими государственным интересам Республики Армения. И все для того, чтобы дольше оставаться у власти, что может иметь катастрофические последствия для нашей страны.