Իրանն ուսումնասիրում է միջուկային գործարքի վերաբերյալ ԱՄՆ հետ ոչ պաշտոնական հանդիպման ԵՄ առաջարկը
Իրանն ուսումնասիրում է միջուկային գործարքի ներկա մասնակիցների և Միացյալ Նահանգների ոչ պաշտոնական հանդիպման Եվրամիության առաջարկը: Այս մասին հայտնել է Իսլամական Հանրապետության ԱԳ փոխնախարար Աբաս Արաղչին:
«Մենք ուսումնասիրում ենք Ժոզեպ Բորելի առաջարկը Միացյալ Նահանգների և Իրանի մասնակցությամբ «4+1» ձևաչափով ոչ պաշտոնական հանդիպում անցկացնելու մասին: Մենք խորհրդակցում ենք մեր գործընկերների՝ այդ թվում Ռուսաստանի և Չինաստանի հետ, և առաջիկայում կպատասխանենք առաջարկին»,- ասել է դիվանագետը:
Միևնույն ժամանակ Իրանը միջուկային գործարքի վերադառնալու համար հանդիպման անհրաժեշտություն չի տեսնում: Թեհանը դրա համար բավարար է համարում ԱՄՆ կողմից պատժամիջոցների չեղարկումը:

Иран изучит предложение о встрече СВПД
Иран изучает предложение Евросоюза о неофициальной встрече нынешних участников ядерной сделки и Соединенных Штатов, но пока не ответил на него. Об этом, как передает Интерфакс, заявил в субботу заместитель министра иностранных дел Исламской Республики Аббас Аракчи.
"Мы изучаем предложение Жозепа Борреля (глава европейской дипломатии - ИФ) о неформальной встрече в формате "четыре плюс один" (подписанты Совместного всеобъемлющего плана действий, СВПД – Россия, Китай, Великобритания, Франция и ФРГ) с США и Ираном, консультируемся с нашими партнерами, включая Россию и Китай, и ответим на это предложение в будущем", – сказал Аракчи в интервью государственному телевидению.
В то же время Иран не видит необходимости встречаться для возвращения США к ядерному соглашению. Для этого США достаточно отменить санкции.