Իրանը կշարունակի միջուկային գործարքի վերականգնման բանակցությունները՝ մինչև վերջնական համաձայնության հասնելը
Իրանը կշարունակի 2015թ. միջուկային գործարքի վերականգնման բանակցությունները՝ մինչև վերջնական համաձայնության հասնելը։ Այս մասին այսօր՝ մայիսի 23-ին, ելույթ ունենալով տնտեսական գործունեությունը համակարգող աշխատակազմի կենտրոնատեղիում կայացած նիստի ժամանակ, ասել է Իրանի նախագահ Հասան Ռոհանին, տեղեկացնում է NEWS.am-ը՝ հղում կատարելով Тasnim news–ին։
«Հաշվի առնելով Վիեննայում բանակցությունների վերջին փուլը՝ ԱՄՆ-ը ոչ երկիմաստորեն պատրաստակամություն է հայտնել չեղարկել Իրանի դեմ պատժամիջոցները Գործողությունների համապարփակ համատեղ ծրագրին համապատասխան»,- ավելացրել է նա։
Ռոհանին ստեղծված իրավիճակը համարել է Իրանի հաղթանակ տնտեսական պատերազմում։ Նախագահը նշել է, որ Իրանի արդյունաբերական արտադրության աճի տվյալները մատնանշում են, որ ԱՄՆ առավելագույն ճնշման քաղաքականությունն անօգուտ էր։ Ռոհանին ասել է, որ ԱՄՆ-ն ինքը ընդունել է հակաիրանյան քաղաքականության ձախողումը։

Иран продолжит переговоры о возобновлении ядерной сделки до достижения окончательного соглашения
Иран продолжит переговоры о возобновлении ядерной сделки 2015 года до достижения окончательного соглашения.  Об этом сегодня, 23 мая, выступая на заседании штаб-квартиры администрации по координации экономической деятельности, заявил президент Ирана Хасан Роухани, передает Тasnim news
"Учитывая недавний раунд переговоров в Вене, США недвусмысленно выразили готовность снять санкции с Ирана в соответствии с Совместным всеобъемлющим планом действий", - добавил он.
Роухани счел сложившуюся ситуацию свидетельством победы Ирана в экономической войне. Президент  отметил, что данные о росте промышленного производства Ирана указывают на то, что политика максимального давления США оказалась бесполезной. Роухани заявил, что сами США признали провал антииранской политики.