Ադրբեջանական լրատվամիջոցները հրահրում են նոր ատելություն․ Թաթոյան
Ադրբեջանական լրատվամիջոցները, որոնցով տարիներ շարունակ իրականացվում է հայատյացության ու թշնամանքի քարոզ, ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանին մեղադրում են ադրբեջանաֆոբիա տարածելու մեջ` կեղծելով ու հետո շահարկելով Պաշտպանի հայտարարությունները: Այս մասին գրել է ՀՀ ՄԻՊ Արման Թաթոյանը։
Այդ հրապարակումները պարունակում են Արման Թաթոյանի նկատմամբ վիրավորանքներ ու ատելության խոսք:
Ադրբեջանական լրատվամիջոցներից մեկը հրապարակել է հերթական նյութը ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի մասին՝ ատելություն հրահրելու հաշվին անելով քաղաքական եզրահանգումներ, օրինակ` «Քանի որ երկիրը, որի ապագան կախված է Ադրբեջանի հետ խաղաղություն հաստատելուց, «Թաթոյանների» ու նրա համակիրների ջանքերով շարունակում է ամրապնդվել հուսահատության փակուղում»։
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի մշտապես հրապարակում է կոնկրետ ապացույցներ, կոնկրետ հղումներով, դրանք արտացոլում են ոչ միայն պետական բարձրագույն իշխանության մարմինների, այլ նաև սպորտային, մշակութային ու հանրային գործիչների, այլ իրական օգտատերերի խոսքերը: ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի գնահատականները ատելության ադրբեջանական քաղաքականության մասին հիմնված են հենց այդ գործոնների վրա։
Ադրբեջանական լրատվամիջոցը հրահրում են նոր ատելություն` առանց, իհարկե, անդրադառնալու ադրբեջանական զինված ուժերի պատերազմական ու մարդկության դեմ ուղղված հանցագործություններին. հայկական կողմի քաղաքացիական անձանց ու զինծառայողներին խոշտանգելը, գլխատելը, այդ ամենը նկարահանելն ու հետո ծաղրելը, Ստեփանակերտի ծննդատան, Շուշիի Սուրբ Ամենափրկիչ Ղազանչեցոց մայր տաճարի ռմբակոծումը, երբ նախապես լայնորեն հրապարակված էր, որ եկեղեցու նկուղում երեխաներ, կանայք ու տարեցներ են պատսպարված, Արցախի քաղաքներին ու գյուղերին զանգվածային ավերածություններ պատճառելը, այդ թվում` արգելված զինատեսակներով, գերիների ազատ արձակումն արհեստական ձգձգելն ու քաղաքականացնելը և այլն։
Պատերազմի ընթացքում իրենց մշտական, հայրենի բնակավայրերից տեղահանվել է ավելի քան 100,000 խաղաղ բնակիչ, պատերազմի հետևանքով անօթևան է դարձել շուրջ 40,000 մարդ, կրթությունից զրկվել է դպրոցական ու մանկապարտեզի տարիքի շուրջ 30,000 երեխա: Վնասվել կամ ավերվել է 12 մանկապարտեզ և 71 դպրոց: 2020թ. սեպտեմբերի 27-ից մինչև 2021 հունվարի 28-ը սպանվել է 72 քաղաքացիական անձ: Վիրավորում է ստացել 163 խաղաղ բնակիչ
Խոշտանգումների տեսանյութերում ադրբեջանական զինվորականները հայերի տանջելիս օգտագործում են այն նույն բառերը, ինչ տարիներ շարունակ ադրբեջանական պետական քաղաքականության շրջանակում:
Բոլոր ապացույցներն արձանագրվում են ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմում և ուղարկվում են միջազգային կառույցներին։
Պատերազմական ու մարդկության դեմ ուղղված ադրբեջանական զինված ուժերի հանցագործությունների կանխումը պահանջում է խիստ պատասխանատվություն. անպատժելիությունը ծնում է նոր՝ ավելի ծանր հանցագործություններ։
Ուստի, ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանը շարունակելու է հայատյացության փաստերի վերհանումը, հրապարակումն ու իր իրավասության սահմաններում անհրաժեշտ իրավական ընթացակարգերի դիմելը` անկախ որևէ ճնշումից:
Հ.Գ. Սույն հայտարարությամբ ևս մեկ անգամ հրապարակում եմ Հայաստանի ու Արցախի Մարդու իրավունքների պաշտպանների ընդամենը 2 զեկուց, որ վերաբերում է Ադրբեջանում էթնիկ հայերի նկատմամբ կազմակերպված ատելության խոսքին և թշնամանքին` որպես պատերազմի ընթացքում ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից էթնիկ պատկանելիության հիմքով խոշտանգումների ու անմարդկային վերաբերմունքի պատճառներ:

Омбудсмен Армении: азербайджанские СМИ провоцируют новую волну ненависти
Защитник прав человека (омбудсмен) Армении Арман Татоян заявляет: азербайджанские СМИ, в которых годами проводится пропаганда армянофобии и вражды, обвиняют омбудсмена Армении в распространении азербайджанофобии, фальсифицируя и затем спекулируя на его заявлениях.
При этом данные публикации содержат оскорбления и риторику ненависти в адрес Армана Татояна.
"Одно из азербайджанских СМИ опубликовало очередной материал о защитнике прав человека РА, попытавшись сыграть на разжигании ненависти и сделать политические выводы, например: "поскольку страна, будущее которой зависит от мира с Азербайджаном, усилиями "татоянов" и иже с ним  продолжает закрепляться в тупике безнадежности".
Защитник прав человека РА постоянно публикует конкретные доказательства, с конкретными ссылками, они отражают слова не только органов высшей государственной власти, спортивных, культурных и общественных деятелей, но и реальных пользователей. Оценки защитника прав человека РА об азербайджанской политике ненависти основаны именно на этих факторах.
Азербайджанские СМИ провоцируют новую волну ненависти, конечно, не затрагивая совершенные ВС Азербайджана военные преступления и преступления против человечества, совершенные ими пытки, обезглавливания гражданских лиц и военнослужащих армянской стороны, фиксирование происходящего на видео, обстрел Степанакертского роддома, Кафедрального собора Сурб Аменапркич Казанчецоц в Шуши. При том, что заранее было широко опубликовано, что в подвале церкви укрылись дети, женщины и пожилые люди. Не затрагивается причинение ВС Азербайджана массовых разрушений городам и селам Арцаха, в том числе использование запрещенных видов оружия, искусственное затягивание и политизация освобождения пленных и т.д.
Во время войны из мест своего постоянного проживания, родных населенных пунктов  были перемещены более 100 000 мирных жителей. В результате войны крова лишились  около 40 000 человек, около 30 000 детей школьного и детсадовского возраста были лишены возможности получения образования. Повреждены или уничтожены 12 детских садиков и 71 школа. С 27 сентября 2020 г. по 28 января 2021 года были убиты 72 гражданских лица. Ранены 163 мирных жителя.
В видеоматериалах пыток азербайджанские военные, пытая армян, используют те же слова, что и годами использовались в рамках азербайджанской государственной политики.
Все доказательства фиксируются в аппарате защитника прав человека РА и направляются в международные структуры.
Предупреждение военных преступлений и преступлений против человечности ВС Азербайджана требует строгой ответственности: безнаказанность порождает новые, более тяжкие преступления.
Посему, омбудсмен Армении продолжит выявлять, публиковать факты армянофобии и обращаться к необходимым правовым процедурам в рамках своих полномочий – независимо от какого бы то ни было давления.
P.S. Вновь публикую лишь 2 доклада омбудсменов Армении и Арцаха, которые касаются организованной риторики ненависти и вражды в Азербайджане в отношении этнических армян – как причины пыток и бесчеловечного обращения на почве этнической принадлежности, которые совершали ВС Азербайджана в ходе войны", – пишет омбудсмен Армении.