Փաստը, որ մեզ մոտ դատարանի առաջ են կանգնած վարձկան ահաբեկիչներ, պիտի աղաղակվեր աշխարհով մեկ. նորից բախվում ենք «պետություն չունենալու» իրողության հետ
«Հայացք» վերլուծական կենտրոնի փորձագետ Հերմինե Մխիթարյանը ֆեյսբուքյան գրառմամբ անդրադարձել է Արցախի դեմ պատերազմում ներգրավված սիրիացի երկու վարձկանների դատավճռին և դրա հետ կապված մեր պետության անելիքներին:
«Երեկ հրապարակվեց Ադրբեջանի կողմից Արցախի դեմ պատերազմում ներգրավված սիրիացի երկու վարձկանների դատավճիռը: Նրանք դատապարտվեցին ցմահ ազատազրկման: Սա բավական կարևոր իրադարձություն էր, որ, կարծում եմ, բավարար ծավալով տեղ չգտավ մեր (և ոչ միայն մեր) լրատվական հոսքերում: Տարբեր ասպեկտներով կարելի էր անդրադառնալ, բայց ես փորձեմ ընդգծել դրա նշանակությունը տեղեկատվական պատերազմի համատեքստում:
Փաստացիորեն, դատարանի վճռով հաստատվեց, որ պատերազմական գործողություններում Բաքվի կողմից ներգրավված են եղել վարձկան ահաբեկիչներ, ավելին՝ մեղադրական եզրակացության մեջ նշվեց ևս ավելի քան 30 վարձկանների մասին, որոնց անձը հաստատված է, և որոնց նկատմամբ հետախուզում է հայտարարված: Սա դատարանի վճռով հաստատված ապացույցն է նրա, որ Ադրբեջանը հերթական անգամ խախտել է իր ստանձնած միջազգային պարտավորությունները, մասնավորապես՝ 1989թ-ի Կոնվենցիան “Վարձկանների հավաքագրման, օգտագործման, ֆինանսավորման և վերապատրաստման մասին”, 2005-ի կոնվենցիան Ահաբեկչության կանխարգելման մասին և այլն:
Փաստը, որ մեզ մոտ դատարանի առաջ են կանգնած վարձկան ահաբեկիչներ, պիտի աղաղակվեր աշխարհով մեկ: Այս իրադարձությունը պիտի միջազգային բարձր հնչեղություն ստանար: Սա կարող էր տեղեկատվական պատերազմում հզոր զենք լինել մեր ձեռքին, եթե Ա – իշխանությունները գիտակցեին դրա կարևորությունը, Բ- առանց ուշացնելու անեն համապատասխան քայլեր՝ դրանից արդյունքներ ստանալու ուղղությամբ:
Իսկ այսօր մենք, փաստորեն, նորից բախվում ենք «պետություն չունենալու» իրողության հետ՝ իր բոլոր հետևանքներով», - գրել է Մխիթարյանը:

Нужен информационный бум: в Армении осудили двух сирийских наемников
"Приговор двум сирийским наемникам, участвовавшим в войне против Арцаха, огласили 4 мая. Их приговорили к пожизненному заключению. Это было очень важное событие, которому, как мне кажется, не нашлось места в наших (и не только наших) СМИ. Вопрос этот имеет разные спектры, но я постараюсь подчеркнуть важность этой темы в контексте информационной войны", - пишет эксперт аналитического центра "Взгляд" Эрминэ Мхитарян на своей страничке в Facebook.
"Фактически, суд постановил, что Баку привлекал к боевым действиям наемных террористов. Более того, в обвинительном заключении упоминалось о более 30 наемниках, объявленных в розыск. Это - подтвержденный решением суда факт, что Азербайджан в очередной раз нарушил свои международные обязательства, в частности, Конвенцию 1989 года о борьбе с вербовкой, использованием, финансированием и обучением наемников, а также Конвенцию Совета Европы о предупреждении терроризма (2005 г.) и т.д.
Тот факт, что в Армении судят наемных террористов, должен был стать информационным бумом во всем мире. Это событие должно было получить высокий уровень международной огласки. Это могло бы стать мощным оружием в наших руках в информационной войне, если бы
А - власти осознали такой потенциал,
Б - без промедления предприняли бы соответствующие шаги для получения реальных результатов, чтобы усилить свои позиции в информационной войне.
И сегодня, по сути, мы вновь сталкиваемся с реальностью "отсутствия государства" - со всеми вытекающими отсюда последствиями", - пишет Эрминэ Мхитарян.