Ռուս խաղաղապահները մարդասիրական և բժշկական ակցիա են անցկացրել Լեռնային Ղարաբաղի Պատարա բնակավայրում
Լեռնային Ղարաբաղի Ասկերանի շրջանի Պատարա բնակավայրում Ռուսաստանի խաղաղապահ զորախմբի մարդասիրական արձագանքման կենտրոնի սպաները կազմակերպել են ավելի քան 400 կիլոգրամ հումանիտար օգնության փոխանցում կարիքավորներին, որոնք Լեռնային Ղարաբաղին փոխանցել են Ռուսաստանի հասարակական և բարեգործական կազմակերպությունները: Բազմազավակ ընտանիքներին և ներքին տեղահանված անձանց ռուս խաղաղապահները հանձնել են սննդի փաթեթներ և առաջին անհրաժեշտության իրեր, հայտնում է ՌԴ պաշտպանության նախարարության մամուլի ծառայությունը:
«Այսօր մենք տրամադրում ենք իրեր երեխաների, սննդի չափաբաժիններ մեծահասակների համար` ապուրների հավաքածուների տեսքով, նաև տրվում են մանկական խաղալիքներ», - հայտարարել է Մարդասիրական արձագանքման կենտրոնի ներկայացուցիչ Ռուսլան Իվանովը:
Բնակավայրում նաև դաշտային կետ է տեղադրվել տեղի բնակիչներին որակյալ բժշկական օգնություն ցուցաբերելու համար:
Բժշկական այցելությունների ընթացքում հատուկ նշանակության ստորաբաժանման բժիշկները խորհրդատվական և որակյալ բժշկական օգնություն են ցուցաբերել բնակավայրի 73 բնակչի:

Российские миротворцы провели гуманитарно-медицинскую акцию в населенном пункте Бадара Нагорного Карабаха
В населенном пункте Бадара Аскеранского района Нагорного Карабаха, офицерами Центра гуманитарного реагирования российского миротворческого контингента была организована передача нуждающимся более 400 килограмм гуманитарной помощи, доставленной в Нагорный Карабах российскими общественными и благотворительными организациями. Многодетным семьям и вынужденным переселенцам, российскими миротворцами были переданы продуктовые наборы и предметы первой необходимости, сообщает пресс-служба минобороны России.
"Сегодня у нас выдается вещевое имущество для детей, для взрослых продовольственные пайки в виде суповых наборов, также выдаются детские игрушки" - сообщил представитель центра гуманитарного реагирования Руслан Иванов.
Также в поселке был развернут полевой пункт для оказания квалифицированной медицинской помощи местным жителям.
"Помимо этого, с нами прибыл личный состав первого медицинского отряда специального назначения в составе трех врачей - а именно врач-хирург, врач-терапевт и врач-отоларингологами" - добавил он.
В ходе медицинского приема, врачами отряда специального назначения была оказана консультативная и квалифицированная медицинская помощь 73 жителям поселка.