Հայաստանի ներդրումային գրավչության վերջակետը
Այն, որ մեր երկրի ներդրումային գրավչությունը տարիներ շարունակ խնդրահարույց է եղել և՛ սուբյեկտիվ պատճառներով, և՛ օբյեկտիվ, այդ թվում՝ «ոչ պատերազմ, ոչ խաղաղություն» իրավիճակում լինելու հետևանքով, ոչ ոք չի թաքցրել:
Պարզապես այդ իրականությունից օգտվողներ կային, այդ թվում՝ իշխանությունները, որոնք 2018թ.-ից ի վեր, երբ Հայաստանում «այլևս չկար կոռուպցիա ու կոռումպացված ռեժիմ», փորձում էին խոստացված ներդրումային բումի բացակայությունը, իսկ եթե ավելի օբյեկտիվ՝ եղածների նվազումը, բացատրել տարբեր պատճառներով:
Հիշում ենք՝ «նախկինների» ներկայությունը Խորհրդարանում, Սահմանադրական դատարանի «ճգնաժամը»:
Հետո ի հայտ եկան ներդրումների ներգրավման «հնարավորությունները».  կորոնավիրուսի հետևանքով տնտեսության «քանդված շինհրապարակը», որը հետո պարզվեց, որ փաստորեն այդքան էլ լավ չէր քանդվել, տարածաշրջանային հաղորդակցությունների ապաշրջափակումը, բոլորովին վերջերս էլ՝ երկաթուղու կառուցումը: Վերջին երկուսից էլ պարզվեց՝ «Ալիևը վախենում է»...
Իսկ իրականում, աստիճանաբար ավելի պակասում է առհասարակ որևէ օտարերկրյա ներդրում ներգրավելու հնարավորությունը…
Թերևս վերջերս Le Monde պարբերականը մի հոդված տպագրեց, որում ֆրանսիացի գործարարներն իրենց դժգոհությունն են հայտնել, որ 44 –օրյա պատերազմի ընթացքում  Ֆրանսիայի կողմից դրսևորած հայամետ քաղաքականության հետևանքով Ադրբեջանն իրենց արգելում է գրավյալ տարածքներում ներդրումներ կատարել և մասնակցել ենթակառուցվածքային ծրագրերին: Հասկանալի է, որ խոսքը Ֆրանսիայի պետական դիրքորոշման մասին չէ, բայց դա որոշակի գործարար միջավայրի տրամադրություններ արտացոլում է և ոչ ի նպաստ մեզ:
Նույն կերպ նաև Բելառուսի կողմից Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած տարածքներում գյուղատնտեսական քաղաք կառուցելու մասին լուրը:
Միևնույն ժամանակ, չենք տեսնում Ալիևին այդքան սարսափեցրած երկաթուղու կառուցմանն աջակցելու պատրաստակամություն հայտնող որևէ երկրի:
Հասկանալի է, որ «սիրում են հաղթողին», բայց դրա համար պետք է գործի դիվանագիտությունը, քաղաքական հարթությունում տարվող աշխատանքը: Պետք է…
Հասկանալի է նաև, որ քանի դեռ չկա այդ ամենին հակազդեցություն, աշխատանք, որևէ դրական հանգուցալուծման սպասելն անիմաստ է: Իսկ այս իշխանությունն զբաղված է սեփական հանրությունում նոր զգացմունքային ալիքներ ստեղծելով, նոր բաժանարար գծեր առաջացնելով:
Ուստի, այլևս անհերքելի իրողություն է, որ քանի դեռ այս իշխանությունը շարունակում է պաշտոնավարել, Հայաստանում ներդրումներ չեն լինի, և ոչ միայն ներդրումներ…

Жирная точка – в процессе инвестиционной привлекательности Армении
Никто не скрывал тот факт, что инвестиционная привлекательность нашей страны уже много лет является проблемной - как по субъективным, так и объективным причинам, в том числе из-за ситуации "ни войны, ни мира", в которой мы жили долгое время.
Просто были те, кто пользовался такой реальностью. Среди них - власти, которые, начиная с 2018 года, когда, по их словам, в Армении "больше не было коррупции и коррумпированного режима", пытались объяснить отсутствие обещанного инвестиционного бума (точнее – его спад), различными причинами. Напомним такие "причины" - "бывшие", "кризис" в Конституционном суде и т.д…
Затем появились "возможности" для привлечения инвестиций. Например, "снесенная вследствие коронавируса стройплощадка экономики", разблокировка региональных коммуникаций, а недавно - строительство железной дороги. Оказалось, что двух последних возможностей "Алиев боится"…
А в реальности, мы, фактически, подходим к тому, что в вопросе привлечения иностранных инвестиций скоро будет поставлена большая жирная точка.
Недавно во французской Le Monde была опубликована статья, в которой французские бизнесмены выразили недовольство проармянской политикой Франции в ходе 44-дневной войны, из-за чего Азербайджан запретил возможность французских инвестиций на оккупированных Азербайджаном территориях и участие французских компаний в инфраструктурных проектах. Понятно, что речь в данном случае - не о государственной позиции Франции, но эта статья отражает настроение бизнес-среды, и это настроение сегодня не проармянское.
В этом же контексте можно рассматривать новость о строительстве агрогородка на подконтрольных сегодня территориях Азербайджана со стороны Беларуси…
При этом нет ни одной страны/компании, готовой поддержать строительство железной дороги в Армении, от чего "Алиев приходит в ужас".
Понятно, конечно, что "любят победителя", но вопрос в другом - должны работать дипломаты, должна идти кропотливая работа в политической сфере. Должна, но…
Пока такой работы не ведется, ждать положительных результатов бессмысленно. Но нынешние власти заняты не работой, а созданием новых эмоциональных волн в собственном обществе и новых разделительных линий.
Следовательно, неоспоримым фактом остается то, что пока нынешнее правительство продолжает оставаться у власти, в Армении не будет никаких инвестиций. И не только инвестиций...