Ֆրանսիս Քուրքջանը նշանակվել է Dior-ի բույրերի ստեղծման նոր կրեատիվ տնօրեն
Ֆրանսահայ պարֆյումեր Ֆրանսիս Քուրքջանը նշանակվել Է Dior-ի բույրերի ստեղծման նոր կրեատիվ տնօրեն։ Այս մասին Քուրքջանը հայտնել է իր Instagram-ում, փոխանցում է Armenia Today-ը։
Ինչպես հաղորդում Է Vogue – ը, Քուրքջանը, որը ստեղծել է արդիականության գլխավոր պարֆյումերային ռումբը՝ Rouge Baccara 540-ը, փոխարինել է Ֆրանսուա Դեմաշիին Dior տան գլխավոր պարֆյումերի պաշտոնում: Ֆրանսուա Դեմաշին, որը Dior-ի համար ստեղծել է մոտ 150 բույրեր, այդ թվում Miss Dior EDP 2021-ը, թոշակի է գնում, բայց ակնհայտորեն շարունակում է զբաղվել սիրած գործով:
Քուրքջանը ծնվել է 1969 թվականին Ֆրանսիայում և մեծացել Փարիզի շրջանում գտնվող փոքրիկ քաղաքում։ Բալետի պարողից կարիերայից հետո նա հետաքրքրվել է նորաձևությամբ, իսկ 15 տարեկանում որոշել է պարֆյումեր դառնալ։
Ֆրենսիսը այժմ մտնում է ժամանակակից նշանավոր պարֆյումերների թոփի մեջ։ Նա պարգևատրվել է Պատվո Լեգեոնի շքանշանով և հայտնի է դարձել իր արտասովոր օծանելիքի փորձարկումներով. նա թողարկել է պարֆյումերային լուցկիներ, օճառային փուչիկներ, սպիտակեղենի ողողիչներ, մոմեր:
Քյուրքջանը նաև բույր է ստեղծել՝ Papier d ‘ Armenie — ի համար (թարգմանաբար՝ հայկական թուղթ), ծխող թղթի համար, որն ունի ախտահանող ազդեցություն, որը Ֆրանսիայում արտադրվում է 1884 թվականից ։
Համաշխարհային համբավ նա ստացել է Jean Paul Gaultier-ի համար Le Mâle-ի ստեղծումից հետո, նա ընդամենը 25 էր: Vogue-ը գրում է, որ 2009-ին նա Փարիզում ստեղծել է սեփական օծանելիքի տունը՝ Rue d ‘ Alger-ի առաջատար բուտիկով։
Քյուրքջանի Պորտֆոլիոում մոտ հինգ հարյուր աշխատանքներ են, այդ թվում՝ Acqua di Parma-ի, Christian Dior-ի, Guerlain-ի, Kenzo-ի (որոնք մտնում են LVMH-ի մեջ), ինչպես նաեւ Burberry-ի, Nina Ricci-ի, Elie Saab-ի, Carven-ի, Narciso Rodriguez-ի 7 շատ ուրիշներ: Պարֆյումերն աշխատել է շատ մասնավոր պատվերների ոլորտում, ստեղծել անհատական օծանելիք հաճախորդների համար։
«Յուրաքանչյուր օծանելիք հայտնագործություն է։ Դուք պարտավոր է բացահայտել տիեզերքը, որը չի պատկանում ձեզ, ուսումնասիրել, քանի դեռ լեզուն անծանոթ է Ձեզ։ Դրանք մշտապես հուզիչ ու հզոր զգացմունքներ են», – ասում է Քյուրջանը։

Франсис Куркджан назначен директором по созданию ароматов Dior
Французский парфюмер армянского происхождения Франсис Куркджан назначен новым креативным директором по созданию ароматов Dior. Об этом Куркджан сообщил в своем Инстаграм.
Как сообщает Armenia Today со ссылкой на Vogue, Куркджан, который создал главную парфюмерную бомбу современности Rouge Baccara 540, сменил Франсуа Демаши на посту главного парфюмера Дома Dior. Франсуа Демаши, который создал около 150 ароматов для Dior, включая Miss Dior EDP 2021, отправляется на пенсию, но явно продолжит заниматься любимым делом.
Куркджан родился в 1969 году во Франции и вырос в небольшом городе в восточных округах Парижа. Как он признается в своем интервью randewoo, его семья не была связанa с миром парфюмов. Однако после небольшой карьеры в качестве танцора балета он заинтересовался модой, а в 15 лет принял решение стать парфюмером.
Френсис сейчас входит в топ именитых парфюмеров современности. Он награжден Орденом Почетного Легиона и прославился своими необычными парфюмерными экспериментами: он выпускал парфюмированные спички, мыльные пузыри, ополаскиватели для белья, свечи.
Кюркджан также создал аромат для Papier d’Armenie (в переводе — армянская бумага), курительной бумаги, обладающей дезинфицирующим эффектом, которая производится во Франции с 1884 года.
Мировую славу он получил после создания Le Mâle для Jean Paul Gaultier - ему было всего 25. Как пишет Vogue, в 2009 он создал собственный парфюмерный дом с флагманским бутиком на Rue d’Alger в Париже.
В портфолио Кюркджана - около пятисот работ, включая творения для Acqua di Parma, Christian Dior, Guerlain, Kenzo (которые входят в LVMH), а также Burberry, Nina Ricci, Elie Saab, Carven, Narciso Rodriguez и многих других. Парфюмер много работал с частными заказами — создавал персональные духи для клиентов.
"Каждые духи – это открытие. Ты обязан раскрыть вселенную, которая не принадлежит тебе; изучить пока незнакомый тебе язык. Это постоянно волнующие и мощные эмоции", – говорит Кюрджан.