ՀՀ և ՌԴ շահերը 90 տոկոսով համընկնում են. ես արժանապատիվ եղբայրության կողմնակից եմ. Միքայել Մինասյան
Հայաստանն այսօր պատերազմելու ռեսուրս չունի, Հայաստանը խաղաղության այլընտրանք չունի, Նիկոլ Փաշինյանի առաջարկը խաղաղություն չէ, կապիտուլյացիա է, խայտառակությունն ու պարտությունը տարբեր բաներ են, մենք չենք պարտվել, մենք դավաճանվել ենք ու խայտառակվել։ Այս մասին այսօր «Արմնյուզ» հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում ասել է Սուրբ Աթոռում ՀՀ նախկին դեսպան Միքայել Մինասյանը, փոխանցում է Aysor.am-ը։
«Արցախի մասին իմ գնահատականը հետևյալն է՝ մենք պարտվել ենք, որովհետև դավաճանվել ենք, հետևաբար՝ խայտառակվել ենք։ Մենք չենք կարող շարունակել խայտառակված երկիր մնալ, մենք պետք է արժանապատիվ խաղաղության աշխատանքներ սկսենք, իսկ դրա համար մենք պետք է ընտրենք, թե ո՞ր կենտրոնի վրա ենք հենվում», - ասաց նա։
Մինասյանը նշեց՝ պիտի հասկանանք՝ ում շահերն են համընկնում մեր երկրի շահերի հետ, գտնենք, կառուցենք և գնանք առաջ։
«Միանգամից ասեմ՝ այսօր դա Մոսկվան է, դրան այլընտրանք չկա, ով ինչ ասում է՝ խաբում է, բայց նույնիսկ այսօր Մոսկվայի հետ հարաբերություններում ՀՀ-ն պարտվողական կարգավիճակում է»,-ասաց նա։
Միքայել Մինասյանն ընդգծեց՝ ինքը ՌԴ-ի հետ եղբայրության կողմնակից է։ «Ես արժանապատիվ եղբայրության կողմնակից եմ։ Դա էլ է աշխատանք, դա էլ է դիվանագիտություն։ Մենք այսօր պետք է հետ բերենք մեր լավ ելակետային դիրքերն առաջին հերթին Մոսկվայում», - ասաց նա։
«ՀՀ և ՌԴ շահերը 90 տոկոսով համընկնում են։ Ես խոսում եմ այսօրվա մասին, չգիտեմ ինչ կլինի 5 տարի հետո, բայց դա էլ արդեն դիվանագիտության արվեստ է, պրոֆեսիոնալիզմ, այնպես անել, որ քո հիմնական դաշնակցի շահերը միշտ լինեն համահունչ քո շահերի հետ», - նշեց Մինասյանը։

Мы сегодня должны вернуть наши хорошие исходные позиции в первую очередь в Москве: Микаел Минасян
У Армении сегодня нет ресурса для войны, нет альтернативы миру. То, что предлагает Никол Пашинян – не мир, а капитуляция, позор и поражение – разные вещи. Мы не проиграли, нас предали и опозорили. Как передает Aysor.am, об этом заявил в интервью телеканалу "ArmNews" бывший посол Армении при Святом Престоле Микаел Минасян.
"Что касается Арцаха, то моя оценка следующая: мы проиграли, потому что нас предали. Следовательно, мы опозорены. Мы не можем продолжать оставаться опозоренной страной, мы должны начать работать для достойного мира, а для этого нам нужно выбрать, на какой центр мы опираемся", - сказал Микаел Минасян.
Микаел Минасян отметил, что нужно понять, чьи интересы совпадают с интересами нашей страны, найти, построить и двигаться вперед.
"Сразу скажу, что сегодня это Москва, альтернативы нет, что бы ни говорили, лгут. Но даже сегодня в отношениях с Москвой Армения находится в статусе пораженца", - сказал он.
Микаел Минасян подчеркнул, что он является сторонником братства с Россией. "Я сторонник достойного братства. Это тоже работа, это тоже дипломатия. Мы сегодня должны вернуть наши хорошие исходные позиции в первую очередь в Москве", - сказал он.
"Интересы Армении и России совпадают на 90 процентов. Я говорю о сегодняшнем дне, не знаю, что произойдет через 5 лет, но это уже искусство дипломатии, профессионализм, сделать так, чтобы интересы твоего основного союзника всегда были созвучны твоим интересам", - отметил Минасян.