ԱՄՆ նախագահի խորհրդականը թալիբների կողմից Աֆղանստանի արագ գրավման համար մեղադրել է աֆղանական զինված ուժերին
ԱՄՆ-ի նախագահի՝ ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Ջեյք Սալիվանը թալիբների կողմից Աֆղանստանի արագ գրավման մեջ մեղադրել է Աֆղանստանի զինված ուժերին, փոխանցում է News.am-ը:
Նրա խոսքով՝ նախագահ Ջո Բայդենը չէր ցանկանում, որպեսզի ԱՄՆ-ն մտնի Աֆղանստանում «հակամարտության երրորդ տասնամյակ», և կարծում է, որ ժամանակն է, որպեսզի աֆղանական բանակը պաշտպանի երկիրն ԱՄՆ կողմից միլիարդավոր դոլարների ներդրումներից և ուսուցումից երկու տասնամյակ անց: «Ի վերջո, նրանք որոշեցին, որ չեն պատրաստվում պայքարել Քաբուլի համար»,- ասել է Սալիվանը NBC-ին տված հարցազրույցում: Նա հավելել է, որ Միացյալ Նահանգների համար «վատագույն սցենարը» կլինի հազարավոր զինվորներ ուղարկելը քաղաքացիական պատերազմին մասնակցելու համար, երբ աֆղանական բանակը «պատրաստ չէ կռվել»:
Սալիվանը հայտարարել է, որ նախագահ Ջո Բայդենը պատրաստ է մոբիլիզացնել միջազգային հանրությանը՝ Աֆղանստանում մարդու իրավունքները պաշտպանելու համար:
«Նա պատրաստ է միջազգային հանրությանը համախմբել այս հարցի շուրջ: Նա կրքոտ կերպով հոգ է տանում մարդու իրավունքների հարցերի մասին, և մենք կշարունակենք ուշադրություն դարձնել դրանց առաջիկա շրջանում,- ասել է Սալիվանը:- Բայց սա պատճառ չէ, որպեսզի Միացյալ Նահանգները պատերազմի երրորդ տասնամյակ մտնեն այլ երկրում ներքին հակամարտության պայմաններում»:

Советник президента США по нацбезопасности обвинил в быстром захвате Афганистана талибами афганские ВС
Советник президента США по национальной безопасности Джейк Салливан обвинил  в быстром захвате Афганистана талибами афганские вооруженные силы, передает News.am.
По его словам,  президент Джо Байден не хотел, чтобы США вступили в ''третье десятилетие конфликта'' в Афганистане, и считает, что афганской армии пора защищать страну через два десятилетия после миллиардов долларов инвестиций и обучения со стороны США.  ''В конце концов они решили, что не будут сражаться за Кабул'', сказал Салливан в интервью NBC. Он добавил, что ''наихудшим сценарием'' для США будет отправка тысяч военнослужащих для участия в гражданской войне, когда афганская армия ''не готова сражаться''.
В конечном итоге президент решил вернуть американские войска домой и предоставить афганцам возможность сражаться за себя, отметил он.
Салливан  заявил, что президент Джо Байден готов мобилизовать международное сообщество на защиту прав человека в Афганистане.
''Он готов сплотить международное сообщество по этому вопросу. Он страстно заботится о вопросах прав человека, и мы продолжим уделять им внимание в предстоящий период'', - сказал Салливан. ''Но это не повод для Соединенных Штатов вступить в третье десятилетие войны в разгар внутреннего конфликта в другой стране''.