«Գագիկ Սողոմոնյան» «ֆեյքն» առաջին հերթին աշխատում է իմ, իմ թիմակիցների, իմ դավանած արժեքների դեմ: Այս մասին «Տողերի արանքում» հաղորդաշարի արտակարգ թողարկմանը նշել է վերլուծաբան Կարեն Բեքարյանը՝ խոսելով իր դեմ հարուցված քրեական գործի մասին, փոխանցում է Tert.am-ը:
Կարեն Բեքարյանի պնդմամբ՝ այդ «ֆեյքի» հետևում կանգնած մարդկանց իրական նպատակն է թույլ չտալ, որ հանրության տրամադրություններում, ընկալումներում տեղի ունենան իրենց ոչ ձեռնտու տրանսֆորմացիաներ:
Կարեն Բեքարյանի կարծիքով՝ ԱԱԾ-ն «Գագիկ Սողոմոնյան» օգտատիրոջը և նրա պատճառած վնասը ֆիքսելուց հետո պետք է հանցագործությունների շղթան հնարավորիս արագ կանգնեցներ և զուգահեռաբար պարզեր մեղավորներին;
«Սրանից տրամաբանական ոչինչ չկար, սակայն դրա փորձ արվե՞լ է, իսկ փորձ չանելն ի՞նչ է նշանակում՝ թե՛ քաղաքական, թե՛ բարոյական, թե՛ իրավական իմաստով: Այս հարցերի պատասխանները պահանջվելու են», - նշել է նա:
Ինչ վերաբերվում է այս գործում Արա Սաղաթելյանի ներգրավմանը, Կարեն Բեքարյանը նշել է. «Սա ինձ հուշում է միայն մեկ բան, որ փորձ է արվում իրականացնել այնպիսի մարդկանց, անհատների, մասնագետների ոչնչացման գործընթաց, որոնք ինչ-որ պահի չեն կարող հակադրվել Ալիևի ծրագրերին»:
Կարեն Բեքարյանի խոսքով՝ Ալիևը Հայաստանում ունի իր ֆեյքը, որի միջոցով էլ իրականացնում է այդ ծրագրերը. «Մենք գործ ունենք շահառուի հետ, որը ներկայանում է այլ դիրքից, այլ նպատակներից, սակայն իրականում անում է լրիվ այլ աշխատանք, գործ»:
Ալիևի «ֆեյքի» նպատակները, ըստ վերլուծաբանի, պետք է լինեին բանակի կազմալուծումը, հեղինակազրկումը, բանակի ոգին կոտրելը, դիվանագիտական ճակատում Հայաստանի կողմից հակազդեցություն չառաջացնելը, գործընկերների, այդ թվում նաև՝ ռազմավարական դաշնակցի հետ հարաբերությունները փչացնելը, Ադրբեջանի ապակառուցողական համբավը Հայաստանին փոխանցելը, հայկական ոգին ջախջախելը՝ անդառնալի հարվածներ հասցնելով մեր արժեքային հիմնասյուներին՝ լեզվին, եկեղեցուն, մշակույթին, հանրության շրջանում այնպիսի անհանդուրժողականություն սերմանելը, որ համախմբման ցանկացած հնարավորություն ի սկզբանե դատապարտված լինի, Արցախում այնպիսի խամաճիկ ունենալը, որը չկարողանա դիմագրավել անգամ այն դեպքում, երբ խոսքը վերաբերվի ֆիզիկական գոյությանը:
«Ստացվե՞լ է Ալիևի մոտ, թե՞ ոչ: Ձեզնից յուրաքանչյուրը ոչ միայն գիտի, որ ստացվել է, այլև գիտի, որ Ալիևը չէր էլ ակնկալի իր «ֆեյքից» այս կարգի հաջողություն», - նշել է նա՝ հավելելով. «Ալիևի «ֆեյքն» այսօր ամբողջությամբ բացահայտված է»:

Сегодня "фейк" Алиева полностью раскрыт: Карен Бекарян (Tert.am)
"Фейк" "Гагика Согомоняна" в первую очередь работает против меня, моих товарищей по команде, проповедуемых мной ценностей. Об этом заявил аналитик Карен Бекарян во экстренном выпуске программы "Между строк", говоря о возбужденном против него уголовном деле, передает Tert.am.
"У нас всегда была возможность уважительно представить свои подходы и оценки общественности. Зачем нам понадобилось возможное соприкосновение с подобным сквернословом?" - сказал он.
По словам Карена Бекаряна, истинная цель людей, стоящих за этим "фейком" - не допустить невыгодные им трансформации в общественном настроении и восприятии.
"Поэтому нужно было запустить программу, когда определенные "фейки" выступают с политическими взглядами оппонентов, но с таким невыносимым, грязным лексиконом, что в меняющейся ситуации вызовут сострадание к политическим оппонентам, команде в целом", - сказал аналитик.
По мнению Карена Бекаряна, после того как СНБ зафиксировала пользователя "Гагика Согомоняна" и нанесенный им ущерб должна была как можно скорее остановить цепочку преступлений и параллельно выяснять виновных.
"В этом не было ничего логичного, но предпринимались ли попытки для этого и что означает отсутствие попыток с политической, моральной и правовой точек зрения?" Потребуются ответы на эти вопросы", - сказал он.
Что касается привлечения к этому делу Ара Сагателяна, то Карен Бекарян отметил: "Это мне говорит только о том, что делается попытка уничтожить людей, отдельных лиц, профессионалов, которые в какой-то момент могут противостоять планам Алиева".
По словам Карена Бекаряна, у Алиева в Армении есть свой фейк, с помощью которого он реализует эти программы. "Мы имеем дело с бенефициаром, который выступает с других позиций, с другими целями, но на самом деле выполняет совершенно другую работу".
По мнению аналитика, целями "фейка" Алиева должны были быть расформирование армии, ее дискредитация, подрыв боевого духа армии, отсутствие противодействия со стороны Армении на дипломатическом фронте, испорченные отношения с партнерами, в том числе ее стратегическим союзником, передача деструктивной репутации Азербайджана Армении, сокрушение армянского духа, нанесение необратимых ударов по основам наших ценностей - языку, церкви, культуре, насаждение такой нетерпимости среди общественности, что любая возможность консолидации будет обречена с самого начала на провал, наличие такой марионетки в Арцахе, которая не сможет сопротивляться даже когда дело дойдет до физического существования.
"Получилось у Алиева или нет? Каждый из вас не только знает, что получилось, но и знает, что Алиев даже не ожидал такого успеха от своего "фейка"", - сказал он, добавив: "Сегодня "фейк" Алиева полностью раскрыт".