ԱԳՆ. Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորումը հնարավոր է միայն ժողովուրդների՝ ինքնորոշման իրավունքի իրացման ճանապարհով
ԵԱՀԿ Մինսկի խումբն իր վերջին հայտարարությամբ, ըստ էության, Ադրբեջանին կոչ արեց հրաժարվել իր ապակառուցողական քաղաքականությունից: Այս մասին ԱԺ նիստում ասաց ՀՀ ԱԳՆ ղեկավար Արա Այվազյանը, փոխանցում է News.am-ը:
Նրա խոսքով՝ Մինսկի խմբի համանախագահները կրկին հիշեցրել են Ադրբեջանին 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության բոլոր կետերի կատարման անհրաժեշտության մասին՝ ներառյալ ռազմագերիների վերադարձը, ինչպես նաեւ կոչ արել ադրբեջանական կողմին հրաժարվել ապակառուցողական քաղաքականությունից, որը խանգարում է երկու երկրների միջեւ երկխոսությանը:
Նախարարը նկատեց, որ Երեւանը երբեք չի հրաժարվել Բաքվի հետ երկխոսությունից եւ պատրաստ է գործադրել բոլոր ջանքերը ԼՂ հակամարտության հետագա կարգավորման համար:

Глава МИД РА: "Решение карабахского конфликта возможно только путем реализации права народов на самоопределение"
Минская группа ОБСЕ своим последним заявлением, по сути, призвала Азербайджан отказаться от своей деструктивной политики. Об этом на заседании Национального Собрания Армении заявил 14 апреля глава министерства иностранных дел республики Ара Айвазян.
По его словам, сопредседатели Минской группы, в частности, вновь напомнили Азербайджану о необходимости выполнения всех пунктов трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года, включая возвращение военнопленных, а также призвали азербайджанскую сторону отказаться от деструктивной политики, которая будет мешать диалогу между странами.
Министр заметил, что Ереван никогда не отказывался от диалога с Баку и готов приложить все усилия для дальнейшего разрешения карабахского конфликта.
"Окончательное решение нагорно-карабахского конфликта возможно только при определении статуса Карабаха на основе реализации права народов на самоопределение", - сказал глава внешнеполитического ведомства, передает News.am.