Թուրքիան վաղ, թե ուշ կընդունի Ղրիմի հարցում ՌԴ դիրքորոշման ճշմարտացիությունն ու հիմնավոր լինելը․ Պեսկով
Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի մամուլի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովն ասել է, որ  Թուրքիան Ռուսաստանի համար կարևոր և ռազմավարական գործընկեր է և հույս է հայտնել, որ մի օր թուրք գործընկերները կհասկանան Ղրիմի հարցում Ռուսաստանի Դաշնության դիրքորոշման ճշմարտացիությունն ու հիմնավոր լինելը, հայտնում է gazeta.ru–ն:
Լրագրողների հետ զրույցի ընթացքում Պեսկովն ասել է, որ ներկայում Ռուսաստանը սերտորեն համագործակցում է Թուրքիայի հետ՝ բոլոր տարածաշրջանային հարցերի, այդ թվում ՝ Ադրբեջանի և Սիրիայի շուրջ:
«Չնայած դժվար պահերին, նախագահներին հաջողվել է փոխզիջում գտնել: Մենք բարձր ենք գնահատում փոխզիջումներ գտնելու քաղաքական կամքը», - հավելել է Կրեմլի մամուլի խոսնակը:
Պատասխանելով այն հարցին, թե ինչու Ղրիմի հարցում Թուրքիան համաձայն չէ Ռուսաստանի հետ, Պեսկովն ասել է. «Հարցը տարաձայնությունների հետ է կապված: Մենք համբերատար շարունակում ենք բացատրել, վաղ, թե ուշ մեր թուրք գործընկերները կհասկանան մեր դիրքորոշման ճշմարտացիությունն ու հիմնավոր լինելը»:
Անցյալ տարի Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանն, իր ուկրաինացի գործընկեր Վլադիմիր Զելենսկիի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսի ժամանակ, ասել էր, որ իր երկիրը չի ընդունում Ղրիմի՝ ռուսական տարածքի մաս լինելու հանգամանքը:
Լրատվականը հիշեցնում է, որ 2014 թվականի մարտին Ղրիմում անցկացվել է հանրաքվե, որի արդյունքում թերակղզին դարձել է Ռուսաստանի տարածքային մաս, իսկ Սևաստոպոլը՝ դաշնային նշանակության քաղաք, փոխանցում է Tert.am-ը:

Kremlin Confident Turkey Will Realize Russia’s Stance on Crimea Is Correct
Moscow is confident that in time, Turkey will understand that Russia’s position on Crimea is correct, Kremlin Spokesman Dmitry Peskov told reporters on Wednesday, TASS reports.
The spokesman said that the reunification of Crimea with Russia "is a matter that does not relate to the disagreements [between Russia and Turkey]." "We do not accept Turkey’s stance on Crimea, but we continue patiently explaining our position," he stressed.
"We are confident that sooner or later, our Turkish colleagues and partners will realize that the position of the Russian Federation is correct and justified," he stressed.
The spokesman pointed out that the differences of Moscow and Ankara on Crimea do not affect the partner relations between both states. "There is no such thing as the Crimea issue for us," he added.
"Naturally, Turkey is a very important partner of the Russian Federation, it is a strategic partner," the spokesman said, noting that the countries have established "close cooperation practically on all regional issues." "We continue cooperating closely with Turkey within the framework of the center in Azerbaijan that monitors the adherence to the ceasefire and the obligations taken on by the sides [Azerbaijan, Armenia and Russia] under the trilateral document [on Nagorno-Karabakh regulation], there is very active cooperation on Syria," Peskov stated.
According to him, "despite the difficult moments in Syria, both presidents [of Russia and Turkey] have always managed to find a compromise." "We commend the political will of our partners to look for compromise even in difficult situations," the Kremlin official assured.
He also pointed out that Russia and Turkey have "a big range of trade-economic relations." Peskov noted that this cooperation "is the main basis of the relations," reminding that the countries have established long-term projects on cooperation in the sphere of energy and other spheres. "This is about real partnership, mutually beneficial partnership," the spokesman concluded.