Դադիվանքի ուխտագնացությունների դիմաց Արցախի թեմն ադրբեջանցիներին առաջարկ է արել
Արցախը Բաքվի հետ ռուս խաղաղապահների միջոցով բանակցություններ է վարում՝ դեպի Դադիվանք ուխտագնացությունները թույլատրելու վերաբերյալ։ Այս մասին Ստեփանակերտում լրագրողների հետ զրույցում ասել է Արցախի թեմի առաջնորդ Տեր Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանը, փոխանցում է Սպուտնիկ Արմենիան:
«Գիտեք՝ նոյեմբերի 14-ից Դադիվանքի մոտ տեղեկայվել են ռուս խաղաղապահները, այդ ժամանակ սկսեցինք բանակցել ուխտագնացություններ կազմակերպելու վերաբերյալ։ Մենք ամիսը մեկ էինք ուզում ուխտագնացություններ կազմակերպել, հրամանատարը (նկատի ունի ռուսական խաղաղապահ զորախմբի նախկին հրամանատար, գեներալ Ռուստամ Մուրադովին ,- խմբ․) առաջարկեց շաբաթը մեկ դարձնել։ Եվ այդպես, մենք ամեն կիրակի մոտ 60 ուխտավորների այց էինք կազմակերպում Դադիվանք։ Մայիսի 2-ից ադրբեջանցիներն արգելեցին ուխտավորների այցերը», - ասել է սրբազանը։
Նրա խոսքով՝ նոյեմբերից մինչև մայիս ադրբեջանական կողմը ամեն կերպ բարդացնում ու ձգձգում էր ուխտավորների այցերը։ Սկզբում պահանջում էին ուխտավորների տվյալները, ապա ստուգման գործընթացն էին երկարացրել, հետո պատճառ էին բերում համավարակը, հետո էլ՝ Թարթառ գետի բարձրացումը։ Տեսնելով, որ հայկական կողմը համառորեն շարունակում է ուխտագնացությունները, վերջնական արգելեցին։ Արցախի հոգևոր առաջնորդի կարծիքով՝ այդ ամենը ադրբեջանցիների «ավելի խոսուն ներկայություն ունենալու» հետևանք էր։
«Վարդավառի օրը՝ հուլիսի 11-ին, ուխտավորների ավտոբուսը շարժվեց Դադիվանք։ Քիչ անց ինձ զանգեց ռուս խաղաղապահներից մեկը, ասաց, որ վերադարձնում են ավտոբուսը՝ ադրբեջանցիները թույլ չեն տվել։ Դա մեր վերջին փորձն էր։ Այժմ կրկին բանակցություններ ենք տանում, որ ուխտագնացությունները թույլ տան։ Նրանք Աղդաբան գյուղում (Մարտակերտում է, հայկական վերահսկողության տակ, - խմբ․) գուսանի գերեզման ունեն, որին ուզում են այցի գալ։ Մենք էլ առաջարկել ենք՝ Դադիվանքի դիմաց գերեզման այցեր թույլ տանք։ Դեռ գործընթացը շարունակվում է», - ասել է տեր Վրթանեսը։
Նա նշել է, որ այժմ Դադիվանքում վեց հոգևորական կա, որոնք կատարում են իրենց հոգևոր գործառույթները, բայցև տարածքում բանտված չեն, ազատ ելումուտ ունեն։
Տեր Վրթանեսը նշել է, որ մի քանի օր առաջ երեսուն ուդի են այցելել Դադիվանք՝ նրան շարքում եղել են թե՛ հոգևորականներ, թե՛ քաղաքացիական անձինք։ Աղոթելուց հետո հեռացել են։
Սրբազանը հիշեցրել է, որ դեպի Ամարաս և Գանձասար ուխտագնացություններն անխափան կերպով շարունակվում են, շաբաթը երեք անգամ տրանսպորտ է աշխատում, տարածքները լրիվ հայկական վերահսկողության տակ են։

Паломничество в Дадиванк приостановлено, но Степанакерту есть что предложить Баку
Степанакерт через российских миротворцев ведет переговоры с Баку о возобновлении паломничества в армянский монастырь Дадиванк. Об этом в беседе с журналистами в Степанакерте заявил предводитель Арцахской епархии Армянской Апостольской церкви епископ Вртанес Абрамян, передает Sputnik Армения
"Российские миротворцы находятся у Дадиванка с 14 ноября, уже тогда мы начали переговоры о паломничестве в монастырь. Мы хотели организовывать их раз в месяц, но командир (имеет в виду командующий российского миротворческого контингента Рустам Мурадов - ред.) предложил совершать их раз в неделю. С ноября прошлого года мы каждое воскресенье организовали поездки в Дадиванк. 2 мая этого года азербайджанцы запретили паломничество", - сказал епископ.
По его словам, с ноября по май азербайджанская сторона чинила препоны - сперва требовала данные паломников, потом стала затягивать процесс проверки, не допускать к монастырскому комплексу, ссылаясь на пандемию, на то, что в реке Тартар поднялся уровень воды. Видя, что армянская сторона не отказывается от паломничества к Дадиванку, азербайджанцы окончательно запретили его. По словам духовного предводителя Арцахской епархии, это стало следствием более широкого присутствия азербайджанцев в Карабахе.
"В день празднования Вардавара, 11 июля, автобус с паломниками направился в Дадиванк. Чуть позже мне позвонил один из российских миротворцев и сказал, что автобус возвращается, так как азербайджанцы не допустили паломников к Дадиванку. Это была наша последняя попытка. Сейчас мы снова ведем переговоры о возобновлении паломнических поездок", - сказал отец Вртанес.
В селе Агдабан Мартакерствого района, оставшегося под контролем армянской стороны, находится могила почитаемого азербайджанцами гусана. Степанакерт предложил Баку допустить азербайджанцев к его могиле в обмен на возобновление поездок в Дадиванк. Переговоры продолжаются.
Сейчас в Дадиванке - шесть священнослужителей, которые отнюдь не находятся в "заточнении". Представители духовенства могут свободно выезжать с территории монастырского комплекса.
Отец Вртанес отметил также, что несколько дней назад Дадиванк посетили 30 удинов, в их числе были священнослужители и гражданские лица.
Епископ напомнил, что паломничество в Амарас и Гандзасар продолжается бесперебойно, транспорт из Степанакерта выезжает туда трижды в неделю, а эти территории находятся под полным контролем армянской стороны.