Մակրոնն առաջարկել է հստակեցնել Թուրքիայի տեղը ՆԱՏՕ-ում
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը անհրաժեշտ է համարում հստակեցնել ՆԱՏՕ-ում Թուրքիայի տեղը` միաժամանակ մատնանշելով Անկարայի հետ երկխոսության կարևորությունը, այդ թվում` անվտանգության և միգրացիայի հարցերում, փոխանցում է ՌԻԱ Նովոստին:
«Ֆրանսիայի դիրքորոշումը շատ հստակ էր: Երբ Արևելյան Միջերկրական ծովում տեղի էին ունենում միակողմանի գործողություններ (Թուրքիայի կողմից՝ խմբ.), մենք դատապարտում էինք, իսկ հետո գործում՝ ուղարկելով ֆրեգատներ: Այնուհետև մենք հասանք այն բանի, որ դա դատապարտվեց 2020-ի սեպտեմբերին՝ Եվրոպական խորհրդի մակարդակով», - ասել է Մակրոնը France 5 հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում՝Թուրքիայի նախագահ Թայիփ Էրդողանի և Ֆրանսիայի և Թուրքիայի հարաբերությունների մասին վավերագրական ֆիլմի շրջանակում:
«Եվ ինչպես ես ասել եմ մեկ տարի առաջ, ենթադրում եմ, որ ՆԱՏՕ-ն այդ հարցում այնքան էլ պարզ չէ... Մենք պետք է հստակեցնենք ՆԱՏՕ-ում Թուրքիայի տեղը: Սովորաբար դաշնակիցների հետ հարաբերություններում չեն անում այն, ինչ Թուրքիան արել է վերջին ամիսներին», - ընդգծել է Ֆրանսիայի ղեկավարը:
Միևնույն ժամանակ, Մակրոնը նշել է Թուրքիայի հետ երկխոսություն վարելու անհրաժեշտությունը: «Ամեն ինչ պետք է արվի, որպեսզի Թուրքիան երես չթեքի Եվրոպայից և գնա դեպի ավելի մեծ կրոնական ծայրահեղականությանն ընդառաջ կամ աշխարհաքաղաքական ընտրության, ինչը մեզ համար էլ ավելի վտանգավոր կամ բացասական կլինի», - ասել է նա:

Макрон заявил о необходимости прояснить место Турции в НАТО
Президент Франции Эммануэль Макрон считает необходимым прояснить место в Турции в НАТО, при этом указывает на важность диалога с Анкарой, в том числе по вопросам безопасности и миграции, передает РИА Новости.
"Позиция Франция была предельно ясной. Когда были односторонние действия (со стороны Турции - ред.) в Восточном Средиземноморье, мы осудили, а потом действовали, отправив фрегаты. Затем мы добились того, чтобы это получило осуждение в сентябре 2020 года на уровне Евросовета", - сказал Макрон в интервью телеканалу France 5 в рамках документального фильма, в котором шла речь о турецком президенте Тайипе Эрдогане и отношениях Франции и Турции.
"И как я говорил еще год назад, полагаю, что НАТО недостаточно ясна по этому вопросу... Нам необходимо прояснить место Турции в НАТО. Обычно в отношениях с союзниками не делают то, что делала Турции последние месяцы", - подчеркнул французский лидер.
"Это партнер в области безопасности... Это партнер по вопросам миграции. Можно говорить все, что угодно, но Турция – это страна, в которой больше всего беженцев из Сирии. Я признаю факты: это нагрузка. Это ответственность. У них около 3 миллионов беженцев", - указал он.
"Я никогда не поддавался на шантаж.. Но вместе с тем я не могу отрицать, что есть ответственность... По вопросу миграции мы должны работать с Турцией. Если завтра мы скажем, что больше не будем работать, не будет диалога, они откроют двери, и в Европу прибудут 3 миллиона сирийских беженцев", - продолжил Макрон.