ՌԴ-ն ակնկալում է, որ Ղարաբաղի հարցով համաձայնագիրը կպահպանվի. Մատվիենկո
Ռուսաստանն ակնկալում է, որ Հայաստանը կպահպանի Լեռնային Ղարաբաղի հացով համաձայնագիրն՝ անկախ Երևանում տեղի ունեցող իրադարձություններից, «ՌԻԱ Նովոստի»-ին տված հարցազրույցում հայտարարել է Դաշնային խորհրդի նախագահ Վալենտինա Մատվիենկոն:
«Մենք շատ հուսով ենք, մեծ ակնկալիք ունենք Հայաստանի ղեկավարների պատասխանատվությունից՝ անկախ նրանից, թե ինչ իրադարձություններ տեղի կունենան, պետք է իրավահաջորդություն լինի (Լեռնային Ղարաբաղի մասին համաձայնագրի իրագործման հարցում - խմբ.): Ցանկացած շարժում, ցանկացած քայլ, որոնք կհակասեն այս համաձայնագրին, կարող են հանգեցնել մեծ ողբերգության, դա չի կարելի թույլ տալ»,- ասել է նա:
Խոսնակը հիշեցրել է, որ համաձայնագրի կնքումը կայունություն բերեց Անդրկովկասին:
«Գործընթացները շարունակվում են, դրանք հեշտ չեն, բարդ են, ամեն օր նոր նրբություններ են առաջ գալիս: Բայց գլխավորն այն է, որ համաձայնությունը ձեռք է բերվել, և այժմ մենք պետք է ձգտենք, որպեսզի այն շարունակի իրագործվել՝ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների հետ լիարժեք համաձայնությամբ»,- ընդգծել է Մատվիենկոն:
Անդրադառնալով Հայաստանում առկա իրավիճակին՝ Մատվիենկոն նշել է, որ Հայաստանը օգնության համար չի դիմել Ռուսաստանին: «Ամենը, ինչ տեղի է ունենում Հայաստանում, Հայաստանի ներքին գործն է: Հայաստանի ղեկավարության, իմ գործընկերոջ (ՀՀ խորհրդարանի նախագահի) կողմից Հայաստանին ինչ-որ հարցում օգնելու Ռուսաստանին ուղղված խնդրանքներ չեն եղել»,- ասել է նա։ Մատվիենկոն ընդգծել է, որ Ռուսաստանը երբեք չի խառնվում ինքնիշխան պետությունների գործերին: «Իհարկե, մենք մտահոգությամբ ենք հետևում այդ ամենին, և մենք շահագրգռված ենք, որ Հայաստանում իրավիճակը հնարավորինս արագ կայունանա: Դա կարևոր է հենց Հայաստանի, հայ ժողովրդի համար, դա, անկասկած, կարևոր է նաև տարածաշրջանում կայունության համար»,- ասել է խոսնակը:

© РИА Новости / Пресс-служба Совета Федерации РФ
Россия рассчитывает на соблюдение Арменией трехстороннего соглашения по Нагорному Карабаху вне зависимости от событий в Ереване, заявила в интервью РИА Новости председатель Совет Федерации Валентина Матвиенко.
"Мы очень надеемся, очень рассчитываем на ответственность руководителей Армении - какие события бы ни происходили, должна быть преемственность (в выполнении соглашения по Нагорному Карабаху - ред.). Любые движения, любые шаги, которые будут противоречить этому соглашению, могут привести к большой трагедии, этого допускать нельзя", - сказала она.
Спикер напомнила, что заключение соглашения принесло стабильность в Закавказье.
"Процессы продолжаются, они непростые, сложные, ежедневно возникают те или иные нюансы. Но главное - соглашение достигнуто и сейчас нужно добиваться, чтобы оно продолжало реализовываться в полном согласии с достигнутыми договорённостями", - подчеркнула Матвиенко.
Она напомнила, что заключение трёхстороннего соглашения, подписанное руководителями России, Армении и Азербайджана, стало очень важным событием с точки зрения предотвращения развития вооружённого конфликта, гибели людей и явилось "большой личной заслугой президента России, результатом его умения находить компромиссы и договариваться".
"Последующий вход российских миротворцев (в зону нагорно-карабахского конфликта – ред.) создал условия для стабильности и возвращения к мирной жизни этого региона. Наши миротворцы делают огромную работу по разминированию, восстановлению жилья и зданий, помогают в безопасном возвращении беженцев как с одной, так и с другой стороны в родные места и являются мощным фактором стабильности", - отметила спикер Совфеда.