Քաբուլում ԱՄՆ դեսպանությունը հայտարարել է, որ չի կարող անվտանգ ուղևորություն ապահովել մինչև օդանավակայան
Աֆղանստանում ԱՄՆ-ի դեսպանությունը չի կարող իր քաղաքացիների համար անվտանգ տեղափոխություն ապահովել մինչև Քաբուլի օդանավակայան: Այս մասին ՏԱՍՍ գործակալության փոխանցմամբ՝ ասված է օգոստոսի 20-ին Միացյալ Նահանգների դիվանագիտական ներկայացուցչության կայքում հրապարակված հաղորդագրությունում:
«ԱՄՆ կառավարության կողմից տրամադրվող չվերթերը Քաբուլից թռչում են և կմեկնեն մինչև տարհանման գործողության ավարտը: ԱՄՆ-ի քաղաքացիները (…) պետք է Համիդ Քարզայի անվան միջազգային օդանավակայան ուղևորության մասին մտածեն, եթե այն անվտանգ լինի: ԱՄՆ-ի կառավարությունը չի կարող դեպի օդանավակայան անվտանգ ուղևորություն ապահովել»,-  հայտարարել են ԱՄՆ-ի դեսպանությունում:
Վերջին պաշտոնական տվյալներով՝ ԱՄՆ-ի իշխանություններն օգոստոսի 14-ից Աֆղանստանից տարահանել են մոտավորապես 9 հազար մարդ: ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը հույս է հայտնել, որ ամերիկացի զինվորականները կկարողանան իրենց քաղաքացիների տարահանումն ավարտել մինչև օգոստոսի 31-ը:

В посольстве США в Кабуле заявили, что не могут обеспечить безопасный проезд до аэропорта
Посольство США в Афганистане не может предоставить безопасный трансфер для своих граждан до кабульского аэропорта. Об этом говорится в сообщении, опубликованном в пятницу на сайте американской дипмиссии, передает ТАСС
"Рейсы, предоставляемые правительством США, вылетают из Кабула и будут отправляться до завершения операции по эвакуации, - заявили в американском посольстве. - Гражданам США <...> следует подумать о поездке в международный аэропорт Хамида Карзая, если это будет безопасно. Правительство США не может обеспечить безопасный проезд в аэропорт".
По последним официальным данным, американские власти с 14 августа эвакуировали из Афганистана примерно 9 тыс. человек. Президент США Джо Байден выразил надежду, что военные США смогут завершить эвакуацию своих граждан к 31 августа.
После объявления США об окончании вооруженной операции в Афганистане и начале вывода войск движение "Талибан" (запрещено в РФ) развернуло наступление на правительственные силы и к 15 августа вошло без боя в Кабул. Президент Афганистана Ашраф Гани сообщил, что покидает страну, чтобы не допустить кровопролития. Западные страны эвакуируют своих граждан и сотрудников посольств.