«Հյուսիսային հոսք-2» գազատարի շինարարությունն ավարտվել է
«Գազպրոմ» ընկերության ղեկավար Ալեքսեյ Միլլերը հայտարարել է, որ սեպտեմբերի 10-ին «Հյուսիսային հոսք-2» գազատարի շինարարությունն ամբողջությամբ ավարտվել է: Այս մասին հաղորդում է «Լենտա.ռու»-ն՝ հղում կատարելով ընկերության տելեգրամյան ալիքի հաղորդագրությանը:
Սեպետմբերի 6-ին գազամուղի օպերատոր Nord Stream 2 AG ընկերությունը հայտնել էր Բալթիկ ծովում վերջին խողովակի միակցման աշխատանքների մասին: Սեպտեմբերի 8-ին Bloomberg գործակալությունը, հղում կատարելով իր աղբյուրներին, տեղեկացրել էր, որ գազատարով առաջին մատակարարումները տեղի են ունենալու հոկտեմբերի 1-ին:
Ըստ գազատարի նախագծի՝ Բալթիկ ծովի հատակով երկու գիծ է գնում դեպի Գերմանիա: Գազատարի երկարությունը 1234 կմ է, որով տարեկան 55 մլրդ խորանարդ մետր գազ կարող է անցնել:

Construction of Nord Stream 2 Completed: Gazprom
The construction of the Nord Stream 2 gas pipeline was fully completed on the morning of September 10, Gazprom said in a statement, TASS reports.
"At a morning operational meeting of Gazprom, Chairman of the Board Alexey Miller said that at 8:45 Moscow time, the construction of the Nord Stream 2 gas pipeline has been fully completed," the statement said.
It was reported earlier that the project operator had finished laying the last pipe of the Nord Stream 2. The company expects to commission the gas pipeline by the end of the year.
According to Gazprom, 5.6 bln cubic meters of gas can be supplied through the Nord Stream 2 gas pipeline this year.