Լիբանանի երիտասարդության և մարմնակրթության նախարար Վարդինե Օհանյանը ժամանել է Երևան ՝ ներկայացնելու Լիբանանի նախագահ Միշել Աունին ապրիլի 24-ին Հայոց ցեղասպանության 106-րդ տարելիցին զոհերի հիշատակի ոգեկոչման միջոցառմանը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է լիբանանյան NNA-ն:
Նախարար Օհանյանին ուղեկցում է Լիբանանում Հայաստանի դեսպան Վահագն Աթաբեկյանը:
Օհանյանին «Զվարթնոց» օդանավակայանում դիմավորել է ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի փոխնախարար Կարեն Գիլոյանը և Հայաստանում Լիբանանի դեսպան Մայա Դաղերը:
Քննարկվել են սպորտի ոլորտում փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող թեմաներ՝ շեշտադրելով սպորտային գործունեության կարևորությունը և դրա նշանակալի դերը երիտասարդների կյանքում:

Lebanese Delegation Arrives in Yerevan to Attend Armenian Genocide Commemoration Event
Lebanon’s caretaker Sports and Youth Minister Vartine Ohanian arrived in the Armenian capital Yerevan on April 20 to represent the President of the Republic, Michel Aoun, at the 106th Armenian Genocide commemoration event, to be held on April 24th, Armenpress reports, reffering to the National News Agency of Lebanon.
Minister Ohanian is accompanied by the Ambassador of Armenia to Lebanon Vahagn Atabekyan.
Ohanian was greeted at "Zvartnots" International Airport by Armenian Deputy Minister of Sports Karen Giloyan and Lebanese Ambassador to Armenia Maya Dagher.
Discussions focused on topics of mutual interest in the sport sector, emphasizing the importance of sports activities and their significant role in the lives of young people.