Մերկելը հավանություն է տվել թալիբների հետ բանակցություններին
Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը հայտարարել է Աֆղանստանում իշխանություն հաստատած «Թալիբան» շարժման հետ բանակցություններ սկսելու անհրաժեշտության մասին՝ շարունակելու համար մարդկանց տարհանումը աֆղանական տարածքից։ Նրա խոսքերը, հղում կատարելով գերմանական լրատվամիջոցներին, ներկայացնում է «Ինտերֆաքս» գործակալության ուկրաինական բաժանմունքը։
«Ինչ վերաբերում է «Թալիբանին», ապա, իհարկե, մենք պետք է խոսենք նրանց հետ, որովհետև հենց նրանց հետ ենք ստիպված գործ ունենալ հիմա»,- ասել է Մերկելը մամուլի ասուլիսում։ Նրա խոսքով՝ Գերմանիան ցանկանում է երկրից դուրս բերել այդ թվում նրանց, ովքեր համագործակցել են գերմանական կազմակերպությունների հետ և հիմա գտնվում են սպառնալիքի տակ։ Բացի այդ, երկխոսությունը թալիբների հետ թույլ կտա երկիր հասցնել մարդասիրական օգնություն։
Մերկելի խոսքերը գերմանական լրատվամիջոցներում հրապարակված՝ թալիբների ներկայացուցիչ Զաբիհուլա Մուջահիդի հայտարարության պատասխանը դարձան. նա կոչ էր արել դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատել Աֆղանստանի նոր իշխանությունների և Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության միջև։
Ավելի վաղ «Թալիբանի» հետ երկխոսության հնարավորության մասին հայտարարել էր ԵՄ արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության գծով գերագույն ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելը։ Նրա խոսքով՝ Եվրամիությունը չորս անգամ կմեծացնի հումանիտար օգնությունն Աֆղանստանին, եթե թալիբները պահպանեն մարդու իրավունքները իրենց ենթակայության տակ գտնվող տարածքում։

Меркель одобрила переговоры с талибами
Канцлер ФРГ Ангела Меркель заявила о необходимости начать переговоры с движением "Талибан" (террористическая организация, запрещенная в РФ), установившим власть в Афганистане, ради того чтобы продолжать эвакуацию людей с афганской территории. Ее слова со ссылкой на немецкие СМИ передает украинское отделение агентства "Интерфакс".
"Что касается "Талибана", то, конечно, мы должны говорить с ними, потому что именно с ними сейчас приходится иметь дело", —заявила Меркель на пресс-конференции. По ее словам, Германия хочет вывезти из страны в том числе тех, кто сотрудничал с немецкими организациями и теперь находится под угрозой. Кроме того, диалог с талибами позволит ввозить в страну гуманитарную помощь.
Слова Меркель стали ответом на публикацию в немецких СМИ заявления представителя талибов Забихуллы Муджахида: он призвал к установлению дипломатических отношений между новыми властями Афганистана и ФРГ.
Ранее о возможности диалога с "Талибаном" заявил верховный представитель ЕС по иностранным делам и политике безопасности Жозеп Боррель. По его словам, Евросоюз в четыре раза увеличит гуманитарную помощь Афганистану, если талибы будут соблюдать права человека на подвластной им территории.