Տնտեսությունը շարունակվում է պատժվել՝ ի դեմս առանց այդ էլ սուղ միջոցների թանկացման
Վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը որոշում է փողի գինը տնտեսությունում: Թանկացնելով փողը, ԿԲ-ն կրճատում է տնտեսվարողների ու լայն հանրության համար դրա հասանելիությունը, արդյունքում զսպում սպառումը, ինչն էլ իր հերթին զսպում է ինֆլյացիան:
Հիշեցում 1. Դեկտեմբերից սկսած ԿԲ-ն չորս անգամ բարձրացրել է վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը՝ 4,25 %-ից սահմանելով 6,5 %:
Հիշեցում 2. ԿԲ-ի գործողություններն, ըստ էության, միտված են ապագային, այսինքն սա ապագայում սպասվող գնաճի ազդակ է նաև:
Հիշեցում 3. ԿԲ-ի կողմից նպատակադրված գնաճը կազմում է 4 % (1,5 % -ի միջակայքով): Վերջին վիճակագրական տվյալներով ՀՀ-ում 12 -ամսյա գնաճը կազմում է 5,9 %:
Տոկոսադրույքի բարձրացման նշված ողջ ժամանակահատվածում, ԿԲ-ն գաճի նպատակային մակարդակին չի հասել: Այսինքն գործիքակազմի անընդհատ կիրառությունը, ըստ էության, ունեցել է է՛լ ավելի մեծ գնաճը զսպելու միտում: Մյուս կողմից՝ պահպանվող ինֆլյացիայի պարագայում ԿԲ-ի կողմից վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքի բարձրացումը օրինաչափություն է: Մինչդեռ իրականում նպատակային գնաճին հասնելու խնդրում ունենք, մեղմ ասած, ցածր արդյունավետության:
Պատճառներն օբյեկտիվ և սուբյեկտիվ հարթությունում են:
Օբյեկտիվների թվում են համաշխարհային գնաճային պահպանվող ճնշումները, բայց դրանք համափաչ չեն մեզ մոտ գրանցված ինֆլյացի հետ: Սուբյեկտիվ պատճառների մասին հակիրճ՝ ճգնաժամային կառավարման պրոցեսում ԿԲ-ի միայնակ գործունեությունը, որը ոչ մի կերպ չէր կարող հանգեցնել պատշաճ արդյունավետության:
Պատկերն այս պահին հետևյալն է. գնաճը պահպանվում է, միտումները ևս, տնտեսությունը շարունակվում է պատժվել՝ ի դեմս առանց այդ էլ սուղ միջոցների թանկացման»:

Экономику Армению продолжают "наказывать"
"Политика дорогих денег в Армении продолжается. ЦБ снова повысил ставку рефинансирования", - пишет на своей странице в Facebook эксперт аналитического центра "Взгляд" Лилия Амирханян.
"Ставка рефинансирования определяет цену денег в экономике. Повышая цену денег, Центральный банк снижает их доступность для бизнеса и населения, тем самым ограничивая потребление, что, в свою очередь, сдерживает инфляцию.
Напоминание номер 1: с декабря Центробанк четыре раза повысил ставку рефинансирования с 4,25% до 6,5%.
Напоминание номер 2:  действия ЦБ, по сути, нацелены на будущее, то есть это является сигналом инфляции, ожидаемой в будущем.
Напоминание номер 3: Центральный банк Армении определил уровень целевой инфляции - 4% (в диапазоне 1,5%). Согласно последним статистическим данным, 12-месячная инфляция в Армении составляет 5,9%.
За весь вышеуказанный период повышения процентных ставок ЦБ не достиг целевого уровня инфляции. Другими словами, постоянное использование инструмента рефинансирования на самом деле способствовало сдерживанию еще более высокой инфляции. С другой стороны, в случае устойчивой инфляции повышение ставки рефинансирования Центробанком является закономерностью, хотя с точки зрения эффективности это - достаточно проблемное явление.
Причины - объективны и субъективны. Из объективных причин можем назвать глобальное инфляционное давление. Но этот фактор не пропорционален с уровнем инфляции, зарегистрированной в нашей стране. А субъективные причины связаны с одиночной активностью ЦБ в процессе антикризисного управления, которая никоим образом не могла привести к должной эффективности.
В итоге, картина на данный момент следующая. Инфляция сохраняется, тенденции тоже сохраняются, а экономика продолжает подвергаться наказанию в лице подорожания и без того  дефицитных ресурсов", - пишет эксперт.