ԱՄՆ-ն ժամանակավորապես դադարեցնում է Ադրբեջանի դեմ 907-րդ փոփոխության գործողությունը. ինչու՞ հիմա, ինչպե՞ս և ինչի՞ համար
«Հայացք» վերլուծական կենտրոնի փորձագետ Հերմինե Մխիթարյանը ֆեյսբուքյան գրառմամբ անդրադարձել է ԱՄՆ կողմից «Ազատության աջակցման ակտի» 907-րդ փոփոխության ժամանակավոր դադարեցմանը, որն ուղղված էր Ադրբեջանի դեմ.
«Երեկ երեկոյան տեղի ունեցավ ԱՄՆ պետքարտուղարի հեռախոսազրույցը Ադրբեջանի նախագահի հետ: Զրույցի ընթացքում Բլինկենը տեղեկացրեց, որ ԱՄՆ-ն ժամանակավորապես դադարեցրել է «Ազատության աջակցման ակտի» 907-րդ փոփոխության գործողությունը:
Սա շատ կարևոր և շատ հետաքրքիր ինֆորմացիա է: Եթե շատ հակիրճ, ապա նշեմ, որ «Ազատության աջակցման ակտը», որ ընդունվել էր դեռ 1992-ին և նպատակ ուներ Խորհրդային միության փլուզման արդյունքում առաջացած նորանկախ հանրապետություններում ամերիկյան աջակցությամբ զարգացնել ազատ շուկայական տնտեսություններ ու ժողովրդավարություն, 907-րդ փոփոխությամբ զրկում էր նման ֆինանսական աջակցությունից Ադրբեջանին: Ի դեպ, դա պայմանավորված էր հայերի շրջափակման և արցախյան հակամարտության իրողություններով:
Այսօր ժամանակավորապես դադարեցվում է այս նորմի գործողությունը, ինչը նշանակում է, որ ԱՄՆ-ն պատրաստ է ֆինանսական օգնություն տրամադրել Ադրբեջանին: Ինչու՞ հիմա, ինչպե՞ս, ինչի՞ համար… Սրանք հարցեր են, որ առնվազն պիտի մեզ անհանգստացնեն այսօր», - գրել է Մխիթարյանը:

907-ая поправка против Азербайджана приостановлена: это очень важная новость
"Вчера вечером состоялся телефонный разговор Госсекретаря США с президентом Азербайджана. В ходе разговора Блинкен сообщил, что 907-ая поправка к Акту "О поддержке свободы" временно приостановлена. Это очень важная и очень интересная информация", - пишет на своей странице в Facebook эксперт аналитического центра "Взгляд" Эрмине Мхитарян. "Если очень кратко, то этот акт "О поддержке свободы", принятый в 1992 году, направленный на развитие свободной рыночной экономики и демократии в новых независимых республиках после распада Советского Союза при поддержке США, лишил Азербайджан такой финансовой помощи именно 907-ой поправкой. Кстати, это было обусловлено блокадой армян со стороны Азербайджана и карабахским конфликтом.
Сегодня эта поправка временно приостановлена, а это означает, что Соединенные Штаты готовы оказать финансовую помощь Азербайджану. Почему именно сейчас, как и за что? Это - вопросы, которые, как минимум, должны нас сегодня волновать", пишет она.