Թուրքիան նախատեսում է առաջիկայում Ռուսաստանի հետ տիեզերքում համագործակցության մասին համաձայնագիր ստորագրել
flickr/ nafrenkel88
Թուրքիայի իշխանությունները նախատեսում են առաջիկայում Ռուսաստանի հետ տիեզերքում համագործակցության մասին համաձայնագիր ստորագրել: Այս մասին հայտարարել է Թուրքիայի տիեզերական գործակալության ղեկավար Սերդար Հուսեյն Յըլդըրըմը, հայտնում է ՏԱՍՍ գործակալությունը:
«Մենք կառուցում ենք երկկողմ հարաբերություններ այն երկրների և միջազգային կազմակերպությունների հետ, որոնք համապատասխանում են մեր նպատակներին:Հաշվի առնելով, որ մենք արդեն աշխատում ենք տարբեր երկրների, այդ թվում՝ Ռուսաստանի հետ համագործակցության ընդհանուր պայմանների վրա, մենք առաջիկայում նախատեսում ենք համաձայնագրեր ստորագրել», - ասել է Յըլդըրըմը:
Ըստ նրա՝ տիեզերքի ուսումնասիրության համար անհրաժեշտ է միջազգային համագործակցություն:
«Ինչ վերաբերում է Ռուսաստանին, մենք մեծ հնարավորություններ ունենք տիեզերական գործունեության շատ ոլորտներում: Մենք հավատում ենք, որ կարող ենք շատ ավելի արագ առաջ շարժվել, եթե կարողանանք ամուր գործընկերային հարաբերություններ կառուցել` հիմնվելով փոխշահավետ համագործակցության սկզբունքի վրա», - ասել է թուրքական գործակալության ղեկավարը:

Турция может подписать соглашение с Россией по сотрудничеству в космической отрасли
Турция в ближайшее время может подписать с Россией соглашение о сотрудничестве в космической сфере. Об этом заявил ТАСС в понедельник глава Космического агентства Турции Сердар Хусейн Йылдырым.
"Мы строим двусторонние отношения со странами и многочисленные отношения с международными организациями, которые мы определили в соответствии с нашими целями. Учитывая, что мы уже работаем над общими условиями сотрудничества с разными странами, в том числе с Россией, мы планируем подписать [соглашения] в ближайшее время", - подчеркнул Йылдырым, отвечая на соответствующий вопрос.
"Освоение космоса - это очень сложная и дорогостоящая работа, требующая высоких технологий, поэтому международное сотрудничество играет в этой области очень важную роль. На международном уровне наша цель - наладить прочные партнерские отношения с региональными партнерами, нашими соседями. Что касается России, то у нас большие возможности во многих сферах космической деятельности. Мы предполагаем, что сможем двигаться вперед намного быстрее, если сможем построить прочные партнерские отношения, основанные на принципе взаимовыгодного сотрудничества", - заявил он.