Սերժ Սարգսյանը նամակ է հղել Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների նախագահ Ջո Բայդենին
ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը նամակ է հղել Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների նախագահ Ջո Բայդենին՝ երախտագիտություն հայտնելով ապրիլքսանչորսյան ուղերձում Հայոց ցեղասպանությունը պաշտոնապես ճանաչելու և դատապարտելու կապակցությամբ։ Նամակում, մասնավորապես, ասված է.
«Ձե՛րդ Գերազանցություն,
Մեծ ոգևորությամբ ծանոթացա Ձեր ապրիլքսանչորսյան ուղերձին:
Ջերմությամբ եմ հիշում 2015 թվականի մեր հանդիպումը, երբ Դուք՝ ԱՄՆ փոխնախագահի կարգավիճակում մասնակցություն ունեցաք Վաշինգտոնի ազգային մայր տաճարում տեղի ունեցած՝ Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված միջկրոնական աղոթքին:
Առավել հուզիչ էր այն փաստը, որ Դուք Ձեր կրծքին կրում էիք Հայոց ցեղասպանության հիշատակման խորհրդանիշ անմոռուկ ծաղիկը:
Ճակատագրի բերումով վեց տարի անց, արդեն Միացյալ Նահանգների 46-րդ Նախագահի պաշտոնում, Դուք ճանաչեցիք Հայոց ցեղասպանությունը՝ հավատարիմ մնալով մարդու իրավունքների գերակայության վերաբերյալ Ձեր հանձնառությանն ու նախընտրական խոստմանը:
Մինչ այժմ դուք հետևողականորեն խոսել և պայքարել եք պատմական այդ անարդարության դեմ՝  զգալով ցեղասպանությունը վերապրած ամերիկահայերի և նրանց սերունդների վճռական պայքարի ոգին, որոնք հսկայական ներդրում ունեն ամերիկյան հասարակության և քաղաքական վերնախավի շրջանում Հայոց ցեղասպանության և պահանջատիրության մասին ամբողջական պատկերացում  ձևավորելու հարցում:
Այսօր, երբ հայ ժողովուրդը իր պատմական հայրենիքի մեկ այլ հատվածում՝ Արցախում,  առերսվում է չպատժված ժխտողականության և այլատյացության նոր արյունալի մարտահրավերներին, չափազանց կարևոր է սեփական հայրենիքում հայ ժողովրդի երաշխավորված արժանապատիվ և խաղաղ կյանքի իրավունքի պաշտպանությունը:
Մեծարգո՛ Նախագահ,
Ճանաչելով Հայոց ցեղասպանությունը՝ Դուք ոչ միայն արդար և հստակ գնահատական տվեցիք պատմական իրողություններին և անհերքելի փաստերին՝ արդարացնելով միլիոնավոր ամերիկահայերի ու աշխարհով մեկ հենց այդ նույն ցեղասպանության պատճառով սփռված 10 միլիոն հայերի 106 տարի տևած սպասելիքները, այլ նաև կարևոր քայլ կատարեցիք ընդգծելու պետությունների հանձնառությունը մարդկության դեմ ուղղված ցեղասպանության հանցագործության կանխարգելման և վերացման գործում:

Third President of the Republic of Armenia Serzh Sargsyan Sent a Letter to President Joe Biden of the United States of America
Third President of the Republic of Armenia Serzh Sargsyan sent a letter to President Joe Biden of the United States of America, thanking him for officially recognizing and condemning the Armenian Genocide in his April 24 message. The letter reads:
I was pleased to take note of your April 24 message. I have kept fond recollections of our meeting in 2015, when in your capacity of U.S. Vice President you were attending an interfaith prayer commemorating the victims of the Armenian Genocide at the National Cathedral in Washington. I was moved to see you with a flower of forget-me-not commemorating the Armenian Genocide.
As fate has willed, six years later, true to your commitment to human rights and your electoral pledge, you recognized the Armenian Genocide as the 46th President of the United States.
You have always decried that historic injustice as you felt the struggling spirit and resolve of U.S-based genocide survivors and their descendants, who have made a tremendous contribution to shaping the full picture of the Armenian Genocide in America’s political elite.
Today, as the Armenian people face new bloody challenges of unpunished denial and xenophobia in another part of their historic homeland - Artsakh, it is extremely important to defend their right to a dignified, peaceful life in their homeland.
By recognizing the Armenian Genocide, you not only gave a fair, clear assessment of past realities and undeniable historical facts, living up to the 106-year-old expectations of millions of American-Armenians and 10 million Armenians across the globe, but you also made an important move towards preventing and eliminating that crime.