Լրտեսող Pegasus ծրագրով հարձակում է իրականացվել ոչ միայն իմ, այլև մերձավոր շրջապատիս և ընտանիքիս անդամների հեռախոսների վրա. Արթուր Վանեցյան
«Հայրենիք» կուսակցության նախագահ, ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավար Արթուր Վանեցյանը Apple ընկերությունից նամակ է ստացել, որը հրապարակել է ֆեյսբուքյան իր էջում։
«Այսօր Apple ընկերությունից նամակ ստացա, որն առնվազն 2 պատճառով որոշեցի հրապարակել․
1․ Այս նամակը հաստատում է իմ նախկին hայտարարություններն այն մասին, որ Հայաստանի գործող իշխանություններն ապօրինաբար, խախտելով իմ անձնական և ընտանեկան կյանքի անձեռնմխելիության իրավունքը, տևական ժամանակ գաղտնալսման փորձեր են իրականացրել, որոնք ակնհայտորեն կապված են իմ քաղաքական գործունեության հետ։
Կրկնում եմ՝ ունեմ փաստացի տվյալներ այն մասին, որ հարձակում է իրականացվել տխրահռչակ Pegasus ծրագրով ոչ միայն իմ, այլև մերձավոր շրջապատիս և ընտանիքիս անդամների հեռախոսների վրա։
2․ Այս նամակում Apple ընկերությունը հեռախոսն անվտանգ պահելու խորհուրդներ է տալիս, որոնք, իմ համոզմամբ, ենթակա են լայն տարածման։ Իմ, հնարավոր է նաև ՀՀ այլ քաղաքացիների նկատմամբ իրականացված ապօրինի գործողությունների հետ կապված հրավիրում եմ ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանի ուշադրությունը։
Հ․Գ․ Նիկո՛լ, ինձանից մի վախեցիր, վախեցի՛ր Հայրենիքիս և հայ ժողովրդի գլխին բերածդ արհավիրքների հետևանքներից», - գրել է Արթուր Վանեցյանը։

С помощью шпионской программы Pegasus был взломан не только мой телефон, но и телефоны моего ближайшего окружения и членов семьи: Артур Ванецян
Председатель партии "Родина", руководитель парламентской фракции "Честь имею" Артур Ванецян получил письмо от компании Apple, которое опубликовал на своей странице в Facebook, передает Aysor.am.
"Сегодня получил письмо от компании Apple, которое решил опубликовать как минимум по двум причинам.
1.  Это письмо подтверждает мои прежние заявления о том, что действующие власти Армении незаконно, нарушая мое право на неприкосновенность личной и семейной жизни, уже длительное время предпринимают попытки прослушки, которая явно связана с моей политической деятельностью.
Повторяю, у меня есть фактические данные о том, что с помощью печально известной программы Pegasus был взломан не только мой телефон, но и телефоны моего ближайшего окружения и членов семьи.
2․ В этом письме компания Apple дает рекомендации, как сделать свой телефон максимально защищенным , которые, по моему убеждению, подлежат широкому распространению. Обращаю внимание Защитника прав человека Армении Армана Татояна на незаконные действия, которые осуществляются в отношении меня, и возможно в отношении других граждан Армении.
P.S. Никол, не бойся меня, бойся последствий тех бедствий, которые ты принес моей Родине и армянскому народу", - написал Артур Ванецян.