Ֆիլիպ Ռիկերի՝ տարածաշրջան կատարած այցը մի շարք նպատակներ էր հետապնդում
Ավարտվեց Եվրոպայի և Եվրասիայի հարցերով ԱՄՆ պետքարտուղարի օգնականի պաշտոնակատար Ֆիլիպ Ռիկերի այցը տարածաշրջան: Վերջինս այցելեց Վրաստան, Ադրբեջան, այնուհետև՝ Հայաստան: Ուշագրավն այն է, որ այցը տեղի ունեցավ մի կողմից տարածաշրջանային բուռն զարգացումների ժամանակ, մյուս կողմից՝ Բայդեն-Էրդողան և Բայդեն-Պուտին սպասվող հանդիպումներից անմիջապես առաջ: Ավելին, այն զուգահեռ կայացավ նաև ԱՄՆ-Իրան բանակցությունների և այդ երկու երկրների հարաբերություններում նկատելի ձնհալի ֆոնին:
Ընդհանուր առմամբ, կարելի է արձանագրել, որ առաջին հերթին այս այցով Ռիկերը նպատակ էր հետապնդում հասկանալ Հարավային Կովկասում տիրող տրամադրությունները, տարածաշրջանի դերն ու նշանակությունն ԱՄՆ գլոբալ օրակարգում: Այլ կերպ ասած, մի կողմից փորձ կատարվեց հստակեցնել երկրներից յուրաքանչյուրի հետ ԱՄՆ շահերին նպաստող ստրատեգիական և տակտիկական քայլերը, մյուս կողմից՝ առաջ մղել սեփական օրակարգը՝ գործընկեր երկրների հետ հատման կետերը վեր հանելու  համար, որոնց արդյունքներով էլ հնարավոր կլինի ուղենշել, թե ինչ գիծ է  առաջ տանելու Բայդենի վարչակազմը Հարավային Կովկասին առնչվող հարցերում ընդհանուր առմամբ և առանձին վերցրած՝  Բայդեն-Էրդողան և Բայդեն-Պուտին սպասվող հանդիպումների ժամանակ:
Ավելի գլոբալ վերցրած՝ այցը լավագույնս տեղավորվեց «Ամերիկան վերադարձել է» Բայդենի արած հայտարարության ենթատեքստում: Գաղտնիք չէ, որ Միացյալ Նահանգները ներկայումս նպատակ է հետապնդում մեծացնել իր ազդեցությունն ամբողջ աշխարհում, որից բնականաբար անմասն չի մնում նաև Հարավային Կովկասը:  Կարելի է ասել, որ Ռիկերի այցով արդեն իսկ ցույց տրվեց ԱՄՆ դիրքորոշման որոշակի փոփոխություն այս տարածաշրջանի նկատմամբ:
Սակայն հարկավոր է նշել, որ այցն ու դրա նպատակները մեկ հարց է, դրա արտացոլումը տարածաշրջանային և առանձին վերցրած երկկողմ հարաբերություններում՝ մեկ այլ հարց: Այստեղ անդրադառնանք մասնավորապես Հայաստանին: Հաշվի առնելով Հայաստանում սպասվող արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունները՝ միջազգային մեր բոլոր գործընկերները քաջ գիտակցում են, որ նման պայմաններում Հայաստանի գործող իշխանությունների հետ երկարաժամկետ ծրագրեր կազմելն իրատեսական չէ: Այս համատեքստում բավական է ուշադրություն դարձնել միայն ԱԳՆ-ում տիրող իրավիճակին: Երկրի ղեկավարի վարած քաղաքականության պատճառով արտգործնախարար և անգամ փոխարտգործնախարարներ չունենալու հետևանքով, այցի ծրագիրը Հայաստանի հետ արդեն իսկ միանգամայն տարբեր էր Ռիկերի՝ Վրաստանում և Ադրբեջանում  ունեցածից: Տարբերվում էր այն աստիճան, որ անգամ ԱԳՆ-ի կողմից հրապարակված պաշտոնական հաղորդագրությունում ոչ թե նշվեց «հանդիպում արտգործնախարարի կամ ԱԳՆ որևէ այլ բարձրաստիճան պաշտոնյայի հետ», այլ՝ «ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալի պաշտոնակատար Ֆիլիպ Ռիքերի հանդիպում ՀՀ ԱԳՆ-ում», ինչը ինքնին ցուցիչ է, թե ինչ վիճակում է ներկայումս գտնվում ՀՀ արտաքին քաղաքականությունը…
Խոսելով Հայաստան-ԱՄՆ հարաբերությունների մասին, նշենք, որ այցի ընթացքում Ռիկերը նաև անդրադարձավ Հայաստան-Ադրբեջան սահմանին տիրող իրավիճակին և Ղարաբաղյան հակամարտությանը: Ուշագրավն այն է, որ չնայած Փաշինյանի՝ Ղարաբաղը ստվերելու և Հայաստան-Ադրբեջան սահմանին տիրող իրավիճակը ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների հովանու ներքո բերելու ջանքերին, Ռիկերը հստակ տարանջատման նշան դրեց այս երկու խնդիրների միջև:
Մասնավորապես՝ Ղարաբաղյան հակամարտության հարցով ԱՄՆ պետքարտուղարի օգնականի պաշտոնակատարը կրկին հաստատեց իր երկրի դիրքորոշումը ԵԱՀԿ Մինսկի Խմբի համանախագահության գործունեությունը շարունակելու վերաբերյալ և հստակ ցույց տվեց, որ  Ղարաբաղյան հակամարտության քաղաքական կարգավորումը պետք է ընթանա հենց այս ձևաչափի ներքո, ինչը բավական կարևոր է Հայաստանի համար:  Սակայն միջանկյալ նշենք, որ կարևոր լինելը մեկ հարց է, այդ ուղղությամբ աշխատաքներ իրականացնելը մեկ այլ խնդիր: Հաշվի առնելով Ղարաբաղի մասին այս իշխանությունների արած հայտարարությունները և վերջին երեք տարիների ընթացքում նրանց վարած արտաքին քաղաքականությունը, ապա իրատեսական չի լինի նշելը, որ չնայած առկա ուղերձներին, այս հարցում կունենանք որևէ դրական առաջընթաց…
Ինչ վերաբերվում է Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանին տիրող իրավիճակին,  ապա Ռիկերը վերահաստատեց ԱՄՆ պետքարտուղարության մայիսի 27-ի հայտարարությամբ ամրագրված դիրքորոշումն առ այն, որ Ադրբեջանի զինված ուժերը պետք է հետ քաշվեն մայիսի 11-ի դրությամբ զբաղեցրած դիրքեր՝ չկապելով այդ հարցը Ղարաբաղյան հակամարտության հետ:
Սա թերևս ընդհանուր այցի մասին: Սակայն հարկավոր է ուշադրություն դարձնել նաև այդ այցի քողարկված կետերին: Գաղտնիք չէ, որ ԱՄՆ-ն, ինչպես ցանկացած գերտերություն, իր սեփական շահերն է հետապնդում ՝ իր ազդեցության գոտին տարբեր տարածաշրջաններում ընդլայնելու համար: Հաշվի առնելով ներկայիս իշխանությունների վերջին շրջանում Միացյալ Նահանգներին այս տարածաշրջան հրավիրելու փորձերը՝ չի բացառվում որ Միացյալ Նահանգներն օգտագործելով այդ հնարավորությունը, փորձի ինչ-ինչ դիվիդենտներ քաղել դրանից: Ստեղծված իրավիճակում չենք կարող բացառել այն, որ սեփական երկրի շահերը տարածաշրջանում առաջ մղելու համար ԱՄՆ պաշտոնյան նաև ուղերձ հասցրած լինի ներկայիս իշխանություններին, որ իր երկիրն ինչ-ինչ նպատակների իրականացման դիմաց իր աջակցությունը ցույց կտա նրանց վերարտադրվելուն:  Սրանով է թերևս պայմանավորված այն հանգամանքը, որ Ռիկերը բավական չէ չնկատելու է տալիս մեր երկրի ղեկավարի կողմից ժողովրդավարական արժեքներն ամեն ժամ ոտնահարելու փաստը, ավելին՝  հայտարարում է, որ բարձր է գնահատում Հայաստանում ժողովրդավարական ինստիտուտների զարգացմանն ուղղված գործընթացները: Ի՞նչ ժողովրդավարության մասին է խոսք գնում, մնում է անհասկանալի: Պարզ է միայն մեկ բան, ԱՄՆ-ն բավականին լավ հասկանում է, որ ներկայիս պարտություն կրած ու կապիտուլյացիայի ենթարկված իշխանությունը կարևորություն չտալով սեփական երկրի ազգային և պետական շահերին՝ կարող է բավականին լավ գործիք դառնալ Միացյալ Նահանգների շահերն առաջ մղելու համար, ինչն էլ ինքնին հասցնելու է նրան, որ կրկին բավականին թանկ գին ենք վճարելու…
Թե կոնկրետ ինչի շուրջ են բանակցել և թե ինչ տեղի կունենա հետագայում, պարզ կդառնա Բայդեն-Պուտին և Բայդեն–Էրդողան հանդիպումներից հետո: Ներկայումս կարող ենք միայն փաստել, որ քաղաքական ավանտյուրայի մեջ մտնելը, երկիրն աշխարհաքաղաքական շահերի բախման թատերաբեմ դարձնելը, դաշնակցի հետ հարաբերություններին հարված հասցնելը, նրա հետ հակադրման գնալը երկիրը հասցնելու է վերջնական կործանման եզրին…

With His Visit Philip Reeker Tried to Understand the Role and Significance of the Region in the US Global Agenda
The Acting Assistant Secretary Bureau of European and Eurasian Affairs Philip Reeker completed his regional visit. The latter visited Georgia, Azerbaijan, and then Armenia. It is noteworthy that the visit took place against the backdrop of active regional developments on the one hand, and on the other hand, just before the upcoming Biden-Erdogan and Biden-Putin meetings.  Moreover, it took place in parallel with the US-Iran negotiations and against the background of the noticeable warming in the relations between the two countries.
In general, it can be stated that first of all, with this visit, Reeker aimed to understand the mood in the South Caucasus, the role and significance of the region in the US global agenda. In other words, on the one hand, an attempt was made to clarify with each of the countries the strategic-tactical steps which can contribute the interests of the United States, on the other hand, to push forward its own agenda in order to outline the points of intersection with partner countries. As a result it will be possible to point out what line the Biden administration will maintain on the issues of the South Caucasus, in general, and separately - during the forthcoming Biden-Erdogan and Biden-Putin meetings. In a broader framework the visit must be viewed in the context of Biden's statement "America is back."  It is no secret that the United States is currently seeking to increase its influence around the world and the South Caucasus cannot be stayed out of it.   It can be said that Reeker's visit has already demonstrated a definite shift in the US position on the region.
However, it should be noted that the visit and its goals are one issue, and its reflection in regional bilateral relations is another. Below we’ll touch upon Armenia-US relations in particular.
Taking into account the upcoming snap parliamentary elections in Armenia, all our international partners are well aware that in such conditions it is unrealistic to make long-term plans with the current Armenian authorities. In this context it is enough to draw attention only to the situation at the Foreign Ministry. Due to the policy pursued by the head of the state Armenia doesn’t have Foreign Minister or even Deputy Foreign Ministers and that’s why the program of the visit with Armenia was already completely different from that of Reeker had in Georgia and Azerbaijan. It differed to the extent that even in the official statement issued by the Ministry of Foreign Affairs it wasn’t mentioned "a meeting with the Foreign Minister or any other high-ranking official", but - "Philip Reeker’s meeting at the Foreign Ministry of Armenia", which indicates the current state of Armenia's foreign policy.
Speaking about Armenia-US relations it should be noted that during the visit Reeker also touched upon the Karabakh conflict and the situation on the Armenia-Azerbaijan border. It is noteworthy that despite Pashinyan's efforts to shadow Karabakh conflict and to bring Armenia-Azerbaijani border issue under the auspices of the OSCE Minsk Group Co-Chairs, Reeker made a clear distinction between these two issues.  In particular, the Acting Assistant Secretary Bureau of European and Eurasian Affairs reaffirmed his country's position that the activities of the Minsk Group Co-Chairs should be continued, thus making it clear that the political settlement of the Nagorno-Karabakh conflict must be resolved within the framework of the OSCE MG, which is quite important for Armenia. But it should be noted that the importance of the statement is one thing its implementation is another. Taking into consideration the statements made by the incumbent authorities about Karabakh and their foreign policy over the past three years, it would not be realistic to say that despite the existing messages, we will have some "positive progress" in this regard. As for the situation on the Armenian-Azerbaijani border, Reeker reaffirmed the position of the State Department as stated in the May 27 statement that the Azerbaijani armed forces should withdraw to their positions of May 11 - thus, not linking this issue to the Karabakh conflict.
In parallel with the above mentioned, it is necessary to pay attention to the hidden points of Reeker’s visit. It is no secret that the United States, like any superpower, pursues its own interests to expand its sphere of influence in different regions. Given the recent attempts of the current authorities to involve the United States to the region, the United States may use this opportunity to snatch some dividends from it.
In the current situation we can’t rule out that in order to promote the interests of his own country in the region, the US official also sent a message to the current authorities that his country will help them to be reelected in exchange for achieving some goals. Perhaps this is the reason why Reeker does not only want to notice the fact that the democratic values are being violated by the leader of our country hour by hour, moreover, hails the Armenian government’s drive for developing democratic institutions in the country. About what kind of democracy he speaks about, it remains unclear. One thing is clear - the United States realizes quite well that the current defeated and capitulated authorities, for which its own national and state interests have no value, can be a good tool for advancing the interests of the United States… And in this case we will pay a rather high price again…
What exactly they have negotiated and what will happen in the future will be clear after the Biden-Putin and Biden-Erdogan meetings. Currently, we can state the following: entering into a political adventure, making the country a stage for a conflict of geopolitical interests, blowing the relations with the ally will bring the country to the brink of final destruction…