Տրանսպորտում համաճարակային կանոնների պահպանման վերահսկողությունը խստացվում է
Հայաստանում կորոնավիրուսով վարակվելու դեպքերի աճով պայմանավորված տեսչական մարմինները խստացնում են համաճարակային կանոնների պահպանման գործընթացը՝ վերակազմակերպելով իրենց աշխատանքը: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ՀՀ քաղաքաշինության, տեխնիկական և հրդեհային անվտանգության տեսչական մարմնի ղեկավարի տեղակալ Արտյուշ Գրիգորյանը նշեց, որ Առողջապահական տեսչական մարմնի և Ճանապարհային ոստիկանության հետ մարտի 9-ից սկսել են վերահսկողական աշխատանքները:
«Սկսել ենք Երևանի Կենտրոնից, որովհետև մայրաքաղաքի երթուղիների ճնշող մեծամասնությունն անցնում է Կենտրոն վարչական շրջանով: Վերահսկողական աշխատանքները, հաջորդող օրերին, ավելի ինտենսիվ են լինելու: Պահանջելու ենք ուղեսրահներում ուղևորների կողմից դիմակների պարտադիր կրումը, ախտահանիչ նյութերի առկայությունը և գերբեռնվածության բացառումը»,-ասաց Արտյուշ Գրիգորյանը: Բոլոր նշված պահանջները չկատարելու դեպքում կազմվելու են համապատասխան արձանագրություններ տեսչական մարմինների ու Ճանապարհային ոստիկանության կողմից: Տեսչական մարմինների կողմից երկու, երեք օրը մեկ պարբերականությամբ իրականացվելու են շրջայցեր երթուղիների հավաքակայաններում, ավտոկայարաններում հսկողություն իրականացնելու տրանսպորտային միջոցներն ախտահանելու գործընթացի նկատմամբ:
«Այսօր հիմնականում իրազեկման բնույթի գործողություններ ենք իրականացել, վարչական արձանագրություններ չեն կազմվել: Վաղվանից խստացվելու է վերահսկողությունը, անհրաժեշտության դեպքում կլինեն արձանագրություններ»,-ասաց Արտյուշ Գրիգորյանը:
Տեսչական մարմիններն ու Ճանապարհային ոստիկանությունն առաջին օրը կատարած հսկողության արդյունքում արձանագրել են բազմաթիվ դեպքեր, երբ ուղևորները, վարորդներն առանց դիմակի են, արձանագրվել են տրանսպորտային միջոցներ, որտեղ չկան ախտահանիչներ և այլն: Արտյուշ Գրիգորյանը նշեց, որ նախքան վերահսկողական աշխատանքները, նախորդ մեկ շաբաթվա ընթացքում կապ են պահպանել բոլոր երթուղիները սպասարկող կազմակերպությունների հետ, իրազեկել են, պարտադիր պահանջների կատաման ցուցումներ են տվել: Խախտումների դեպքում կլինեն պատասխանատվության միջոցներ՝ տուգանքների տեսքով: Դիմակ չկրելու համար տուգանելու է Առողջապահական տեսչական մարմինը, գերբեռնվածության վերաբերյալ ճանապարհային ոստիկանությունը կիրառելու է վարչական պատասխանատվություն: Առանց դիմակի ուղևորներն իջեցվելու են տրանսպորտից: Գերբեռնվածության դեպքում տրանսպորտը կարող է տարվել տուգանային հրապարակ:
ՀՀ առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը հորդորում է քաղաքացիներին վերադառնալ դիմակների կրման խիստ ռեժիմի, վերջին երկու շաբաթվա ընթացքում կորոնավիրուսի դրական թեստերի թիվն աճում է:
Հայաստանում մարտի 8-ի ժամը 11:00-ի դրությամբ հաստատվել է կորոնավիրուսային հիվանդության ընդհանուր 175 016 դեպք, որոնցից 164 954-ն` առողջացման, 3 225-ը` մահվան ելքով: Կորոնավիրուսային հիվանդությունից այս պահին փաստացի բուժում է ստանում 6 008 պացիենտ: Մարտի 7-ին կատարվել է 2 465 թեստավորում, որոնցով հաստատվել է կորոնավիրուսային հիվանդության 337 նոր դեպք: Գրանցվել է առողջացման 170 և մահվան 4 դեպք:

Ужесточается контроль соблюдения эпидемиологических правил в общественном транспорте
В связи с увеличением количества случаев заражения COVID-19 в Армении Инспекционный орган ужесточает правила соблюдения эпидемиологических правил и реорганизует свою работу. В беседе с "Арменпресс" заместитель начальника Управления градостроительства, технико-пожарной инспекции Армении Артюш Григорян отметил, что 9 марта начались совместные с Дорожной полицией работы.
"Мы начали из центра Еревана, потому что подавляющее большинство маршрутов в столице проходят через административный район Кентрон. В ближайшие дни контрольные работы будут более интенсивными. Мы будем требовать обязательного ношения масок, наличия дезинфицирующих средств, исключения большого количества пассажиров", - сказал Артюша Григорян. В случае невыполнения всех вышеперечисленных требований соответствующие протоколы будут составлять проверяющие органы и Дорожная полиция. Проверяющие органы регулярно будут посещать вокзалы и через каждые два - три дня контролировать процесс дезинфекции автомобилей на автовокзалах.
Сегодня мы в основном проводили информационные мероприятия, никаких административных протоколов составлено не было. С завтрашнего дня контроль будет усилен, в случае необходимости будут и протоколы", - сказал Артюша Григорян.
Проверяющие органы и ГИБДД по результатам проверки, проведенной в первый день, зафиксировали многочисленные случаи, когда водители и пассажиры были без масок, были автомобили без дезинфицирующих средств и т. д. Артюша Григорян отметил, что до проведения контрольных работ, на прошлой неделе они поддерживали связь с организациями, обслуживающими все маршруты, сообщали, давали указания относительно обязательных требований. Нарушения будут наказываться штрафами. Отсутствие маски будет оштрафовываться инспекцией здравоохранения, а дорожная полиция возьмет на себя административную ответственность за количество пассажиров. Пассажиры без маски будут выводиться из машин.
Министр здравоохранения Анаит Аванесян призывает граждан вернуться к строгому режиму ношения масок, так как количество положительных тестов в последние две недели неуклонно растет.