Չվերահսկվող չինական հրթիռը հանգստյան օրերին կարող է ընկնել Երկրի վրա
Չինաստանի «Long March 5B» ծանր հրթիռակիրը, որը տիեզերք բարձրանալուց հետո դուրս է եկել վերահսկողությունից, առաջիկա հանգստյան օրերին կարող է նորից մթնոլորտ մտնել և ընկնել Երկիր պատահական տարածքում: «Ինտերֆաքս»-ի փոխանցմամբ, այդ մասին հայտարարել է Պենտագոնի խոսնակ Մայք Հովարդը:
«Ըստ Տիեզերական ուժերի հրամանատարության՝ այն մթնոլորտ կմտնի մայիսի 8-ին»,- ասել է նա:
«Հրթիռի՝ Երկրի մթնոլորտ մտնելու ճշգրիտ վայրը կարող է որոշվել դրանից ընդամենը մի քանի ժամ առաջ»,- ասել է Հովարդը: Միաժամանակ նա նշել է, որ Պենտագոնը ուշադիր հետևում է այն հրթիռի հետագծին, որի բեկորները կարող են ընկնել Երկրի վրա:
Ամերիկացի փորձագետների կարծիքով, հրթիռի թռիչքի արագության պատճառով գրեթե անհնար է հստակ որոշել, թե որտեղ են մնացել նրանից անջատված մասերը: Հանգամանքների նույնիսկ փոքր փոփոխությունները կտրուկ փոխում են նրա հետագիծը:
«Մենք ակնկալում ենք, որ այն մթնոլորտ կվերադառնա մայիսի 8-ից 10-ը ընկած ժամանակահատվածում»,- CNN-ին ասել է Հարվարդի համալսարանի աստղաֆիզիկական կենտրոնի գիտնական Ջոնաթան Մաքդաուելը, և հավելել է. «Այդ օբյեկտը շարժվում է ժամում շուրջ 18 հազար մղոն արագությամբ (մոտ 29 հազար կիլոմետր/ ժամում)  և այս ընթացքում 30 անգամ շուրջերկրյա թռիչք կիրականացնի: Եվ եթե դուք մեկ ժամ սխալվեք կանխատեսման մեջ, ապա հստակ չեք իմանա, թե որտեղ է այն ընկնելու»:
Նա հաստատել է, որ ներկայումս անհնար է որոշել, թե որտեղ են ընկնելու բեկորները:
Նախորդ օրը՝ մայիսի 4-ին, «Ռոսկոսմոսը» հայտարարել է, որ Ռուսաստանի համար ռիսկեր չկան չինական հրթիռի անկման առումով:
Ապրիլի 29-ին Չինաստանն ուղեծիր էր դուրս բերել իր ապագա տիեզերակայանի կայանի մոդուլը՝ օգտագործելով 22 տոննա քաշով «Long March 5B» հրթիռակիրը: Պենտագոնը անհանգստացած է, որ տանող հրթիռի մեծ մասերը, որոնց հետագիծը չի վերահսկվում, կարող են ընկնել Երկրի վրա և վնաս հասցնել, փոխանցում է Panorama-ն:

Неконтролируемая китайская ракета может в выходные упасть на Землю
Китайская тяжелая ракета-носитель Long March 5B, вышедшая из-под контроля после запуска, может в ближайшие выходные войти в атмосферу и упасть на Землю в неизвестном районе, сообщил представитель Пентагона Майк Ховард, передает Интерфакс.
По данным Космического командования, она войдет в атмосферу "в районе 8 мая", отметил он.
"Точное место входа ракеты в атмосферу Земли может быть определено только за несколько часов до него", - сказал Ховард. При этом он указал, что Пентагон внимательно отслеживает траекторию полета ракеты, обломки которой могут упасть на Землю.
По словам американских экспертов, точно определить, куда могут направляться обломки, в данный момент практически невозможно из-за скорости, с которой летит ракета. Даже небольшие изменения обстоятельств резко меняют ее траекторию.
"Мы ожидаем, что она снова войдет в атмосферу где-то между 8-м и 10-м мая, - сказал телеканалу CNN ученый из Астрофизического центра Гарвардского университета Джонатан Макдауэлл. - За этот двухдневный период она совершит кругосветное путешествие 30 раз. Эта штука движется со скоростью примерно 18 тыс. миль в час (около 29 тыс. км в час - ИФ). И если вы на час ошибетесь при угадывании, вы не будете знать, где именно она упадет на расстоянии 18 тыс. миль".
Он подтвердил, что на данный момент определить, куда полетят обломки, невозможно. Точный район падения можно будет узнать по крайней мере за несколько часов до входа в атмосферу.
Накануне, 4 мая, в "Роскосмосе" заявили, что рисков для России из-за падения китайской ракеты нет.
29 апреля Китай запустил на орбиту базовый модуль своей будущей космической станции с помощью тяжелой ракеты-носителя Long March 5B ("Чанчжэн-5В") массой 22 тонны. У Пентагона вызывает опасение, что крупные части ракеты-носителя, схождение с орбиты которой не контролируется, могут упасть на Землю и нанести ущерб.