«Շիրակ» օդանավակայանի աշխատանքը ժամանակավորապես կդադարեցվի. իրականացվելու են շինարարական աշխատանքներ
Գյումրու «Շիրակ» օդանավակայանում հուլիսի 15-ից սեպտեմբերի 15-ն իրականացվելու են պլանային վերանորոգման աշխատանքներ, մասնավորապես, իրականացվելու է վազքուղու ամբողջական նորոգում: Այս մասին տեղեկացնում են «Արմենիա» միջազգային օդանավակայաններ» ՓԲԸ-ից՝ հավելելով, որ օդանավակայանի վազքուղին վերջին անգամ կապիտալ նորոգվել էր 2007թ.-ին: Շինարարական աշխատանքների ընթացքում ժամանակավորապես կդադարեցվեն օդանավակայանի աշխատանքները, ինչի մասին, Քաղաքացիական ավիացիայի միջազգային կազմակերպության (ICAO) պահանջների համաձայն, նախապես տեղեկացվել է համապատասխան ավիացիոն մարմիններին:
«Մամուլում տարածված տեղեկատվության վերաբերյալ, թե Գյումրու «Շիրակ» օդանավակայանում իրականացվում են շինարարարական աշխատանքներ, որպեսզի օդանավակայանը ծառայի նաև ռազմական օդանավերի համար, ցանկանում ենք նշել, որ օդանավակայանի աերոդրոմը համարվել և շարունակում է համարվել համատեղ բազավորման աերոդրոմ ՀՀ քաղաքացիական ավիացիայի և ՀՀ պաշտպանության նախարարության ռազմաօդային ուժերի ինքնաթիռների և ուղղաթիռների համար»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Հիշեցնենք, որ Գյումրու «Շիրակ» օդանավակայանը գործում է 1961 թվականից և երկրորդն է Հայաստանի Հանրապետությունում:

Аэропорт "Ширак" в Гюмри временно приостановит работу
Аэропорт "Ширак", расположенный во втором по величине городе Армении – Гюмри, временно приостановит работу, передает Sputnik.
Как сообщили в пресс-службе ЗАО "Международные аэропорты Армении", в концессионное управление которого передан гюмрийский аэропорт, с 15 июля по 15 сентября здесь будет проводиться ремонт взлетно-посадочной полосы. ВПП будет полностью обновлена. Отмечается, что последний раз полоса ремонтировалась в 2007 году.
"Работа аэропорта временно будет приостановлена в ходе строительства, о чем, в соответствии с требованиями Международной организации гражданской авиации (ICAO), предварительно проинформированы авиационные органы", - сообщили в компании.
В прессе ранее были публикации о том, что взлетно-посадочная полоса ремонтируется, в том числе и для базирования военных самолетов. На этот счет в компании заявляют, что воздушная гавань продолжает считаться аэродромом совместного базирования гражданских воздушных судов и военных самолетов и вертолетов Минобороны Армении.