ԵԽ գլխավոր քարտուղարը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև լարվածության հետ կապված մտահոգություն է հայտնել
Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղար Մարիա Պեյչինովիչ Բուրիչը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև լարվածության հետ կապված մտահոգություն է հայտնել։ Այս մասին ասվում է ԵԽ կայքում, փոխանցում է News.am-ը:
«Ես մտահոգված եմ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև շարունակվող միջադեպերի վերաբերյալ հաղորդագրություններով։ Այդ միջադեպերն արդեն մարդկային կյանքեր են խլել։ Հրադադարի մասին լուրերը ողջունելի են, և ես երկու կողմերին կոչ եմ անում պահպանել հրադադարի ռեժիմը»,-ասել է նա։
Նա հավելել է․ «Միանալով կազմակերպությանն ավելի քան 20 տարի առաջ՝ և՛ Հայաստանը, և՛ Ադրբեջանը պարտավորություն են ստանձնել կարգավորել հակամարտությունը խաղաղ ճանապարհով։ Այդ պարտավորությունը պետք է լինի անփոփոխ և խստորեն պահպանվի»։
«ԵԽ-ն կրկին հայտարարում է ԵԱՀԿ ՄԽ-ին իր աջակցության մասին, որը ջանքեր է գործադրում՝ աջակցելու Հայաստանին և Ադրբեջանին տարաձայնությունները խաղաղ ճանապարհով հարթելու համար։ Մենք պատրաստ ենք աջակցել երկու անդամ պետությունների միջև երկխոսությանը՝ վստահության ամրապնդման և հաշտեցման աջակցության նպատակով»,-հավելել է ԵԽ գլխավոր քարտուղարը։

Council of Europe Secretary General Concerned about Tensions Between Armenia and Azerbaijan
The Secretary General of Council of Europe, Marija Pejcinovic Buric, has made the statement concerning relations between Armenia and Azerbaijan, News.am reports.
“I am concerned about reports of on-going incidents between Armenia and Azerbaijan that have already cost human lives. News of a ceasefire is welcome and I call on both sides to maintain it," she noted.
“When joining our organisation more than twenty years ago, both Armenia and Azerbaijan committed themselves to solving conflict by peaceful means. This commitment remains unchanged and must be strictly respected.
“The Council of Europe reiterates its full support to the Co-Chairs of the OSCE Minsk Group in their continuing efforts to help Armenia and Azerbaijan find a peaceful solution to their differences.
“We stand ready to facilitate dialogue between these two member states, with a view to building confidence and promoting reconciliation," the CoE top official concluded.