«Գագիկ Սողոմոնյան» «ֆեյքն» առաջին հերթին աշխատում է իմ, իմ թիմակիցների, իմ դավանած արժեքների դեմ: Այս մասին «Տողերի արանքում» հաղորդաշարի արտակարգ թողարկմանը նշել է վերլուծաբան Կարեն Բեքարյանը՝ խոսելով իր դեմ հարուցված քրեական գործի մասին, փոխանցում է Tert.am-ը:
Կարեն Բեքարյանի պնդմամբ՝ այդ «ֆեյքի» հետևում կանգնած մարդկանց իրական նպատակն է թույլ չտալ, որ հանրության տրամադրություններում, ընկալումներում տեղի ունենան իրենց ոչ ձեռնտու տրանսֆորմացիաներ:
Կարեն Բեքարյանի կարծիքով՝ ԱԱԾ-ն «Գագիկ Սողոմոնյան» օգտատիրոջը և նրա պատճառած վնասը ֆիքսելուց հետո պետք է հանցագործությունների շղթան հնարավորիս արագ կանգնեցներ և զուգահեռաբար պարզեր մեղավորներին;
«Սրանից տրամաբանական ոչինչ չկար, սակայն դրա փորձ արվե՞լ է, իսկ փորձ չանելն ի՞նչ է նշանակում՝ թե՛ քաղաքական, թե՛ բարոյական, թե՛ իրավական իմաստով: Այս հարցերի պատասխանները պահանջվելու են», - նշել է նա:
Ինչ վերաբերվում է այս գործում Արա Սաղաթելյանի ներգրավմանը, Կարեն Բեքարյանը նշել է. «Սա ինձ հուշում է միայն մեկ բան, որ փորձ է արվում իրականացնել այնպիսի մարդկանց, անհատների, մասնագետների ոչնչացման գործընթաց, որոնք ինչ-որ պահի չեն կարող հակադրվել Ալիևի ծրագրերին»:
Կարեն Բեքարյանի խոսքով՝ Ալիևը Հայաստանում ունի իր ֆեյքը, որի միջոցով էլ իրականացնում է այդ ծրագրերը. «Մենք գործ ունենք շահառուի հետ, որը ներկայանում է այլ դիրքից, այլ նպատակներից, սակայն իրականում անում է լրիվ այլ աշխատանք, գործ»:
Ալիևի «ֆեյքի» նպատակները, ըստ վերլուծաբանի, պետք է լինեին բանակի կազմալուծումը, հեղինակազրկումը, բանակի ոգին կոտրելը, դիվանագիտական ճակատում Հայաստանի կողմից հակազդեցություն չառաջացնելը, գործընկերների, այդ թվում նաև՝ ռազմավարական դաշնակցի հետ հարաբերությունները փչացնելը, Ադրբեջանի ապակառուցողական համբավը Հայաստանին փոխանցելը, հայկական ոգին ջախջախելը՝ անդառնալի հարվածներ հասցնելով մեր արժեքային հիմնասյուներին՝ լեզվին, եկեղեցուն, մշակույթին, հանրության շրջանում այնպիսի անհանդուրժողականություն սերմանելը, որ համախմբման ցանկացած հնարավորություն ի սկզբանե դատապարտված լինի, Արցախում այնպիսի խամաճիկ ունենալը, որը չկարողանա դիմագրավել անգամ այն դեպքում, երբ խոսքը վերաբերվի ֆիզիկական գոյությանը:
«Ստացվե՞լ է Ալիևի մոտ, թե՞ ոչ: Ձեզնից յուրաքանչյուրը ոչ միայն գիտի, որ ստացվել է, այլև գիտի, որ Ալիևը չէր էլ ակնկալի իր «ֆեյքից» այս կարգի հաջողություն», - նշել է նա՝ հավելելով. «Ալիևի «ֆեյքն» այսօր ամբողջությամբ բացահայտված է»:

The fake Facebook subscriber identifying himself as “Gagik Soghomonyan” works, first of all, against my team and me, as well as the values I pursue, political analyst Karen Bekaryan said in televised comments on Tuesday, addressing the recently instituted criminal case against himTert.am reports.
“We have always had the opportunity to present our approachas and evaluations to the society in a respectable way. So why should we have had anything to do with such a foul-mouthed person?” he said during the broadcast Between the Lines aired by ArmNews TV channel.
Commenting on the motives behind the actions of those backing the “fake user”, the analyst pointed out to a genuine interest to prevent “non-advantageous transformations” in the public sentiments and perceptions.
“To do that it is necessary to launch a special program that would see the ‘fake’ [user] express the political opponents’ views but with such an intolerable and dirty language that would provoke sympathy among the the latter – and the team in general,”
According to Bekaryan, the National Security Service (NSS) should have “maximum rapidly” stopped the chain of crimes and simultaneously identified the culprits "after fixing the fake account and the damage caused".
“That prompted nothing logical, but was any attempt made at all? If not, what is the implication – in both the political and moral and the legal sense? These are questions whose answers will be demanded”.
Addressing the law enforcmement authorities’ subsequent move to involve also Ara Saghatelyan, a former chief of staff of the National Assembly, in the proceeding, Bekaryan described it as an attempt to “undermine” specialists - and different other individuals - who, at certain moments, opposed to the Azerbaijani leader.
Bekaryan said he is under the impression that Ilham Aliyev “has his own his fake account in Armenia to realize his programs through”. “We are dealing with a beneficiary who acts from an absolutely different position, presenting different objectives, but what he does, as a matter of fact, is a completely different work and affair.”
The analyst warned of such disastrous aftermaths as the disintegration and disreputation of the military, and failure to provoke a diplomatic counteraction “while also spoling the relations with partners, including the military ally [i.e. - Russia].”
“Has Aliyev succeeded or not? Any one of you not only knows that he has but is also aware that Aliyev wouldn’t expect this kind of success by his own ‘fake’,” he said, adding that the Azerbaijani leader’s masked user “is now totally disclossed”.