Ամենաանհասկանալին Զինված ուժերի ղեկավարության պահվածքն է. Վազգեն Մանուկյան
«Պետությունների միջև փոխհարաբերություններում՝ լինի դա համագործակցություն, դաշնակցություն, թե թշնամություն, միջազգային օրենքներով առաջնորդվել կամ իրար օգնել, կա մի կարևոր բաղադրիչ՝ «տղամարդկություն», այն է՝ կարողանու՞մ ես դու պաշտպանել քո պետության շահերը, քո սահմանները, քո ունեցվածքը, քո ժողովրդին: Եթե չկա այդ բաղադրիչը, ապա չկա նաև իրական համագործակցություն, օգնություն, հարգանք և ներքին զարգացում: Այժմ Հայաստանն այդ վիճակում է՝ ունենալով թուլամորթ, տգետ, դավաճան իշխանություն: Այսօրվա 6 հայ զինծառայողների գերեվարումը ևս դրա վառ ապացույցներից մեկն է:
Մինչ այս մենք, մեր բոլոր ներքին պայքարներով, զարգացումներով, դժգոհություններով ու խնդիրներով հանդերձ, համարվում էինք «տղամարդ» պետություն՝ վստահ, որ մեր անվտանգությունը կասկածի տակ չէ: Եվ հենց այդ բաղադրիչի շնորհիվ կարողանում էինք օգտվել նաև այլ պետությունների հարգանքից ու օժանդակությունից:
Այս պայմաններում ամենաանհասկանալին Զինված ուժերի ղեկավարության պահվածքն է, որը խայտառակում ու ոչնչացնում է մեր բանակի ու պետության հեղինակությունը: Կա մի պարզ կանոն. նա, ով անընդհատ հետ է նահանջում՝ խուսափելով ընդհարումից, ստանում է մեծ պատերազմ՝ ավելի անբարենպաստ վիճակում:
Ստեղծված պայմաններում.
1. ՀՀ Զինված ուժերը պետք է ամբողջությամբ իրենց ձեռքը վերցնեն երկրի պաշտպանությունը: Վախենալով այսօր պատասխանատվություն վերցնել երկրի պաշտպանության հարցում՝ վաղը կրելու եք ավելի մեծ պատասխանատվություն պետության և ժողովրդի առջև՝ այս կարևոր պահին պատասխանատվություն չստանձնելու համար:
2. Կոչ եմ անում ընտրություններին մասնակցող կուսակցություններին ու դաշինքներին՝ հայտարարել, որ իշխանության գալուց հետո չեղյալ են համարվելու Փաշինյանի ու Ալիևի բոլոր գրավոր, բանավոր, հայտնի ու գաղտնի պայմանավորվածությունները, որոնք վերաբերում են մեր անվտանգությանն ու տարածքներին՝ համարելով դրանք անօրինական:
3. Առաջարկում եմ, որպեսզի ընտրություններին մասնակցող և չմասնակցող բոլոր ուժերը հրատապ համախմբվեն՝ փորձելով փոխել վարչապետի պաշտոնակատարին, ինչը կապահովի.
Փաշինյանի անօրինական պայմանավորվածությունների չեղարկումը՝ զրկելով Ադրբեջանին իր ագրեսիան այդ պայմանավորվածություններով ու խոստումներով արդարացնելուց,հունիսի 20-ին քիչ թե շատ արդար ընտրությունների անցկացումը», - ասված է հայտարարությունում։

В отношениях между государствами – будь то сотрудничество, союз или вражда, следование международным нормам или взаимопомощь, есть важная составляющая – "мужество", можешь ли ты сам отстаивать интересы своей страны, границы имущество, народ. Без этого компонента нет сотрудничества, помощи, уважения и внутреннего уважения. Армения оказалась в таком положении с ее слабохарактерной, невежественной, предательской властью. Пленение 6 армянских военных – еще одно тому доказательство.
До сих пор мы со своей внутренней борьбой, развитиями, недовольствами и проблемами, считались государством – "мужчиной", уверенными, что безопасность вне сомнений. И именно благодаря этому пользовались уважением и поддержкой других государств.
В этих условиях самое непонятное – поведение командования Вооруженных сил, которое позорит и уничтожает нашу армию и репутацию государства. Есть четкое правило: тот, кто все время отступает, избегая столкновений, получает большую войну, в более неблагоприятных условиях.
В сложившихся условиях
- Вооруженные силы должны взять в руки оборону страны. В страхе взять на себя ответственность сегодня в деле обороны, завтра они могут столкнуться с большей ответственностью перед народом и государством за то, что в этот важный момент избежали ответственности.
- Призываю участвующие в выборах партии и блоки заявить, что в случае прихода к власти отменят все письменные, устные, известные и тайные договоренности Пашиняна и Алиева, касающиеся безопасности и территорий, сочтя их нелегитимными.
- Предлагаю всем участвующим и не участвующим в выборах силам консолидироваться и попытаться сменить премьер-министра, что обеспечит:
- Отмену нелегитимных договоренностей Пашиняна, лишив Азербайджан возможности оправдывать свою агрессию этими договоренностями и обещаниями