Ռուանդա. ևս մեկ չկանխված ցեղասպանություն
Սիրիայում երեք տարի շարունակվող հակամարտությունը կանխելու ՄԱԿ-ի անկարողությունը խայտառակում է միջազգային հանրության պատիվը: Նման հայտարարությամբ ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Պան Գի Մունը հանդես է եկել համաշխարհային կազմակերպության գրասենյակում Ռուանդայի ցեղասպանության 20-րդ տարելիցին նվիրված նիստի շրջանականերում:
Ռուանդայի բնակչությունը գերազանցում է 7 միլիոնը և բաղկացած է երեք էթնիկ խմբերից. խուտու (85%), տուտսի (14%) և տվա (1%): Նախքան գաղութային համակարգը տուտսին սովորաբար առավել բարձր դիրք է զբաղեցրել սոցիալական համակարգում, իսկ խուտուն՝ առավել ցածր:
1994 թվականի ապրիլի 6-ին՝ հրթիռային ռմբակոծության հետևանքով տեղի ունեցած ավիավթարի ժամանակ Բուրունդուի և Ռուանդայի նախագահների մահից հետո,
սկսվեցին լայնածավալ և պարբերաբար բնույթ կրող սպանություններ, որոնք շաբաթներ շարունակվեցին: Այդ սպանությունները, որոնք հանգեցրին մոտ մեկ միլիոն մարդու սպանության, ցնցեին միջազգային հանրությունը: Դրանք ցեղասպանության բացահայտ տարրեր էին կրում: Նախագահի պահակախմբի աշխատակիցներն սկսեցին սպանել քաղաքացիական անձանց, որոնք պատկանում էին տուտսիներին:
Ապրիլի 7-ին Libres Des Mille Collines (RTLM) ռադիոհեռուստակայանը եթեր հերթարձակեց ծրագիր, որի շրջանակներում նախագահների ինքնաթիռի վթարի պատասխանատվությունը դրեց Ռուանդայի հայրենասիրական ճակատի (ՌՀՃ) և ՄԱԿ-ի զինծառայողների կոնտինգենտի վրա, ինչպես նաև հաղորդումը սադրիչ կոչեր էր պարունակում "խավարասեր տուտսիներին" ոչնչացնելու մասին: Նույն օրը վարչապետ Ագատա Ուվիլինգիյիմանան դաժանորեն սպանվեց բելգիացի 10 խաղաղպահների հետ միասին, որոնց հանձնարարվել էր պաշտպանել նրան: Չափավոր խուտունիերի մյուս ներկայացուցիչները ևս սպանվեցին: Զինծառայողների սպանությունից հետո Բելգիան դուրս բերեց իր ողջ կոնտինգենտը: Ապրիլի 21-ին՝ այն բանից հետո, երբ մյուս երկրները ևս դիմեցին իրենց կոնտինգենտները դուրս բերելու խնդրանքով, Ռուանդային օգնություն ցուցաբերելու ՄԱԿ-ի առաքելության թվականակը կրճատվեց՝ 2165-ից հասնելով 270-ի:
Ռուանդայի որոշ քաղաքական կուսակցությունների շարքերում ազգային հաշտության քաղաքականության բացակայությունը դարձավ աղետի պատճառներից մեկը, սակայն միջազգային հանրության անվճռականությունն իրավիճակի սրման պատճառ հանդիսացավ:
1994 թվականի հունիսի 22-ին Անվտանգության խորհուրդը լիազորեց Ֆրանսիային ուժեր ձևավորել մարդասիրական առաքելության համար: Այդ առաքելությունն օգնեց հարյուրավոր քաղաքացիական անձանց կյանք փրկել Ռուանդայի հարավ-արևմուտքում: Մյուս շրջաններում սպանությունները շարունակվեցին մինչև 1994 թվականի հուլիսի 4-ը, երբ ՌՀՃ-ն ռազմական վերահսկողություն հաստատեց Ռուանդայի ողջ տարածքում:
Ինչպես նշում է ՄԱԿ պաշտոնական կայքը, միայն 1996 թվականի վերջին ռուանդական
իշխանություններն սկսեցին ցեղասպանության մեղադրանքով գործեր հարուցել: Ուշացումը բացատրվում է նրանով, որ երկիրը կորցրել էր իրավական համակարգի մեծ թվով աշխատակիցներ, բացի այդ, ավերվել էին դատարանների, բանտերի և այլ ենթակառուցվածքների շենքեր: Արդեն 2000 թվականին դատավճիռ սպասվում էր ցեղասպանության մեջ ավելի քան 100 հազար կասկածյալների: Միջազգային մակարդակով 1994 թվականի նոյեմբերի 8-ին ԱԽ-ն ստեղծեց Ռուանդայի հարցով միջազգային քրեական դատարան, որը ներկայումս գտնվում է Թանզանիայում: Հետաքննություններն սկսվեցին 1995 թվականի մայիսին: 2007 թվականի ապրիլին Դատարանը 27 վճիռ կայացրեց, որոնք վերաբերում էին 33 մեղադրյալների:
Չնայած այն հանգամանքին, որ նիստը նվիրված էր Ռուանդային, ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարը կտրուկ արտահայտվեց Սիրիայում տիրող իրավիճակի վերաբերյալ, հայտնում է ИТАР-ТАСС-ը: Պան Գի Մունը հայտարարեց, որ 1994 թվականին Ռուանդայում տեղի ունեցած իրադարձություններն իսկական ձախողում էին միջազգային հանրության համար: "Մենք կարևոր դասեր ենք քաղել", - դահլիճում հավաքվածներին վստահեցրեց նա: Նրա խոսքերով, այժմ ՄԱԿ-ում հասկանում են, որ ցեղասպանությունը "եզակի երևույթ չէ, այլ գործընթաց, որը զարգանում է ժամանակի հետ", հետևաբար կարող է կանխվել, եթե նախապես մոբիլիզացվեն անհրաժեշտ ռեսուրսներն ու քաղաքական կամքը:
Միևնույն ժամանակ, ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարը մտահոգություն է հայտնել, որ Ռուանդայի դեպքերից 20 տարի անց աշխարհի տարբեր հատվածներում շարունակվում է վառվել քաղաքացիական պատերազմի կրակը: Պան Գի Մունը հիշատակել է Հարավային Սուդանի բախումները, ինչպես նաև ԿԱՀ-ում միջկրոնական բախումները և Սիրիայում տիրող
իրավիճակը:
Սիրիական իշխանությունների և արտասահմանից աջակցություն ստացող ընդդիմության միջև զինված հակամարտությունը շարունակվում է 2011 թվականի մարտից: Հունվարին ՄԱԿ-ը հայտարարեց, որ դադարեցնում է զոհերի հաշվարկը՝ կանգ առնելով 100 հազարի վրա, քանի որ կատաղի մարտերը և վտանգավոր պայմանները խանգարում են նոր տվյալներ ստանալու համար աշխատանք իրականացնել: ՄԱԿ-ը պետության կրած ֆինանսական վնասը գնահատում է 103,1 միլիարդ դոլար:
ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Պան Գի Մունը Սիրիայի իշխանություններին կոչ է արել երկիր թողնել մարդասիրական կազմակերպություններին և դիմել է միջազգային հանրությանը սիրիական հակամրտությունից տուժածներին հավելյալ միջոցներ հատկացնելու խնդրանքով, հայտնում է РИА "Новости"-ն: ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի խոսքերով, Սիրիայի կառավարությունն իր երկրում մարդասիրական կազմակերպությունների աշխատակիցներին ընդունելիս չպետք է հղվի բյուրոկրատական խնդիրներին:

Руанда: еще один геноцид, которого могло не быть
| Население Руанды составляет свыше 7 миллионов человек и состоит из трех этнических групп: хуту (85 процентов населения), тутси (14 процентов) и тва (1 процент). До колониальной эпохи тутси обычно занимали более высокое положение в социальной системе, а хуту - более низкое. 6 апреля 1994 года, после гибели президентов Бурунди и Руанды в авиационной катастрофе, |
7 апреля радио и телевизионная станция Libres Des Mille Collines (RTLM) выпустила в эфир программу, в которой ответственность за крушение самолета возлагалась на РПФ (Руандийский патриотический фронт) и на контингент военнослужащих ООН, а также содержались подстрекательские призывы уничтожить "тараканов тутси". В тот же день премьер-министр Агата Увилингийимана была зверски убита вместе с десятью бельгийскими миротворцами, которым было поручено ее охранять, во время нападения солдат правительственных войск на ее дом. Другие лидеры умеренных хуту были также убиты. После гибели военнослужащих Бельгия вывела весь свой контингент. 21 апреля, после того, как другие страны обратились с просьбой о выведении своих контингентов, численность сил МООНПР (Миссия Организации Объединенных Наций по оказанию помощи Руанде) сократилась с 2165 до 270 человек.
Отсутствие приверженности политике национального примирения со стороны некоторых руандийских политических партий было одной из причин трагедии, однако нерешительность международного сообщества стала причиной эскалации ситуации. 22 июня 1994 года Совет Безопасности уполномочил развертывание сил под командованием Франции для проведения гуманитарной миссии. Эта миссия |
Как отмечает официальный сайт ООН, лишь в конце 1996 года руандийские власти начали возбуждать дела по обвинению в геноциде. Задержка объясняется тем, что страна потеряла большое количество работников правовой системы, не говоря уже о разрушениях зданий судов, тюрем и другой инфраструктуры. К 2000 году суда ожидали свыше 100 тысяч подозреваемых в совершении актов геноцида. На международном уровне 8 ноября 1994 года Совет Безопасности учредил Международный уголовный трибунал по Руанде, который в настоящее время находится в Аруше, Танзания. Расследования были начаты в мае 1995 года. К апрелю 2007 года Трибунал вынес двадцать семь решений, касавшихся тридцати трех обвиняемых.
Несмотря на то, что заседание было посвящено Руанде, генсек ООН наиболее резко высказался о ситуации в Сирии, отмечает ИТАР-ТАСС. Пан Ги Мун заявил, что события 1994 года в Руанде стали для международного сообщества "эпическим провалом". "Мы извлекли важные уроки", - заверил он собравшихся в зале. По его словам, теперь в ООН понимают, что геноцид – "это не одиночное явление, но процесс, который разворачивается со временем", а следовательно, может быть предотвращен, если заранее мобилизовать необходимые ресурсы и политическую волю.
| В то же время глава ООН выразил озабоченность, что спустя 20 лет после событий в Руанде во многих частях мира по-прежнему горит пламя гражданской войны. Генсек упомянул межэтнические столкновения в Южном Судане, а также межрелигиозный конфликт в Центральноафриканской | ![]() |
Вооруженный конфликт между сирийскими властями и поддерживаемой из-за рубежа оппозицией продолжается с марта 2011 года. В январе ООН заявила, что прекращает подсчет погибших, остановившись на 100 тыс. человек, так как ожесточенные бои и опасные условия для работы наблюдателей препятствуют получению необходимых данных. Финансовый ущерб для государства ООН оценивает в 103,1 млрд долларов.
Глава ООН Пан Ги Мун призвал власти Сирии допустить в страну больше сотрудников гуманитарных организаций и обратился к международному сообществу за дополнительными средствами для оказания помощи пострадавшим от сирийского конфликта, сообщает РИА "Новости". По словам генсека ООН, правительство Сирии не должно ссылаться на бюрократические проблемы при приеме сотрудников гуманитарных организаций у себя в стране.