ԵԽ գլխավոր քարտուղարը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև լարվածության հետ կապված մտահոգություն է հայտնել
Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղար Մարիա Պեյչինովիչ Բուրիչը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև լարվածության հետ կապված մտահոգություն է հայտնել։ Այս մասին ասվում է ԵԽ կայքում, փոխանցում է News.am-ը:
«Ես մտահոգված եմ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև շարունակվող միջադեպերի վերաբերյալ հաղորդագրություններով։ Այդ միջադեպերն արդեն մարդկային կյանքեր են խլել։ Հրադադարի մասին լուրերը ողջունելի են, և ես երկու կողմերին կոչ եմ անում պահպանել հրադադարի ռեժիմը»,-ասել է նա։
Նա հավելել է․ «Միանալով կազմակերպությանն ավելի քան 20 տարի առաջ՝ և՛ Հայաստանը, և՛ Ադրբեջանը պարտավորություն են ստանձնել կարգավորել հակամարտությունը խաղաղ ճանապարհով։ Այդ պարտավորությունը պետք է լինի անփոփոխ և խստորեն պահպանվի»։
«ԵԽ-ն կրկին հայտարարում է ԵԱՀԿ ՄԽ-ին իր աջակցության մասին, որը ջանքեր է գործադրում՝ աջակցելու Հայաստանին և Ադրբեջանին տարաձայնությունները խաղաղ ճանապարհով հարթելու համար։ Մենք պատրաստ ենք աջակցել երկու անդամ պետությունների միջև երկխոսությանը՝ վստահության ամրապնդման և հաշտեցման աջակցության նպատակով»,-հավելել է ԵԽ գլխավոր քարտուղարը։

Генсек Совета Европы обеспокоена напряженностью в отношениях между Арменией и Азербайджаном
Генсек Совета Европы Мария Пейкинович Бурич обеспокоена напряженностью в отношениях между Арменией и Азербайджаном, отмечается в ее официальном заявлении на сайте Совета Европы, передает News.am.
''Я обеспокоена сообщениями о продолжающихся инцидентах между Арменией и Азербайджаном, которые уже унесли человеческие жизни. Новости о прекращении огня приветствуются, и я призываю обе стороны придерживаться этого.
Она добавила, что присоединившись к организации более двадцати лет назад, и Армения, и Азербайджан взяли на себя обязательство разрешить конфликт мирными средствами. Это обязательство остается неизменным и должно строго соблюдаться.
''Совет Европы вновь заявляет о своей полной поддержке сопредседателей Минской группы ОБСЕ в их постоянных усилиях по оказанию помощи Армении и Азербайджану в поиске мирного решения их разногласий.
Мы готовы содействовать диалогу между этими двумя государствами-членами с целью укрепления доверия и содействия примирению'', - отметила она.