Սերժ Սարգսյանը նամակ է հղել Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների նախագահ Ջո Բայդենին
ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը նամակ է հղել Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների նախագահ Ջո Բայդենին՝ երախտագիտություն հայտնելով ապրիլքսանչորսյան ուղերձում Հայոց ցեղասպանությունը պաշտոնապես ճանաչելու և դատապարտելու կապակցությամբ։ Նամակում, մասնավորապես, ասված է.
«Ձե՛րդ Գերազանցություն,
Մեծ ոգևորությամբ ծանոթացա Ձեր ապրիլքսանչորսյան ուղերձին:
Ջերմությամբ եմ հիշում 2015 թվականի մեր հանդիպումը, երբ Դուք՝ ԱՄՆ փոխնախագահի կարգավիճակում մասնակցություն ունեցաք Վաշինգտոնի ազգային մայր տաճարում տեղի ունեցած՝ Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված միջկրոնական աղոթքին:
Առավել հուզիչ էր այն փաստը, որ Դուք Ձեր կրծքին կրում էիք Հայոց ցեղասպանության հիշատակման խորհրդանիշ անմոռուկ ծաղիկը:
Ճակատագրի բերումով վեց տարի անց, արդեն Միացյալ Նահանգների 46-րդ Նախագահի պաշտոնում, Դուք ճանաչեցիք Հայոց ցեղասպանությունը՝ հավատարիմ մնալով մարդու իրավունքների գերակայության վերաբերյալ Ձեր հանձնառությանն ու նախընտրական խոստմանը:
Մինչ այժմ դուք հետևողականորեն խոսել և պայքարել եք պատմական այդ անարդարության դեմ՝  զգալով ցեղասպանությունը վերապրած ամերիկահայերի և նրանց սերունդների վճռական պայքարի ոգին, որոնք հսկայական ներդրում ունեն ամերիկյան հասարակության և քաղաքական վերնախավի շրջանում Հայոց ցեղասպանության և պահանջատիրության մասին ամբողջական պատկերացում  ձևավորելու հարցում:
Այսօր, երբ հայ ժողովուրդը իր պատմական հայրենիքի մեկ այլ հատվածում՝ Արցախում,  առերսվում է չպատժված ժխտողականության և այլատյացության նոր արյունալի մարտահրավերներին, չափազանց կարևոր է սեփական հայրենիքում հայ ժողովրդի երաշխավորված արժանապատիվ և խաղաղ կյանքի իրավունքի պաշտպանությունը:
Մեծարգո՛ Նախագահ,
Ճանաչելով Հայոց ցեղասպանությունը՝ Դուք ոչ միայն արդար և հստակ գնահատական տվեցիք պատմական իրողություններին և անհերքելի փաստերին՝ արդարացնելով միլիոնավոր ամերիկահայերի ու աշխարհով մեկ հենց այդ նույն ցեղասպանության պատճառով սփռված 10 միլիոն հայերի 106 տարի տևած սպասելիքները, այլ նաև կարևոր քայլ կատարեցիք ընդգծելու պետությունների հանձնառությունը մարդկության դեմ ուղղված ցեղասպանության հանցագործության կանխարգելման և վերացման գործում:

Серж Саргсян направил письмо президенту Соединенных Штатов Америки Джо Байдену
Третий президент РА Серж Саргсян направил письмо президенту Соединенных Штатов Америки Джо Байдену, выразив благодарность за официальное признание и осуждение Геноцида армян в послании 24 Апреля.
С большим воодушевлением ознакомился с Вашим посланием 24 Апреля.
С теплотой вспоминаю нашу встречу в 2015 году, когда Вы в статусе Вице-президента США приняли участие в состоявшейся в национальном Вашингтонском кафедральном соборе экуменической молитве, посвященной памяти жертв Геноцида армян. Особенно эмоциональным был тот факт, что Вы носили на своей груди символ поминовения Геноцида армян – цветок незабудки.
Волею судьбы, спустя шесть лет, уже в должности 46-го президента Соединенных Штатов, Вы признали Геноцид армян, оставаясь верным своей приверженности приоритету прав человека и предвыборному обещанию.
До сих пор Вы последовательно говорили и боролись против этой исторической несправедливости, чувствуя решительный дух борьбы переживших Геноцид американских армян и их потомков, которые внесли огромный вклад в формирование полноценного представления о Геноциде армян в американском обществе и в кругах политической элиты.
Сегодня, когда армянский народ в другой части своей исторической родины, в Арцахе, сталкивается с новыми кровавыми вызовами безнаказанного отрицания и ксенофобии, чрезвычайно важна защита гарантированного права армянского народа на достойную и мирную жизнь на своей собственной родине.
Многоуважаемый президент!
Признав Геноцид армян, Вы не только дали справедливую и четкую оценку историческим событиям и неопровержимым фактам, оправдав длившиеся 106 лет ожидания миллиона американских армян и 10 миллионов армян, рассеянных по миру именно по причине этого самого Геноцида, но также совершили важный шаг, чтобы подчеркнуть приверженность государств делу предотвращения и ликвидации направленного против человечности преступления геноцида.