«Գելլափ»-ը հարցումների արդյունքներ է հրապարակել
«Գելլափ»-ի հարցումների համաձայն հունիսի 20-ին կայանալիք արտահերթ խոհրդարանական ընտրություններին հարցվածների 51.1 տոկոսը նշել է, որ միանշանակ մասնակցելու է, փոխանցում է aysor.am-ը:
Հարցին, թե որ կուսակցության կամ դաշինքի օգտին եք քվեարկելու, քաղաքացիների պատասխանն ունեցել է հետևյալ տեսքը.
«Հայաստան» դաշինք 28.7 %
«Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցություն 25.2 %
«Պատիվ ունեմ» դաշինք 10.8 %
«Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցություն 5.4 %
«Լուսավոր Հայաստան» կուսակցություն 5.2%
«Շիրինյան-Բաբաջանյան» ժողովրդավարների դաշինք 2.8 %
«Հանրապետություն» կուսակցություն 2.6 %
«Հայ ազգային կոնգրես» 1.5 %
Ըստ հարցման՝ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը բարձր ցուցանիշ ունի գյուղական համայնքներում՝ 32.9 տոկոս, և ամենանվազ ցուցանիշն ունի Երևանում՝ 16.4 տոկոս։
Հայելային պատկեր է «Հայաստան» դաշինքի մոտ։ Գյուղական համայնքներում 18 տոկոս ցուցանիշ ունի, իսկ Երևանում գրանցել է ամենաբարձր ցուցանիշը՝ 35 տոկոս։
«Պատիվ ունեմ» դաշինքը նույնպես բարձր ցուցանիշ է գրանցել Երևանում, նվազ ցուցանիշ՝ գյուղական համայնքներում։ «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունը գյուղական համայնքներում ունի ավելի շատ ընտրողներ, քան՝ Երևանում և մարզային քաղաքներում։
«Լուսավոր Հայաստան» կուսակցությունը գյուղական համայնքերում ունի 2 տոկոս ցուցանիշ, 7.1 տոկոս՝ Երևանում։

Блок "Армения" – 28.7 %, "Гражданский договор" – 25.2%: Gallup опубликовала результаты соцопроса
Результаты очередного соцопроса опубликованы армянским представительством "Gallup International Association". Согласно им, 51.1% респондентов примут участие в предстоящих внеочередных парламентских выборах 20 июня.
На вопрос, за какую партию или блок партий вы собираетесь проголосовать, предпочтения граждан распределились следующим образом:
Блок "Армения" – 28.7 %
Партия "Гражданский договор" – 25.2%,
Блок "Четь имею" – 10.8 %
Партия "Процветающая Армения" – 5.4 %
Партия "Светлая Армения" – 5.2%
Блок демократов "Ширинян-Бабаджанян" – 2.8 %
Партия "Республика" – 2.6 %
"Армянский национальный конгресс" –1.5 %.
Согласно результатам соцопроса, партия "Гражданский договор" имеет самую высокую поддержку в сельских общинах – 32.9%, и самую низкую поддержку в Ереване – 16.4%.
У блока "Армения" зеркально противоположная картина: в сельских общинах ее рейтинг составляет 18%, а в Ереване отмечается самая большая поддержка – 35%.
Блок "Честь имею" также имеет высокую поддержку в Ереване и более низкую поддержку в сельских общинах. Партия "Процветающая Армения" пользуется доверием избирателей больше в сельских общинах, чем в Ереване и городах областей республики.