Լիտվան Հայաստանին կտրամադրի «Մոդերնա»-ի արտադրության պատվաստանյութ
Լիտվայի կառավարությունը որոշում է կայացրել Հայաստանին տրամադրել «Մոդերնա»-ի արտադրած «Սպիկեվաքս» պատվաստանյութի 50 հազար դեղաչափ: Այս մասին «Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցի իր էջում տեղեկացնում է Հայաստանում Լիտվայի դեսպանությունը:
«Սա առաջին անգամն է, որ «Մոդերնա»-ի արտադրած պատվաստանյութը հասանելի է դառնում Հայաստանին: Սա առաջին անգամ է, որ Լիտվան նվիրաբերում է այս տեսակի պատվաստանյութ: Լիտվան շարունակելու է նպաստել համավարակը կառավարելու ԵՄ-ի գլոբալ նախաձեռնություններին»,-ասված է հաղորդագրության մեջ:
Լիտվայի վարչապետ Ինգրիդ Շիմոնիտեն շեշտել է, որ Լիտվան կշարունակի պատվաստանյութերը կիսել այն երկրների հետ, որոնց համար, ի տարբերություն ԵՄ անդամ երկրների, առավել դժվար է պատվաստանյութեր ձեռք բերել:
«Ուրախ եմ, որ այսօր մենք կարող ենք Հայաստանի ժողովրդի հետ կիսել ոչ միայն «ԱստրաԶենեկա»- ի, այլև «Մոդերնա»-ի պատվաստանյութերը, քանի որ հայերը ստիպված էին այս պատվաստանյութին շատ ավելի երկար սպասել, քան Լիտվայի քաղաքացիները», - ասել է վարչապետը:

Lithuania to Donate 50,000 Doses of Moderna Vaccine to Armenia
The Government of Lithuania has decided to donate to Armenia 50,000 doses of Spikevax vaccine manufactured by Moderna, the Lithuanian Embassy in Armenia said on social media, Armenpress reports.
"It is the first time a Moderna-manufactured vaccine reaches Armenia, as well as the first time Lithuania is donating this type of vaccine. Lithuania will continue to contribute to the #TeamEurope initiative of the EU’s global efforts to manage the pandemic", the statement says.
"I am glad that today we can share with the people of Armenia not only AstraZeneca, but also Moderna vaccines, as Armenians had to wait much longer than Lithuanian citizens for their jab", said Prime Minister Ingrida Šimonytė.
So far, Armenia has been supplied with the following vaccines against COVID-19: Sputnik V, Coronavac, AstraZeneca, Sinopharm.