Ֆիլիպ Ռիկերի՝ տարածաշրջան կատարած այցը մի շարք նպատակներ էր հետապնդում
Ավարտվեց Եվրոպայի և Եվրասիայի հարցերով ԱՄՆ պետքարտուղարի օգնականի պաշտոնակատար Ֆիլիպ Ռիկերի այցը տարածաշրջան: Վերջինս այցելեց Վրաստան, Ադրբեջան, այնուհետև՝ Հայաստան: Ուշագրավն այն է, որ այցը տեղի ունեցավ մի կողմից տարածաշրջանային բուռն զարգացումների ժամանակ, մյուս կողմից՝ Բայդեն-Էրդողան և Բայդեն-Պուտին սպասվող հանդիպումներից անմիջապես առաջ: Ավելին, այն զուգահեռ կայացավ նաև ԱՄՆ-Իրան բանակցությունների և այդ երկու երկրների հարաբերություններում նկատելի ձնհալի ֆոնին:
Ընդհանուր առմամբ, կարելի է արձանագրել, որ առաջին հերթին այս այցով Ռիկերը նպատակ էր հետապնդում հասկանալ Հարավային Կովկասում տիրող տրամադրությունները, տարածաշրջանի դերն ու նշանակությունն ԱՄՆ գլոբալ օրակարգում: Այլ կերպ ասած, մի կողմից փորձ կատարվեց հստակեցնել երկրներից յուրաքանչյուրի հետ ԱՄՆ շահերին նպաստող ստրատեգիական և տակտիկական քայլերը, մյուս կողմից՝ առաջ մղել սեփական օրակարգը՝ գործընկեր երկրների հետ հատման կետերը վեր հանելու  համար, որոնց արդյունքներով էլ հնարավոր կլինի ուղենշել, թե ինչ գիծ է  առաջ տանելու Բայդենի վարչակազմը Հարավային Կովկասին առնչվող հարցերում ընդհանուր առմամբ և առանձին վերցրած՝  Բայդեն-Էրդողան և Բայդեն-Պուտին սպասվող հանդիպումների ժամանակ:
Ավելի գլոբալ վերցրած՝ այցը լավագույնս տեղավորվեց «Ամերիկան վերադարձել է» Բայդենի արած հայտարարության ենթատեքստում: Գաղտնիք չէ, որ Միացյալ Նահանգները ներկայումս նպատակ է հետապնդում մեծացնել իր ազդեցությունն ամբողջ աշխարհում, որից բնականաբար անմասն չի մնում նաև Հարավային Կովկասը:  Կարելի է ասել, որ Ռիկերի այցով արդեն իսկ ցույց տրվեց ԱՄՆ դիրքորոշման որոշակի փոփոխություն այս տարածաշրջանի նկատմամբ:
Սակայն հարկավոր է նշել, որ այցն ու դրա նպատակները մեկ հարց է, դրա արտացոլումը տարածաշրջանային և առանձին վերցրած երկկողմ հարաբերություններում՝ մեկ այլ հարց: Այստեղ անդրադառնանք մասնավորապես Հայաստանին: Հաշվի առնելով Հայաստանում սպասվող արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունները՝ միջազգային մեր բոլոր գործընկերները քաջ գիտակցում են, որ նման պայմաններում Հայաստանի գործող իշխանությունների հետ երկարաժամկետ ծրագրեր կազմելն իրատեսական չէ: Այս համատեքստում բավական է ուշադրություն դարձնել միայն ԱԳՆ-ում տիրող իրավիճակին: Երկրի ղեկավարի վարած քաղաքականության պատճառով արտգործնախարար և անգամ փոխարտգործնախարարներ չունենալու հետևանքով, այցի ծրագիրը Հայաստանի հետ արդեն իսկ միանգամայն տարբեր էր Ռիկերի՝ Վրաստանում և Ադրբեջանում  ունեցածից: Տարբերվում էր այն աստիճան, որ անգամ ԱԳՆ-ի կողմից հրապարակված պաշտոնական հաղորդագրությունում ոչ թե նշվեց «հանդիպում արտգործնախարարի կամ ԱԳՆ որևէ այլ բարձրաստիճան պաշտոնյայի հետ», այլ՝ «ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալի պաշտոնակատար Ֆիլիպ Ռիքերի հանդիպում ՀՀ ԱԳՆ-ում», ինչը ինքնին ցուցիչ է, թե ինչ վիճակում է ներկայումս գտնվում ՀՀ արտաքին քաղաքականությունը…
Խոսելով Հայաստան-ԱՄՆ հարաբերությունների մասին, նշենք, որ այցի ընթացքում Ռիկերը նաև անդրադարձավ Հայաստան-Ադրբեջան սահմանին տիրող իրավիճակին և Ղարաբաղյան հակամարտությանը: Ուշագրավն այն է, որ չնայած Փաշինյանի՝ Ղարաբաղը ստվերելու և Հայաստան-Ադրբեջան սահմանին տիրող իրավիճակը ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների հովանու ներքո բերելու ջանքերին, Ռիկերը հստակ տարանջատման նշան դրեց այս երկու խնդիրների միջև:
Մասնավորապես՝ Ղարաբաղյան հակամարտության հարցով ԱՄՆ պետքարտուղարի օգնականի պաշտոնակատարը կրկին հաստատեց իր երկրի դիրքորոշումը ԵԱՀԿ Մինսկի Խմբի համանախագահության գործունեությունը շարունակելու վերաբերյալ և հստակ ցույց տվեց, որ  Ղարաբաղյան հակամարտության քաղաքական կարգավորումը պետք է ընթանա հենց այս ձևաչափի ներքո, ինչը բավական կարևոր է Հայաստանի համար:  Սակայն միջանկյալ նշենք, որ կարևոր լինելը մեկ հարց է, այդ ուղղությամբ աշխատաքներ իրականացնելը մեկ այլ խնդիր: Հաշվի առնելով Ղարաբաղի մասին այս իշխանությունների արած հայտարարությունները և վերջին երեք տարիների ընթացքում նրանց վարած արտաքին քաղաքականությունը, ապա իրատեսական չի լինի նշելը, որ չնայած առկա ուղերձներին, այս հարցում կունենանք որևէ դրական առաջընթաց…
Ինչ վերաբերվում է Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանին տիրող իրավիճակին,  ապա Ռիկերը վերահաստատեց ԱՄՆ պետքարտուղարության մայիսի 27-ի հայտարարությամբ ամրագրված դիրքորոշումն առ այն, որ Ադրբեջանի զինված ուժերը պետք է հետ քաշվեն մայիսի 11-ի դրությամբ զբաղեցրած դիրքեր՝ չկապելով այդ հարցը Ղարաբաղյան հակամարտության հետ:
Սա թերևս ընդհանուր այցի մասին: Սակայն հարկավոր է ուշադրություն դարձնել նաև այդ այցի քողարկված կետերին: Գաղտնիք չէ, որ ԱՄՆ-ն, ինչպես ցանկացած գերտերություն, իր սեփական շահերն է հետապնդում ՝ իր ազդեցության գոտին տարբեր տարածաշրջաններում ընդլայնելու համար: Հաշվի առնելով ներկայիս իշխանությունների վերջին շրջանում Միացյալ Նահանգներին այս տարածաշրջան հրավիրելու փորձերը՝ չի բացառվում որ Միացյալ Նահանգներն օգտագործելով այդ հնարավորությունը, փորձի ինչ-ինչ դիվիդենտներ քաղել դրանից: Ստեղծված իրավիճակում չենք կարող բացառել այն, որ սեփական երկրի շահերը տարածաշրջանում առաջ մղելու համար ԱՄՆ պաշտոնյան նաև ուղերձ հասցրած լինի ներկայիս իշխանություններին, որ իր երկիրն ինչ-ինչ նպատակների իրականացման դիմաց իր աջակցությունը ցույց կտա նրանց վերարտադրվելուն:  Սրանով է թերևս պայմանավորված այն հանգամանքը, որ Ռիկերը բավական չէ չնկատելու է տալիս մեր երկրի ղեկավարի կողմից ժողովրդավարական արժեքներն ամեն ժամ ոտնահարելու փաստը, ավելին՝  հայտարարում է, որ բարձր է գնահատում Հայաստանում ժողովրդավարական ինստիտուտների զարգացմանն ուղղված գործընթացները: Ի՞նչ ժողովրդավարության մասին է խոսք գնում, մնում է անհասկանալի: Պարզ է միայն մեկ բան, ԱՄՆ-ն բավականին լավ հասկանում է, որ ներկայիս պարտություն կրած ու կապիտուլյացիայի ենթարկված իշխանությունը կարևորություն չտալով սեփական երկրի ազգային և պետական շահերին՝ կարող է բավականին լավ գործիք դառնալ Միացյալ Նահանգների շահերն առաջ մղելու համար, ինչն էլ ինքնին հասցնելու է նրան, որ կրկին բավականին թանկ գին ենք վճարելու…
Թե կոնկրետ ինչի շուրջ են բանակցել և թե ինչ տեղի կունենա հետագայում, պարզ կդառնա Բայդեն-Պուտին և Բայդեն–Էրդողան հանդիպումներից հետո: Ներկայումս կարող ենք միայն փաստել, որ քաղաքական ավանտյուրայի մեջ մտնելը, երկիրն աշխարհաքաղաքական շահերի բախման թատերաբեմ դարձնելը, դաշնակցի հետ հարաբերություններին հարված հասցնելը, նրա հետ հակադրման գնալը երկիրը հասցնելու է վերջնական կործանման եզրին…

Американская повестка в Армении и на Южном Кавказе
Исполняющий обязанности помощника государственного секретаря США по делам Европы и Евразии Филип Рикер завершил свой региональный визит на Южный Кавказ. Он посетил Грузию, Азербайджан, а затем Армению. Примечательно, что визит проходил на фоне активных региональных событий - с одной стороны, а с другой - накануне предстоящих встреч Байден-Эрдоган и Байден-Путин. Причем происходило это параллельно с переговорами США и Ирана и на фоне потепления в отношениях между двумя странами. В целом можно отметить, что своим визитом Рикер прежде всего стремился понять настроения на Южном Кавказе, роль и значение нашего региона в глобальной повестке США. Другими словами, с одной стороны была сделана попытка прояснить с каждой из стран стратегические и тактические шаги, которые могут способствовать интересам США, с другой стороны - начать продвижение своей собственной повестки, чтобы очертить точки пересечения со странами-партнерами. В результате можно будет предположить, какой именно линии будет придерживаться администрация Байдена по вопросам Южного Кавказа в целом и во время предстоящих встреч Байден-Эрдоган и Байден-Путин.
Визит Рикера следует рассматривать также в контексте заявления Байдена "Америка вернулась". Не секрет, что в настоящее время США стремятся усилить свое влияние во всем мире, и Южный Кавказ не может оставаться в стороне от этого. Можно сказать, что визит Рикера уже продемонстрировал определенный сдвиг в позиции США по региону.
Однако следует отметить, что визит и его цели - это одно дело, а его отражение в региональных и двусторонних отношениях - другое. Ниже мы, в частности, коснемся армяно-американских отношений.
Учитывая предстоящие внеочередные парламентские выборы в Армении, все наши международные партнеры прекрасно понимают, что в таких условиях строить долгосрочные планы с нынешними властями Армении нереально. В этом контексте достаточно обратить внимание только на ситуацию в МИД РА. Политика, проводимая нынешним премьер-министром государства, привела к тому, что в Армении нет ни министра иностранных дел, ни даже заместителей МИД, и поэтому программа визита Рикера в Армению уже полностью отличалась от программы его визита в Грузию и Азербайджан. Даже в официальном заявлении министерства иностранных дел упоминалась не "встреча с министром иностранных дел или другим высокопоставленным лицом", а "встреча Филипа Рикера в МИД Армении’’, что является показателем нынешнего состояния внешней политики Армении.
Говоря об отношениях Армения-США, следует отметить, что в ходе визита Рикер затронул также карабахский конфликт и ситуацию на границе Армения-Азербайджан. Примечательно, что, несмотря на усилия Пашиняна оттеснить тему карабахского конфликта и перевести проблему армяно-азербайджанской границы под эгиду сопредседателей Минской группы ОБСЕ, Рикер провел четкую разграничительную черту между этими двумя вопросами. В частности, Рикер подтвердил позицию своей страны о том, что деятельность сопредседателей Минской группы должна быть продолжена, тем самым дав понять, что политическое урегулирование карабахского конфликта должно быть достигнуто в рамках Минской группы ОБСЕ, что очень важно для армянских сторон конфликта. Однако принимая во внимание заявления, сделанные действующими властями Армении о Карабахе и их внешнюю политику в этом направлении за последние три года, было бы нереалистично говорить, что, несмотря на существующие заявления, стоит ожидать определенного "позитивного прогресса" в этом отношении. Что касается ситуации на армяно-азербайджанской границе, Рикер подтвердил позицию Госдепартамента, изложенную в заявлении Госдепа США от 27 мая о том, что вооруженные силы Азербайджана должны быть отведены на исходные позиции, занимаемые ими по состоянию на 11 мая - таким образом, не увязывая этот вопрос с карабахским конфликтом.
Параллельно с вышесказанным необходимо обратить внимание на закулисные моменты визита Рикера. Не секрет, что США, как и любая сверхдержава, преследуют собственные интересы по расширению сферы своего влияния в различных регионах.  Учитывая недавние попытки нынешних властей Армении привлечь Соединенные Штаты в наш регион, США могут использовать эту возможность для получения определенных дивидендов. В нынешней ситуации мы не можем исключить, что в целях продвижения интересов своей страны в регионе американский чиновник также направил определенные сигналы нынешним властям Армении о том, что его страна поможет им переизбраться - в обмен на достижение некоторых целей. Возможно, именно по этой причине Рикер не только не захотел принять и "увидеть" тот факт, что демократические ценности нарушаются лидером нашей страны час за часом, но более того – "приветствовал стремление правительства Армении к развитию демократических институтов в стране". О какой демократии он говорит, остается неясным. Ясно одно - Соединенные Штаты хорошо понимают, что нынешние побежденные и капитулировавшие власти, для которых не имеют значения их собственные национальные и государственные интересы, могут быть хорошим инструментом продвижения интересов Соединенных Штатов... И в этом случае Армения вновь заплатит довольно высокую цену...
О чем именно договорились Рикер и Пашинян и чего ожидать в будущем, станет ясно после встреч Байден-Путин и Байден-Эрдоган. В настоящее время можно констатировать следующее: очередная политическая авантюра, превращение страны в арену конфликта геополитических интересов, удар по отношениям с союзником поставят Армению на грань окончательного уничтожения...