Արմեն Սարգսյանը հանդիպել է բնապահպանական մի շարք կազմակերպությունների ղեկավարների հետ
Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը հանդիպում է ունեցել «Ազգային ջրային համագործակցություն» հասարակական կազմակերպության նախագահ Արևիկ Հովսեփյանի, «ԷկոԼուր» տեղեկատվական հասարակական կազմակերպության նախագահ Ինգա Զարաֆյանի և «Environment Group» ընկերության տնօրեն, բնապահպանության նախկին նախարար Էրիկ Գրիգորյանի հետ:
Հանդիպմանը քննարկվել են ջրային ռեսուրսների, ջրային անվտանգության հետ կապված խնդիրներ:
Նշելով, որ մեր երկրի առջև այսօր բազմաթիվ մարտահրավերներ են ծառացել՝ պայմանավորված թե՛ պատերազմով, թե՛ համաշխարհային տնտեսական ճգնաժամով, թե՛ կորոնավիրուսի համավարակով և բազմաթիվ այլ պատճառներով, նախագահ Սարգսյանը ոչ պակաս կարևոր է համարել ջրային և, դրա հետ փոխկապակցված, պարենային անվտանգության խնդիրները: Նա ընդգծել է, որ, հաշվի առնելով գլոբալ, տարածաշրջանային զարգացումներն ու անվտանգության հետ կապված մարտահրավերները, պետք է մտածել նաև մեր երկրի ջրային, պարենային անվտանգության խնդիրների մասին: «Ջրային և պարենային անվտանգության խնդիրներն առաջնահերթություն են մեզ համար, և մենք պետք է մեծ ուշադրություն դարձնենք այդ հարցերին»,- ընդգծել է նախագահը:
Նա պատրաստակամություն է հայտնել լսել ոլորտի խնդիրներով զբաղվող մասնագետների ու փորձագետների մտահոգությունները, կարծիքներն ու առաջարկությունները, որպեսզի նախագահական ինստիտուտը կարողանա հնարավորինս աջակցել այդ խնդիրների հանրայնացմանը, քննարկմանն ու լուծմանը:
Բնապահպանական կազմակերպությունների ներկայացուցիչները չափազանց արդիական են համարել խնդիրը և ներկայացրել իրենց մտահոգությունները: Մասնավորապես, կարևորվել են ջրային ռեսուրսների արդյունավետ կառավարման, դրան ուղղված օրենսդրական ու ինստիտուցիոնալ լուծումների, կլիմայի փոփոխության հետ կապված ռեսուրսների վերագնահատման և գիտական ուսումնասիրությունների, ինչպես նաև ջրային պաշարների օգտագործման նկատմամբ վերաբերմունքի փոփոխության խնդիրները: Ջրային ռեսուրսների արդյունավետ կառավարումն առաջնային համարելով պարենային անվտանգության ապահովման տեսանկյունից՝ մասնավորապես մտահոգություն է հայտնվել նաև ճյուղային նախարարությունների բացակայության կապակցությամբ:
Ընդգծվել է, որ մի քանի ոլորտներ համակարգող միացյալ նախարարությունների պարագայում կարևոր խնդիրներն ավելի նվազ ուշադրության են արժանանում՝ տարրալուծվելով ընդհանուր խնդիրների մեջ:

Армен Саркисян встретился с лидерами экологических организаций
Президент Республики Армения Армен Саркисян встретился с председателем общественной организации "Национальное водное сотрудничество" Аревик Овсепян, председателем информационной общественной организации "ЭкоЛур" Ингой Зарафян и директором компании "Environment Group", бывшим министром охраны природы Эриком Григоряном. Об этом сообщили в Управлении по связям с общественностью аппарата президента.
На встрече обсуждались вопросы, связанные с водными ресурсами и водной безопасностью.
Отметив, что наша страна сегодня сталкивается с множеством проблем, возникших после войны, с глобальным экономическим кризисом и с эпидемией COVID-19, президент Саркисян, среди многих других проблем, не менее важными счел и вопросы водоснабжения, продовольствия и  продовольственной безопасности. Он подчеркнул, что, принимая во внимание глобальные и региональные события и вызовы безопасности, мы должны думать и о проблемах водной и продовольственной безопасности нашей страны. "Вопросы водной и продовольственной безопасности являются для нас приоритетными, мы этим вопросам должны уделять большое внимание", - сказал он.
Он выразил готовность выслушать опасения, мнения и предложения специалистов и экспертов, занимающихся вопросами данной области, чтобы институт президента мог максимально поддерживать гласность, обсуждение и решение этих вопросов.
Представители экологических организаций посчитали этот вопрос крайне актуальным и высказали свои опасения. В частности, были затронуты вопросы эффективного управления водными ресурсами, законодательных и институциональных решений, переоценки ресурсов изменения климата, научных исследований, а также изменения отношения к использованию водных ресурсов. Эффективное управление водными ресурсами является приоритетом с точки зрения обеспечения продовольственной безопасности, и поэтому особую обеспокоенность вызывало отсутствие отраслевых министерств.
Было подчеркнуто, что в случае совмещенных министерств, координирующих несколько направлений, потенциальным вопросам уделяется меньше внимания, и они буквально растворяются в общих вопросах.