Սուրբ Ղազանչեցոց եկեղեցու նպատակային ռմբակոծումը պետք է հետաքննվի. USCIRF զեկույց
Կրոնական միջազգային ազատության ԱՄՆ հանձնաժողովը (USCIRF) հրապարակել է 2020 թվականի Ադրբեջանում կրոնի ազատության հետ կապված իրավիճակի մասին զեկույցը, ուր անդրադարձել է երկրում 2019 թվականի ընթացքում արձանագրված միտումներին և զարգացումներին։ Այս մասին գրում է Ամերիկայի Ձայնը։
2020 թ-ի սկզբին USCIRF առաքելությունն այցելել էր Ադրբեջան՝ տեղում իրավիճակին ծանոթանալու համար: Զեկույցը ներառել է նաև անցած տարվա վերջին ԼՂ շուրջ ռազմական հակամարտության հետ կապված դրույթներ:
USCIRF-ն արձանագրում է վերջին տարիներին Ադրբեջանում որոշակի բարելավում կրոնական ազատությունների պաշտպանության հարցում: Մասնավորապես դադարեցվել են իրավապահների կողմից ծրագրած ռեյդերը կրոնական համայնքների դեմ, ինչպես նաև ներում է շնորհվվել բազմաթիվ կրոնական ակտիվիստների: Այնուամենայնիվ, ըստ հանձնաժողովի, Ադրբեջանում կրոնական ազատության հետ կապված իրավիճակը շարունակում է մնալ խնդրահարույց հակասական օրենսդրության, մասնավորապես, «Կրոնական ազատությունների մասին» 2009 թ. օրենքի պատճառով: Իշխանությունները հետաքրքրվածություն չեն ցուցաբերում՝ այն վերանայելու հարցում:
Զեկույցն անդրադարձել է նաև բազմաթիվ այլ խնդիրների՝ կրոնական համայնքների գործունեությունը սահմանափակող տարրերի և պարտադիր գրանցման պահանջին, կրոնական ակտիվիստների նկատմամբ շարունակվող ճնշումներին, մասնավորապես, նրանց ազատազրկմանը, ինչպես նաև Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ վերսկսված հակամարտության համատեքստում գրանցված վերջին խախտումներին:
Ըստ զեկույցի՝ 2020 թ-ի սեպտեմբերին Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև Լեռնային Ղարաբաղի և հարակից տարածքների շուրջ վերսկսված ռազմական հակամարտության ընթացքում Հայաստանը մեղադրեց Ադրբեջանին սբ. Ղազանչեցոց եկեղեցու նպատակային ռմբակոծման մեջ:
Հրապարակված հաղորդագրությունների համաձայն, նշված է զեկույցում, եկեղեցին երկու անգամ ենթարկվել է հրթիռային ուղիղ հարվածների, որոնք զգալիորեն վնասել են եկեղեցու տանիքը և ներսը: Զեկույցը մեջբերում է Human Rights Watch-ի անցած տարվա դեկտեմբերի եզրակացությունը, ըստ որի, դա դիտավորյալ հարձակում էր, որը որակվում է որպես ռազմական հանցագործություն: Այն պետք է հետաքննվի, իսկ մեղավորները ենթարկվեն քրեական պատասխանատվության, ասված է հանձնաժողովի զեկույցում: Հանձնաժողովը նշել է նաև՝ Ադրբեջանը պնդում է, որ հայկական ուժերը ևս վնասել են կրոնական հուշարձաններ:
Զեկույցն ընդգծում է, որ նոյեմբերին ստորագրված զինադադարի մասին հայտարարությունը մտահոգություններ առաջացրեց Ադրբեջանին անցած տարածքներում տարբեր եկեղեցիների, վանքերի, տապանաքարերի և այլ կրոնական ու մշակութային վայրերի պաշտպանության վերաբերյալ: Ըստ զեկույցի, նախագահ Ալիեւը հավաստիացումներ է տվել ՌԴ նախագահ Պուտինին, որ քրիստոնեական վանքերը այդ տարածքներում կպահպանվեն, սակայն, պատմական որոշ վայրեր, ինչպիսիք են Հադրութում գտնվող հայկական եկեղեցու մոտ գերեզմանոցը, ենթարկվել են վանդալիզմի:
Հանձնաժողովը հիշեցնում է, որ նոյեմբերի վերջին ՄԱԿ-ի կրթական, գիտական և մշակութային կառույցը ևս կոչ է արել պահպանել պատմամշակութային կոթողներն այս տարածքներում և առաջարկել առաքելություն ուղարկել այնտեղ՝ պատմամշակութային ժառանգության կոթողների գույքագրում իրականացնելու համար:
Կրոնական միջազգային ազատությունների հարցերով ԱՄՆ հանձնաժողովը հանդես է եկել մի շարք առաջարկություններով՝ ուղղված ԱՄՆ կառավարությանն ու Կոնգրեսին: Հանձնաժողովն առաջարկում է ԱՄՆ պետքարտուղարությանը ներառել Ադրբեջանը պետքարտուղարության հատուկ հսկողության ցուցակում՝ կրոնական ազատությունների ոտնահարման պատճառով, ինչպես նաև համագործակցել Ադրբեջանի կառավարության հետ`«Կրոնական ազատությունների մասին» 2009 թվականի օրենքը մարդու իրավունքների միջազգային չափանիշներին համապատասխանեցնելու համար:
Հանձնաժողովը նաև առաջարկում է ԱՄՆ Կոնգրեսին անցկացնել հանրային լսումներ՝ Ադրբեջանում կրոնական ազատության իրավունքի եւ մարդու այլ իրավունքների խախտումների շուրջ:

Преднамеренная бомбежка церкви Св. Казанчецоц должна быть расследована - отчет USCIRF
Комиссия США по международной религиозной свободе (USCIRF) опубликовала отчет о ситуации со свободой вероисповедания в Азербайджане в 2020 году, в котором говорится о тенденциях и событиях в стране прошедшего года, пишет "Голос Америки".
В начале 2020 года миссия USCIRF посетила Азербайджан, чтобы ознакомиться с ситуацией на местах. В отчет также включены положения о войне в Карабахе в конце прошлого года.
По мнению USCIRF, свободе вероисповедания в Азербайджане по-прежнему серьезно препятствует проблемное законодательство, в частности, закон страны от 2009 года "О свободе религиозных убеждений", который правительство не проявляет особого интереса к пересмотру. В этом страновом обновлении также подробно описаны многие препятствия, создаваемые обязательной регистрацией и другими ограничениями для религиозных общин, продолжающимся тюремным заключением религиозных активистов и недавними нарушениями, совершенными в контексте возобновившегося конфликта из-за Нагорного Карабаха.
В своем Годовом отчете за 2020 год USCIRF рекомендовала Государственному департаменту США включить Азербайджан в свой специальный список наблюдения (SWL) в связи с продолжающимися и систематическими нарушениями свободы вероисповедания.
В отчете написано, что Армения обвинила Азербайджан в целевой бомбардировке церкви Казанчецоц в Шуши в сентябре 2020 года. Согласно сообщению, в церковь дважды попали ракеты прямого попадания, в результате чего была сильно повреждена крыша церкви, а также внутреннее убранство. В докладе цитируется заявление Human Rights Watch о том, что это было преднамеренное нападение, военное преступление. Это преступление должно быть расследовано, а виновные должны быть привлечены к ответственности, говорится в заявлении комиссии.
В сообщении подчеркивается, что подписанное в ноябре заявление о прекращении огня вызвало озабоченность по поводу защиты различных церквей, монастырей, надгробий и других религиозных и культурных объектов на территориях, переданных Азербайджану. Согласно сообщению, президент Алиев заверил президента России Путина, что христианские монастыри будут сохранены в этом районе, но некоторые исторические места, такие как кладбище возле Армянской церкви в Гадруте, подверглись вандализму.
Комиссия напоминает, что в конце ноября Организация ООН по вопросам образования, науки и культуры призвала к сохранению исторических и культурных памятников на этих территориях и предложила направить туда миссию для проведения инвентаризации памятников исторического и культурного наследия.
Комиссия США по международной религиозной свободе представила ряд рекомендаций правительству и Конгрессу США. Комиссия также предлагает, чтобы Конгресс США провел общественные слушания по вопросу о свободе вероисповедания и других нарушениях прав человека в Азербайджане.