Պենտագոնում հայտարարել են, որ իրենք Ռուսաստանին չեն անվանում «թշնամի»
Պենտագոնում ոչ ոք Ռուսաստանին «թշնամի» չի անվանում: Այս մասին ասել է ԱՄՆ պաշտպանության նախարարության մամուլի ծառայության ղեկավար Ջոն Քիրբին՝ պատասխանելով ռուս-սերբական համատեղ զորավարժությունների վերաբերյալ լրագրողների հարցերին, գրում է Kp.ru-ն:
«Ոչ ոք Ռուսաստանին թշնամի չի անվանում, դուք դա օգտագործեցիք, բայց սա այն տերմինը չէ, որ մենք օգտագործում ենք Ռուսաստանին վերաբերելիս», - ասել է ԱՄՆ պաշտպանության նախարարության խոսնակը:
Ջոն Քիրբին հավելել է, որ ինքը տեղյակ չէ առաջիկա զորավարժությունների մանրամասներին, և որ «կցանկանար, որ այս երկու անկախ երկրները իրենք քննարկեին այդ վարժանքները և իրենց երկկողմ հարաբերությունները»:
Միևնույն ժամանակ, Պենտագոնի խոսնակը նշել է, որ Միացյալ Նահանգները գնահատում է Սերբիայի մասնակցությունը ՆԱՏՕ-ի «Գործընկերություն հանուն խաղաղության» ծրագրին:

В Пентагоне заявили, что не называют Россию "врагом"
Никто в Пентагоне не называет Россию "врагом", заявил руководитель пресс-службы американского министерства обороны вице-адмирал Джон Кирби, отвечая на вопросы журналистов по поводу совместных российско-сербских военных учений. Один из корреспондентов применил именно это слово по отношению к нашей стране, передает KP.RU.
"Никто не называет Россию врагом, это вы сделали, но это не тот термин, который мы используем касательно России", - сказал официальный представитель Минобороны США.
Джон Кирби добавил, что он не знает подробностей предстоящих учений, а также что он "хотел бы, чтобы эти две независимые страны сами обсуждали эти учения и свои двусторонние отношения".
При этом пресс-секретарь Пентагона отметил, что Соединенные Штаты ценят участие Сербии в программе НАТО "Партнерство ради мира", передает ТАСС.
Накануне, 26 мая, в Минобороны России сообщили, что на территории этой балканской страны до 11 июня будут проходить совместные учения военнослужащих инженерных войск, наши военные инженеры уже прибыли в Сербию, где поделятся опытом с местными коллегами.