ԵԱՏՄ-ն և Իրանը շահագրգռված են Հյուսիս-Հարավ ուղղության օգտագործմամբ. ՀՀ-ում ՌԴ առևտրային ներկայացուցիչ
Եվրասիական տնտեսական միության և Իրանի շահերի ընդհանրություն կա Հյուսիս-Հարավ ուղղությամբ տրանսպորտային և լոգիստիկ հնարավորությունների օգտագործման հարցում՝ եվրասիական մեծ գործընկերության ձևավորման համատեքստում։ Այս մասին նոյեմբերի 24-ին Երևանում «Եվրասիա - 21» առաջին միջազգային առևտրաարդյունաբերական ցուցահանդեսի բացման ժամանակ իր ելույթում նշեց Հայաստանում Ռուսաստանի առևտրային ներկայացուցիչ Աննա Դոնչենկոն, փոխանցում է news.am-ը։
Այժմ, նրա խոսքով, բանակցություններ են ընթանում ԵԱՏՄ-ի և Իրանի միջև ազատ առևտրի գոտու շուրջ։ Նա վստահություն հայտնեց, որ նման համաձայնագրի կնքումը բարենպաստ ազդեցություն կունենա երկարաժամկետ առևտրատնտեսական կապերի և համագործակցության պլանավորման արդյունավետության վրա։

Торгпред России в Армении: ЕАЭС и Иран заинтересованы в использовании направления Север – Юг
Существует общность интересов Евразийского экономического союза и Ирана в вопросах использования транспортно-логистических возможностей в направлении Север – Юг в контексте формирования большого евразийского партнерства. Об этом в своем выступлении по случаю открытия первой международной торгово-промышленной выставки "Евразия – 21" в Ереване 24 ноября заявила торговый представитель России в Армении Анна Донченко.
Сейчас, по ее словам, ведутся переговоры по формированию полноформатного соглашения о зоне свободной торговли между ЕАЭС и Ираном. Она выразила уверенность, что заключение такого соглашения благотворно скажется на эффективности планирования долгосрочных торгово-экономических связей и сотрудничества.