Ռուսաստանյան խաղաղապահները բարեգործական ընկերությունների հետ մարդասիրական ակցիաներ են արել Արցախում
Արցախում ռուս խաղաղապահ զորախմբի զինծառայողները ապահովել են մարդասիրական օգնության առաքումը, որը Ստեփանակերտին է տրամադրվել ռուսական ՀԿ-ների և բարեգործական հիմնադրամների կողմից:
Այս մասին հայտնում են ՌԴ պաշտպանության նախարարությունից։
Նախօրեին, Ստեփանակերտի քաղաքային հիվանդանոց կատարված մարդասիրական ակցիաների ընթացքում ռուսաստանյան խաղաղապահները ռուսական մարդասիրական առաքելության և «Դոկտոր Լիզա» ու «Շտապիր դեպի բարությունը» բարեգործական հիմնադրամների ներկայացուցիչների հետ համատեղ տեղափոխել են ավելի քան 50 անուն բժշկական սարքավորում և տարբեր անհրաժեշտության նյութեր: Այդ թվում՝ դեֆիբրիլյատորներ, էլեկտրասրտագրիչ, միանգամյա օգտագործման սավաններ, դիմակներ, հակասեպտիկ միջոցներ և այլ բժշկական գույք:
Բժիշկներից բացի, Ռուսաստանից նվերներ են ստացել նաև Ստեփանակերտի Ա. Ս. Գրիբոյեդովի անվան թիվ 3 միջնակարգ դպրոցի աշակերտները։ Դպրոցի ուսուցիչներին և սաներին ռուսական խաղաղապահ զորախմբի զինծառայողների կողմից տրամադրվել է ավելի քան 350 գիրք՝ դասագրքեր, գեղարվեստական գրականություն և սեղանի խաղեր, որոնք փոխանցվել են Մոսկվայի միջնակարգ դպրոցների աշակերտների և նրանց ծնողների անունից:

Российские миротворцы вместе с благотворительными организациями провели в Арцахе гуманитарные акции
Военнослужащие российского миротворческого контингента в Арцахе обеспечили доставку гуманитарной помощи, предоставленной Степанакерту российскими общественными организациями и благотворительными фондами.
Об этом сообщает Министерство обороны РФ.
В ходе гуманитарных акций в городскую больницу Степанакерта российские миротворцы совместно с представителями российской гуманитарной миссии и благотворительных фондов "Доктор Лиза" и "Спеши к добру" доставили более 50 наименований медицинского оборудования и медицинских предметов различной необходимости. В том числе дефибрилляторы, электрокардиографы, одноразовое постельное белье, маски, антисептические средства и другие медицинские предметы.
Кроме больницы, подарки из России получили и Степанакертской средней школе № 3 им. Грибоедова. Учителя и воспитанники школы получили более 350 книг - учебников, художественной литературы и настольных игр, переданных от имени учеников средних школ Москвы и их родителей.